Horký koktejl – Medvědí mléko

To čím je pro Čechy koktejl Rum s kolou, alias Kuba z Libně, tedy alternativou na světový koktejl připravenou z domácích surovin je také horký koktejl Medvědí mléko, který je českou variací na horké koktejly jako jsou například Bombardino.

A nutno dodat, že Medvědí mléko patří k tomu nejlepšímu z horkých nápojů co u nás v mixologii vzniklo. A je s podivem, že tento nápoj není na tuzemských horách více rozšířen.

Náročnost přípravy

Příprava je docela jednoduchá a rychlá, pokud máme k dispozici mikrovlnnou troubu. Pokud ne, postupujeme klasicky a ohříváme mléko v hrnci.

Recept na přípravu

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Mléko (2,5 dl)
  • Tuzemák (0,5 dl)
  • Med – cca 2 lžíce
  • Koření dle výběru – viz níže
 2. Sklenici (nejlépe silnostěnná s ouškem) naplníme mlékem
 3. Dáme jí do mikrovlnné trouby a ohřejeme
 4. Přidáme med a vše zamícháme
 5. Poté přidáme tuzemák a opět zamícháme
 6. Posypeme kořením – nemusí být
 7. Drink je hotov
 8. Konzumujeme teplé

Suroviny

Mléko – můžeme použít jakékoliv běžné mléko. Pokud chceme koktejl více kalorický, lze použít i smetanu. Pokud použijeme mléko kozí, bude mít koktejl pachuť.

Tuzemák – patří k české klasice. Do tohoto koktejlu nepatří karibský rum. Jsou známy také alternativy z jiných českých destilátů a likérů, např. Myslivec, tedy Stará myslivecká.

Koření – lze použít k dochucení koktejlu – hodí se například skořice, nebo kurkuma. Ale lze použít i česnek, což je jinak do koktejlů velmi netradiční surovina.

Historie

Medvědí mléko vzniklo jako typická česká míchačka, která reagovala na špatné zásobování socialistických prodejen. Češi si tak vytvořili alternativu k zahraničním koktejlům z běžně dostupných českých surovin.

Je to nápoj, který opravdu zahřeje a je tak například na horách, nebo při chladném počasí příjemnou alternativou k zahraničním koktejlům.

Medvědí mléko je také považováno za lék na nachlazení. A právě v této jedné variantě tohoto léčebného nápoje je součástí koktejlu také drcený česnek.

Horký koktejl – Medvědí mléko