White Russian – Koktejl z filmu Big Lebowski

Big Lebowski, aka Jeffrey Lebowski, který si nechával říkat „Dude“ a kterého ztvárnil herec Jeff Bridges tento koktejl proslavil ve stejnojmenném filmu, kde neustále popíjí jemný smetanový drink se spoustou vodky, mezi potulováním se v pantoflích a županu, bowlingem, flákáním se a pátráním po zatoulaném tepichu. Koktejl je však v českém znění filmu nesprávně přeložen (překládal asi nějaký patlal abstinent). Nejmenuje se tak White Russian jako v originálním znění – viz video níže, ale říká se mu „Bílý medvěd“ (což je paradoxně název pro úplně jiný koktejl).

Koktejl White Russian na rozdíl od koktejlu Black Russian nefiguruje na seznamu oficiálních koktejlů IBA (Mezinárodní barmanská asociace).

Náročnost přípravy koktejlu White Russian

Je velmi jednoduchá, jednotlivé suroviny se dají přímo do sklenice a zamíchají.

Recept na přípravu koktejlu White Russian

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Vodku (0,5 dl)
  • Kávový likér (0.2 dl) – např. mexický likér Kahlúa
  • Smetanu (0,3 dl)
  • Led
 2. Do sklenice na whisky (old-fashioned glass) dáme kostky ledu, zalijeme vodkou, kávovým likérem a smetanou.
 3. Koktejl lehce promícháme, aby vznikla mramorová kresba.
 4. Drink je hotov.

Původ a historie koktejlu White Russian

White Russian nemá ovšem s Ruskem vlastně nic společného, snad pouze ruský národní nápoj – vodku. Poprvé byl namíchán ve třicátých letech v Americe, kde právě začínala marketingová kampaň na podporu prodeje vodky, do té doby v Americe téměř neznámé. Údajně první zmínka o něm je v kalifornském vydání Oakland Tribune 21. listopadu 1965.

Jak je vidět z výše uvedeného, původ koktejlu je nejasný a bude zahalen stejně jako u ostatních koktejlů barovými legendami.

Zajímavost

Zde video, ve kterém „Dude“ koktejl připravuje. Ten koktejl opravdu miloval a tak pokud neměl k dispozici čerstvou smetanu, dokázal si i tak poradit a neváhal použít smetanu sušenou.

Před premiérou filmu Big Lebowski (1998) byl považován „Bílý Rus“ za dámský drink, ale následně došlo vlivem filmu k novému nárůstu popularity. Koktejl je dodnes předmětem mnoha kultovních narážek v literatuře a filmu.

Koktejl si samozřejmě nejlépe vychutnáte u zmíněného filmu bratří Coenů a určitě nezůstanete při jeho sledování jen u jednoho drinku.