Vína k rybám

Podávání vhodné odrůdy vína k dobrému jídlu patří ke gurmánským zážitkům. Víno je však potřeba vhodně kombinovat s nabízeným menu. Obecně platí, že víno a jídlo by se mělo především doplňovat v celkové harmonii chuti, barev a vůní.

Existují obecná a tradičně zavedená pravidla pro správné kombinace vína a jídla. Každý člověk má však jiné smyslové vjemy, a proto kombinace jídla a vína nabízí mnoho různých úhlů pohledu. Víno dokáže zvýraznit chuťové a aromatické látky v jídlech. Nalézt vyváženou harmonii a soulad mezi vínem a jídlem není úplně snadný, proto je zde primární doporučené víno k pokrmům podle základních gastronomických menu. Kombinace vína a vhodných pokrmů pro výsledné spojení harmonií chutí.

Ryby

Velmi důležitá je zvolená úprava ryb. Obecně platí, že k jemným rybám podáváme lehčí bílá vína, k rybám tučnějším pak bílá vína zralejší a plnější.

  • Dary moře

K podávání darů moře jsou vhodná především bílá vína typu Chardonnay, Rulandské šedé.

  • Ryby mořské

K mořským rybám je vhodné servírovat především bílá vína typu Chardonnay. Doporučené odrůdy: Ryzlink vlašský, Muller Thurgau, Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Rulandské šedé.

Ryby mořské – bílá vína Chardonnay, Rulandské bílé, Ryzlink rýnský.

  • Ryby sladkovodní

K sladkovodním rybám podáváme především bílá vína. Doporučené odrůdy: Chardonnay, Rulandské šedé, Ryzlink vlašský. Vhodná jsou také šumivá vína.

Ryby sladkovodní – bílá vína Ryzlink vlašský, Aurelius.

  • Ryby smažené a grilované

K podávání smažených ryb jsou vhodná především plnější bílá vína typu Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Neuburské.

Ryby grilované – zralá bílá vína (vhodná jsou i lehká vína červená).

  • Uzené ryby

K uzeným rybám se hodí především bílá vína typu Sauvignon.

Ryby uzené – bílá vína pozdní sběr.

  • Nízkotučné ryby

Maso nízkotučných ryb je velmi jemné a vyznačuje se nízkými filety. Patří mezi ně například mořský vlk, okoun, či tilápie. Zde je potřeba být opatrný, protože chuť takto jemného masa lze chuťově výraznými víny snadno přebít. K těmto rybám si dolijeme svěží šťavnaté bílé víno, které vyváží jejich delikátní chuť. Vhodné je zejména Veltlínské zelené, Vermentin či španělské šumivé víno Cava. Ani jedno vás u této ryby nezklame.

  • Ryby se středně pevným filetem

Další skupinou jsou ryby se středně pevným masem. Jejich filety jsou silnější a pevnější. Patří mezi ně pstruh, treska, halibut nebo třeba sumec a mořský ďas. U nich už se nemusíme tolik bát, že bychom přebili jejich chuť. Proto naléváme středně tělnatá, aromatická vína. Dobrou volbou je třeba suchý Riesling nebo Rulandské šedé, Chardonnay z Burgundska nebo Savignon Blanc z Nového Zélandu.

  • Ryby s pevným filetem

Konečně tu máme masité ryby s pevným masem, steakovou strukturou a výraznější chutí. Jde třeba o lososa, tuňáka, makrelu, ale i o žraloka a mečouna. Ty zapíjíme bohatými bílými víny s výraznou vůní a chutí, případně můžeme sáhnout i po suchých červených a růžových vínech. Nebojte se otevřít ročníkové šampaňské, Viognier, Chardonnay, které zrálo na barikových sudech, ale třeba i lehký Dornfelder nebo Rulandské modré.

  • Chuťově výrazné ryby

Poslední skupinkou jsou chuťově výrazné ryby, které mají silnou chuť po mořské vodě. Patří mezi ně sledi, ančovičky či sardinky. U nich nepochybíme se šampaňským ani s šumivou Cavou, hodí se však i suchý Riesling, Rulanské šedé či suché růžové víno.

  • Ryby vařené a dušené

Ryby vařené a dušené – bílá vína přívlastková kabinetní.

Všechny díly