Světové koktejly – Paradise

Paradise, jak již název koktejlu napovídá je sladká záležitost pro takové to lehké celodenní popíjení. Obsahuje řízný gin a pak již jen samé sladké ingredience. Koktejl Paradise je tak vyváženou kombinací ginu, meruňkové brandy a pomerančové šťávy. Gin koktejlu dodává příjemnou aromatičnost, meruňková brandy sladkost a pomerančová šťáva se pak stará o svěžest.

Paradise figuruje v žebříčku oficiálních koktejlů IBA (Mezinárodní barmanská asociace).

Nápoj je klasifikován jako aperitiv, tedy pro popíjení před večeří.

Náročnost přípravy

Je vcelku jednoduchá, jednotlivé suroviny se nalijí do šejkru, pak už stačí pár pohybů k protřepání a je hotovo. Koktejl pak patří do ikonické koktejlové sklenky Martini glass.

Recept na přípravu koktejlu

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Gin (0,35 dl) – 7 dílů
  • Meruňkovou brandy (0,2 dl) – 4 díly, např. Bols apricot
  • Pomerančovou šťávu (0,15 dl) – 3 díly, nejlépe čerstvě vymačkanou
  • Pomerančovou kůru na zdobení, ale nemusí být
  • Ledové kostky
 2. Do sklenice na Martini – Martini glass dáme led na necháme jí chladit
 3. Kostky ledu dáme do šejkru
 4. Do šejkru dále přidáme všechny tekuté suroviny a protřepeme
 5. Vyprázdníme sklenici
 6. Obsah šejkru přelijeme do sklenice přes strainer, tedy bez ledu
 7. Zdobíme svitkem pomerančové kůry, kterou nad koktejlem rozlomíme, aby ho ovoněly esenciální oleje
 8. Drink je hotov

Průběh přípravy můžete shlédnout ve videu níže.

Původ

Vynálezcem koktejlu Paradise je britský barman Harry Craddock. Proslulý barman 20. a 30. let minulého století načerpal zkušenosti ve Spojených státech, kam se odstěhoval v roce 1897. Po propuknutí prohibice v USA se však vrátil do Velké Británie, kde zakotvil v podniku American Bar londýnského hotelu Savoy. V tomto podniku, který mezi lety 1925 a 1939 vedl, představoval hostům se svými kolegy koktejly amerického stylu. V roce 1930 též vydal knihu nazvanou „The Savoy Cocktail Book“. Právě ona obsahuje první písemnou zmínku o koktejlu Paradise. 

Závěr

Koktejl Paradise hraje klíčovou roli v romantickém filmu společnosti Warner BrosOne Way Passage z roku 1932 jako nápoj dvou hvězdných milenců v podání Kay Francis a Williama Powella.

27. května 2018 Snoop Dogg vytvořil světový rekord pro největší „Gin and Juice“, 500litrový (132 galonů) rajský koktejl, který obsahoval 180 lahví ginu, 154 lahví meruňkové brandy a 144 litrů (38 galonů) pomerančové šťávy.

Příprava koktejlu Paradise