Likér ze Švejka – Kontušovka

Každý kdo kdy četl Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška jistě zaznamenal, že se v celém humoristickém románu poměrně dost pije, nejvíce samozřejmě pivo, ale kromě piva i mnoho dalších lihovin.

A mnohdy to byly nápoje velmi populární v tehdejším Rakousku-Uhersku, avšak mající dobu své největší slávy již dávno za sebou. Dnes jsou polozapomenuté a již jen okrajově vyráběné. Každý si snad zapamatoval alespoň ten nejznámější z nich – kontušovku.

Pojďme se tedy podívat, o co se vlastně jednalo.

Kontušovka 

Název pochází z polského kontuszówka, je to alkoholický nápoj obsahující 40 až 60 % lihu a 6 až 10 % cukru.

Vyrábí se z vodky aromatizované anýzovou silicí. Může se přidat i další koření, jako například badyán, kmín, koriandr a lehce oslazené, pokud možno včelím medem.

Od 17. století byla oblíbeným nápojem polské aristokracie. Její název je odvozen od slova kontusz, což byl dlouhý kabát, který směli nosit výhradně šlechtici, postupně se rozšířila po celém Rakousku-Uhersku.

V době před 1. světovou válkou to bylo levné a oblíbené pití, které bylo dostupné v každém pohostinství, jak o tom svědčí četné zmínky v dílech Jaroslava Haška, Petra Bezruče či Sigmunda Freuda.  

V průběhu 20. století spotřeba nápoje klesala. Ještě v 80. letech 20. století vyráběl národní podnik Seliko Dolany Švejkovu kontušovku s obrázkem Švejka na etiketě, po zániku firmy nápoj z českých obchodů zmizel.

Domácí výroba kontušovky

Dnes bychom mohli kontušovku považovat za jakéhosi předskokana tolik oblíbených ochucených vodek. Ovšem vodka je zde použita pouze jako zdrojový destilát pro výrobu likéru – poměrně sladké kontušovky.

K vodce se přidají další suroviny a kontušovku lze snadno připravit i v domácích podmínkách. Není to nic složitého, pojďme tedy na to.

Výroba domácí kontušovky se nijak zvlášť neliší od její výroby v minulosti.

Na jeden litr domácí kontušovky budete potřebovat následující:

  • 1 l vodky
  • 15 g anýzu
  • 15 g badyánu
  • 15 g koriandru
  • 5 g kmínu
  • 150 ml včelího medu

Postup výroby likéru kontušovka

  • Do vodky naložte uvedené koření a nechte jej macerovat
  • Po 5-7mi dnech koření vyndejte
  • Přidejte med a promíchejte
  • Nechte likér asi týden odpočinout

Uvedené množství berte jako orientační. Bude-li vám tedy hotová kontušovka připadat moc sladká, napříště uberte med. Stejně lze postupovat i s kořením.

Pokud vám bude připadat její chuť příliš intenzivní, přidejte další vodku.

Co se týká vodky, nemusí se jednat o nějakou exkluzivní, nebo extra jemnou značku, protože chuť likéru bude natolik ovlivněna kořením a medem, že v ní jemnost vodky úplně zanikne.