Světové koktejly – Kamikaze

Koktejl Kamikaze je další z výborných koktejlů na bázi vodky, která je ochucena Triple secem a limetkovou šťávou. Světlo světa spatřil v sedmdesátých letech minulého století a je jako dělaný pro servírování v ikonické Martini glass, samozřejmě ledově vychlazené.

Náročnost přípravy

Příprava tohoto koktejlu je naprosto jednoduchá, pro samotné míchání lze použít šejkr, ale všechny složky jsou výborně mísitelné, a tak je praktičtější a rychlejší použít barmanskou míchací sklenici a lžičku.

Recept na přípravu koktejlu

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Vodku (0,3 dl)
  • Triple sec (0,3 dl), Cointreau, či jiný pomerančový likér
  • Limetkovou šťávu (0,3 dl)
  • Led
  • Plátek limetky na zdobení
 2. Sklenici Martini glass naplníme ledem a necháme chladit
 3. Do barmanské míchací sklenice dáme kostky ledu
 4. Přidáme všechny ingredience a mícháme dokud se obsah řádně nevychladí
 5. Z Martini glass vyndáme led a nalejeme do ní přes stainer (tedy bez ledu) obsah míchací sklenice
 6. Zdobíme plátkem limetky
 7. Drink je hotov

Původ a historie

Jak je u koktejlů spíše pravidlem, teorií o jejich původu je hned několik. Zde jsou dvě nejpravděpodobnější:

Vynález drinku se připisuje Richardu Steinovi z Richard’s lounge v Lakewoodu ve státě New Jersey v roce 1976. Koktejlový historik David Wondrich také poznamenává, že původně šlo o shooter koktejl, tedy koktejl v jednom panáku. 

Historie koktejlu Kamikaze není příliš dlouhá. Poprvé ho prý umíchal jakýsi barman Liam kolem roku 1974 v americkém Bostonu. Je zajímavé, že jej barman pojmenoval po sobě, k Liamově smůle se však název neudržel. Vytlačilo ho totiž Kamikaze, pod kterým byl drink představen v reklamě společnosti Smirnoff.

Zajímavosti

Souvislost s Japonskem v názvu nehledejte. Kamikaze, což v překladu znamená božský vítr a zároveň jde o označení japonských bojových pilotů, kteří obětovali svůj život pro japonského císaře během 2. světové války, a to nejčastěji nárazem do amerických válečných lodí.

Souvislost může tedy nastat v případě , že to s ním přeženete a následně do něčeho nebo někoho narazíte.

Kamikaze je oblíbený míchaný nápoj z vodky, který na večírcích a party pořádně rozproudí zábavu. Je ale potřeba mít se trochu na pozoru, jak název napovídá. Ve větším množství dokáže pořádně zamotat hlavu. Doporučujeme proto k němu přistupovat se zdravým respektem a nezapomínat na pravidelný pitný režim.

Alternativně může být zdoben kolečkem okurky místo plátku limetky.

Alternativně lze místo plátku limetky použít kolečko okurky
Kamikaze koktejl