Alkoholici mezi zahraničními celebritami
Alkohol je sice společensky tolerovaná droga, ale také má na svědomí také rozpad mnoha životů.
Závislost na alkoholu je nemoc, která vám může zcela zruinovat život nebo vás dokonce i zabít. Ani lékaři se neshodnou, proč někdo dokáže popíjet celý život, a přesto to zvládá, a druhý pije třeba jen občas, ale ničí ho to. Své o tom vědí i slavní.
U běžných lidí tento problém s alkoholem zůstává do jisté míry skryt a zpravidla o něm ví jen jejich blízké okolí, a mnohdy ani to ne. Ale u celebrit je situace jiná. Jejich příběhy s oblibou otiskuje bulvár a jejich fanoušci pak rádi hltají každou novou informaci o jejich idolu.
Podívejte se v tomto článku na stručný přehled osobností a celebrit, které se s alkoholismem potýkaly a s alkoholem dlouhodobě s různými úspěchy bojovaly.
Světoví alkoholici
Brad Pitt
Na plátnech kin vždy zářil jako skutečná hvězda, v soukromí se ale dlouhodobě potýkal s nadměrným pitím i drogami. Vše vyplulo na povrch v době, kdy začala válka o děti během jeho rozvodu s Angelinou Jolie. Slavný fešák přiznal, že po rozchodu na tom byl opravdu špatně a hledal útěchu v alkoholu mnohem víc, než je zdrávo.
S pitím i drogami ale ve skutečnosti experimentoval už od střední školy. Zlom nastal v roce 2017, kdy si uvědomil, že pitím jen utíká od svých nepříjemných pocitů a odmítá jim čelit. Ve snaze přestat pít vystřídal dva terapeuty a hodně mu pomohlo i docházení na sezení Anonymních alkoholiků. Dnes už je prý čistý a hodlá u toho vydržet.
Alexandr Veliký
S alkoholem měl mít problém už tento slavný makedonský král a vojevůdce. Během krátkého života si podmanil většinu někdejšího známého světa. S růstem jeho moci však rostla i jeho paranoia i megalomanie, Alexandr Veliký se začal považovat za boha.
Nevyzpytatelnost jej dovedla až k vraždě blízkého přítele a někteří historici toto chování přisuzují alkoholu, který měl navíc přispět k jeho předčasnému skonu už ve 32 letech.

Vincent Van Gogh
Slavný nizozemský malíř miloval absinth tak moc, že se alkoholický nápoj objevil i na jeho obrazech.
Během nejproduktivnějších let se životospráva Vincenta Van Gogha skládala z kávy, chleba, alkoholu a cigaret. Právě alkohol byl přinejmenším částečně zodpovědný za Van Goghovy duševní problémy. Navzdory všem neduhům včetně alkoholismu byl v pozdějších letech neuvěřitelně plodný a během zhruba deseti let vytvořil přes 2.100 uměleckých děl.
Ulysses S. Grant
Jako generál Unie v americké občanské válce byl Ulysses S. Grant téměř neustále opilý a během konfliktu pil whisky z velkého sudu, který měl uložený ve svém stanu. Přesto dovedl Sever k vítězství a stal se 18. prezidentem Spojených států amerických.
Podle jednoho příběhu si na generála Granta a jeho nezřízené pití měli stěžovat kritici i samotnému prezidentu Abrahamu Lincolnovi. Na to měl prezident odpovědět: „Přál bych si, aby mi někdo z vás řekl, jakou značku whisky Grant pije. Rád bych poslal sud této whisky svým ostatním generálům.“
Betty Fordová
Bývalá první dáma a manželka prezidenta Geralda Forda byla otevřenou zastánkyní feministického hnutí.
Popularita Betty Fordové byla mnohem vyšší než popularita jejího manžela (uvádí se až kolem 75 %), lidé obdivovali její otevřenost a upřímnost v různých otázkách. Přesto po celou dobu bojovala se závislostí na alkoholu a lécích proti bolesti. V 1978 se však začala léčit a o čtyři roky později založila rehabilitační kliniku Betty Ford Center.
Drew Barrymore
Sympatická herečka zazářila už jako malá v trháku E.T. – Mimozemšťan, ale její život a sklony k závislostem neovlivnila až tak umělecká sláva, jako spíše její rodiče. Bohémský otec ji opustil v devíti letech, což jí podle jejích slov zlomilo srdce. Matka ji už jako desetiletou brala na večírky, kde o drogy a alkohol nebyla nouze. Ve 13 letech už na nich byla plně závislá a skončila v léčebně.
„Chodila jsem za školu do klubů, kradla mámě auto a vymykala se kontrole,“ popsala v rozhovoru. Vyléčila se ale, vdala a natočila hodně skvělých filmů. Když ji ovšem opustil otec jejích dcer Will Kopelman, spadla Drew Barrymore do závislosti znovu. Díky terapii ji ale zvládla a prý dodnes nepije.
Buzz Aldrin
Buzz Aldrin byl druhým člověkem, který se prošel po Měsíci.
Když se vrátil na Zemi, zdálo se mu, že už ve svém životě nemá co dokázat, a jeho stav se zhoršil. Pod tíhou depresí a alkoholismu se mu rozpadlo manželství a uzavřel se před přáteli i rodinou. Své zážitky popsal v roce 2009 ve svých pamětech Dlouhá cesta z domova na Měsíc.

Leonard Nimoy
Leonard Nimoy je známý především díky své roli pana Spocka ze seriálu Star Trek.
Úspěch seriálu ho bohužel přivedl k pití a to, čemu Nimoy říkal „odreagování“, se po každém natáčení zvrhlo v nezřízené pití vína, piva a jiných lihovin. Nakonec dokonce začal na plac tajně nosit v papírovém kelímku na vodu alkohol. Později se přihlásil do léčebny, kde se závislosti zbavil.
Carrie Fisher
Představitelka slavné princezny Lei v legendární sérii Star Wars se stala prototypem slavné ženy, která svůj život zasvětila osvětě a boji proti závislostem. O svém zápasu s alkoholem vydala v roce 2008 knihu s názvem Wishful Drinking (volně přeloženo Kéž bych mohla pít), podle které vznikla i úspěšná divadelní hra a v roce 2010 i velmi výmluvný film, v Česku známý pod názvem Princezna v opojení.
V knize přiznává, že využívala alkohol ke zvládání problémů, a zároveň uvedla, že jí ve skutečnosti vůbec nepomáhal a vše jen zhoršoval. Píše také o svém 45letém boji s bipolární poruchou a drogovou závislostí. Carrie zemřela v roce 2016 a dodnes je pro mnohé symbolem ženy, která dokázala odstraňovat stigma spojené se závislostí a nahrazovat jej zábleskem naděje.
Stephen King
Známý americký spisovatel vydal od 70. let do současnosti více než 60 knih a téměř 200 povídek. Přesto většinu konce 70. a 80. let prožil King v alkoholovém oparu a pod vlivem drog.
Ve svých pamětech napsal, že si „sotva pamatuje, jak psal svůj román Cujo„ z roku 1981. Navzdory problému s alkoholem získala kniha řadu ocenění a v roce 1983 byla zfilmována. Stephen King ale vyhledal pomoc a od té doby zůstává střízlivý.
Elizabeth Taylorová
Jedna z nejslavnějších hollywoodských hvězd Elizabeth Taylorová strávila více než tři desetiletí své kariéry v opojení alkoholu a léků proti bolesti. Stala se první celebritou, která se v roce 1983 otevřeně přiznala k odvykací léčbě na alkoholu v centru již zmíněné první dámy Betty Fordové.
Bradley Cooper
Hvězda trháku Zrodila se Hvězda (A Star Is Born) přiznala svou závislost na kokainu a alkoholu poprvé v roce 2013. Drogy a pití mu prý pomáhaly zvednout sebevědomí v nejistých začátcích kariéry, pak si ale uvědomil, že jsou cestou do pekla.
„Kdybych v tom pokračoval, zničil bych si život. Zažil jsem divoká léta,“ přiznal. „Měl jsem ale štěstí, že jsem ve 29 letech vystřízlivěl a vydrželo mi to už 19 let.“ A zároveň připomněl, že zkušenost se závislostí mu pomohla se lépe vžít do role alkoholem zdevastovaného zpěváka ve zmíněném filmu.

Samuel L. Jackson
Samuel L. Jackson hrál již ve více než stovce filmů a v současnosti je druhým nejvýdělečnějším hercem všech dob. Během většiny své rané kariéry divadelního herce byl pod vlivem drog a alkoholu.
Paradoxně hned po absolvování odvykací kúry dostal roli kokainisty ve filmu Tropická horečka (1991), což zároveň odstartovalo Jacksonovu hvězdnou filmovou kariéru.
Matthew Perry
Americký herec byl známý především díky své roli v populárním seriálu Přátelé. Mimo to ale sám bojoval se závislostí na alkoholu a dalších drogách.
Drogou ketamin léčil své dlouhodobé deprese, látka zřejmě nesla vinu na jeho předčasném skonu ve vířivce u svého domu. V posledních letech o svých problémech otevřeně mluvil a napsal o nich otevřenou knihu Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih.
Mel Gibson
Australsko-americký herec Mel Gibson se v minulosti přiznal, že se potýká s alkoholismem, a v roce 2006 byl dokonce zatčen za řízení pod vlivem alkoholu.
Z této doby jsou známy také jeho antisemitské projevy. Gibson se nakonec rozhodl navštěvoval odvykací programy včetně Anonymních alkoholiků a od roku 2006 je střízlivý. „Zblázníte se, zemřete nebo skončíte,“ popsal svou někdejší závislost. Sám tvrdil, že kdyby se alkoholu nevzdal, nepřežil by.
Daniel Redcliffe
Proslavil se filmovou rolí čaroděje Harryho Pottera ve stejnojmenné sérii filmů. Vyrůstal v záři reflektorů a během dospívání bojoval s alkoholismem. Léčit se začal v roce 2010, když si uvědomil, že se stává závislým. Nyní abstinuje.
Herec přiznal, že se s lehce nabytou slávou se nevyrovnával snadno. Ke konci natáčení posledního filmu o slavném čarodějovi si uvědomil, že má s pitím opravdu problém, a nevěděl, co s tím. V rozhovoru v roce 2012, tedy rok po dokončení celé filmové ságy, uvedl, že pochopil, že má k závislostem sklony, a pokud by v pití pokračoval, vedlo by ho to do záhuby. Přestat mu prý pomohli hlavně přátelé a to, že se zcela stáhl ze společenského života. „Musel jsem se zastavit. A to mi ukázalo svět štěstí, o kterém jsem si nemyslel, že vůbec existuje,“ řekl herec.
