Horký koktejl – Medvědí mléko

To čím je pro Čechy koktejl Rum s kolou, alias Kuba z Libně, tedy alternativou na světový koktejl připravenou z domácích surovin je také horký koktejl Medvědí mléko, který je českou variací na horké koktejly jako jsou například Bombardino.

A nutno dodat, že Medvědí mléko patří k tomu nejlepšímu z horkých nápojů co u nás v mixologii vzniklo. A je s podivem, že tento nápoj není na tuzemských horách více rozšířen.

Náročnost přípravy koktejlu Medvědí mléko

Příprava je docela jednoduchá a rychlá, pokud máme k dispozici mikrovlnnou troubu. Pokud ne, postupujeme klasicky a ohříváme mléko v hrnci.

Recept na přípravu koktejlu Medvědí mléko

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Mléko (2,5 dl)
  • Tuzemák (0,5 dl)
  • Med – cca 2 lžíce
  • Koření dle výběru – viz níže
 2. Sklenici (nejlépe silnostěnná s ouškem) naplníme mlékem
 3. Dáme jí do mikrovlnné trouby a ohřejeme
 4. Přidáme med a vše zamícháme
 5. Poté přidáme tuzemák a opět zamícháme
 6. Posypeme kořením – nemusí být
 7. Drink je hotov
 8. Konzumujeme teplé

Suroviny pro přípravu koktejlu koktejlu Medvědí mléko

Mléko – můžeme použít jakékoliv běžné mléko. Pokud chceme koktejl více kalorický, lze použít i smetanu. Pokud použijeme mléko kozí, bude mít koktejl pachuť.

Tuzemák – patří k české klasice. Do tohoto koktejlu nepatří karibský rum. Jsou známy také alternativy z jiných českých destilátů a likérů, např. Myslivec, tedy Stará myslivecká.

Koření – lze použít k dochucení koktejlu – hodí se například skořice, nebo kurkuma. Ale lze použít i česnek, což je jinak do koktejlů velmi netradiční surovina.

Historie koktejlu Medvědí mléko

Medvědí mléko vzniklo jako typická česká míchačka, která reagovala na špatné zásobování socialistických prodejen. Češi si tak vytvořili alternativu k zahraničním koktejlům z běžně dostupných českých surovin.

Je to nápoj, který opravdu zahřeje a je tak například na horách, nebo při chladném počasí příjemnou alternativou k zahraničním koktejlům.

Medvědí mléko je také považováno za lék na nachlazení. A právě v této jedné variantě tohoto léčebného nápoje je součástí koktejlu také drcený česnek.