White Russian – Koktejl z filmu Big Lebowski

Big Lebowski, aka Jeffrey Lebowski, který si nechával říkat „Dude“ a kterého ztvárnil herec Jeff Bridges tento koktejl proslavil ve stejnojmenném filmu, kde neustále popíjí jemný smetanový drink se spoustou vodky, mezi potulováním se v pantoflích a županu, bowlingem, flákáním se a pátráním po zatoulaném tepichu. Koktejl je však v českém znění filmu nesprávně přeložen (překládal asi nějaký patlal abstinent). Nejmenuje se tak White Russian jako v originálním znění – viz video níže, ale říká se mu „Bílý medvěd“ (což je paradoxně název pro úplně jiný koktejl).

Náročnost přípravy

Je velmi jednoduchá, jednotlivé suroviny se dají přímo do sklenice a zamíchají.

Recept na přípravu koktejlu

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Vodku (0,5 dl)
  • Kávový likér (0.2 dl)
  • Smetanu (0,3 dl)
  • Led
 2. Do sklenice na whisky (old-fashioned glass) dáme kostky ledu, zalijeme vodkou, kávovým likérem a smetanou.
 3. Koktejl lehce promícháme, aby vznikla mramorová kresba.
 4. Drink je hotov.

Původ a historie

White Russian nemá ovšem s Ruskem vlastně nic společného, snad pouze ruský národní nápoj – vodku. Poprvé byl namíchán ve třicátých letech v Americe, kde právě začínala marketingová kampaň na podporu prodeje vodky, do té doby v Americe téměř neznámé. Údajně první zmínka o něm je v kalifornském vydání Oakland Tribune 21. listopadu 1965.

Jak je vidět z výše uvedeného, původ koktejlu je nejasný a bude zahalen stejně jako u ostatních koktejlů barovými legendami.

Zajímavost

Zde video, ve kterém „Dude“ koktejl připravuje. Ten koktejl opravdu miloval a tak pokud neměl k dispozici čerstvou smetanu, dokázal si i tak poradit a neváhal použít smetanu sušenou.

Před premiérou filmu Big Lebowski (1998) byl považován „Bílý Rus“ za dámský drink, ale následně došlo vlivem filmu k novému nárůstu popularity. Koktejl je dodnes předmětem mnoha kultovních narážek v literatuře a filmu.

Koktejl si samozřejmě nejlépe vychutnáte u zmíněného filmu bratří Coenů a určitě nezůstanete při jeho sledování jen u jednoho drinku.