Pivní koktejl Yorsh

Yorsh, jorš (z ruského ëрш, pojmenování ryby „ježdík“), jiným a to nesprávným názvem Bílý medvěd, je alkoholický koktejl vzniklý smícháním vodky a piva. Díky přítomnosti oxidu uhličitého v pivě dochází k rychlejšímu vstřebávání alkoholu než při konzumaci vodky či piva samostatně a tím i k zrychlení jeho působení.

Druhy přípravy koktejlu Yorsh

Klasická

Do půllitru se nalije kvalitní pivo, nejlépe se silnější chutí chmele pro utlumení chuti vodky, a přidá se 30-60 ml vodky.

Mexický Yorsh (Mexická smrt)

Vzniká smícháním 33 ml tequily a 330 ml mexického piva Corona Extra.

Cryo-Yorsh

V tomto případě se koktejl připraví přidáním několika zmražených kostek vodky do sklenice piva. Zmraženou vodku lze nejlépe připravit ve formě na klasický led, přičemž se polévá tekutým dusíkem. Je třeba dát pozor na poměr piva a kostek vodky, aby nedošlo k zamrznutí celého nápoje.

Toto je varianta určená pro fajnšmekry s potřebným vybavením.

Bizarní hra – Cesta od hnědého medvěda k bílému a nazpět

Začíná se s půllitrem piva, následně se po doušku upije a do původního objemu se doplní vodkou. Takto se pokračuje do doby, kdy je obsah čirý a je tak možné spatřit bílého medvěda. Následně se opět po doušcích dolévá pivo. Dle ruského přísloví se mnozí setkali s bílým medvědem, ale návrat hnědého uvidí jen ti silní.

Čeští konzumenti znají tuto hru jako Cesta do lesa a cesta z lesa, která je prakticky identická, jen se místo vodky používá zelená. Česká varianta je více chuťově odporná (protože je všeobecně známo, že kombinace piva a zelené je mimořádně nechutná záležitost). Ovšem je oproti ruské variantě relativně bezpečná. Bude vám sice zle, ale přežijete to.

Ruská varianta je hazard se životem, neboť vyžaduje vypití půllitru vodky prakticky na ex, což při obsahu alkoholu 40% lze ne vždy přežít. Ale v Rusku to příliš neřeší, je jich, jak oni sami s oblibou říkají, mnoho.

Původ koktejlu Yorsh

Asi vás nepřekvapí, že tento koktejl má původ na východě, konkrétně v Rusku. Jeho vznik nejde jednoduše datovat, je to stejné jako s naším koktejlem Magické oko. Předpokladem vzniku je dostupnost obou surovin, pak už byl k jejich smíchání jen krůček.

U tohoto pivního koktejlu ani tak nejde o vytříbenou chuť, kterou by měl namíchaný koktejl, účel konzumace je zde zcela jiný a to je, co nejrychleji se opít.

Vhodné použití může být například, pokud přijdete pozdě na večírek a potřebujete dohnat ostatní a srovnat si s nimi hladinu alkoholu, jiný rozumný způsob, proč něco takového konzumovat mě nenapadá. A oproti našemu Magickému oku zde není ani ten magický vizuální zážitek, protože bezbarvou vodku v pivu vlastně ani vůbec nevidíte.

Pivní koktejl Yosh, který je někdy také, a to zcela mylně nazýván jako Bílý medvěd. Tímto nepřesným a mylným pojmenováním dochází k záměně za skutečný koktejl s Názvem Bílý medvěd, což je šumivé víno s vodkou.

Více informací zde Koktejly Bílý medvěd a Hnědý medvěd – ALKOHOL DRINK