Světové koktejly – Michelada

Každý kdo zná koktejl Bloody Mary mi jistě potvrdí, že tento koktejl je zcela jedinečný a nedá se s ničím jiným splést. A právě Michelada je koktejl, který se ingrediencemi i vzhledem Bloody Mary dost podobá. Tuto pálivou šílenost nemohli vymyslet nikde jinde, než v Mexiku.

Na rozdíl od Bloody Mary se však nejedná o koktejl na bázi vodky, ale o pivní koktejl.

Michelada mexický nápoj vyrobený z piva, limetkové šťávy, různých omáček (často na bázi chilli), koření, rajčatové šťávy a chilli papriček. Podává se ve vychlazené sklenici se slaným okrajem. V Mexiku existuje mnoho variací tohoto nápoje, včetně varianty s krevetami jak je vidět na obrázku níže.

Řadí se k pivním koktejlům a nefiguruje v žebříčku koktejlů mezinárodní barmanské asociace (IBU).

Náročnost přípravy

Je vcelku jednoduchá až triviální, zejména pokud máte dostatek pálivých omáček chilli, sůl, limetky a mexické pivo.

Recept na přípravu

  1. Připravíme si potřebné ingredience
    • Rajčatový džus, nebo čerstvou rajčatovou šťávu (2.5 dl)
    • Limetkový džus, nebo čerstvě vymačkanou šťávu (1,5 dl)
    • Worcester (6 lžic)
    • Tabasco (2-3 střiky)
    • Sójovou omáčku (1 lžíce) – lze vynechat
    • Mleté chilli
    • Sůl
    • Mexické pivo na dolití
    • Led
    • Plátek limetky na zdobení
  2. Mleté chilli smícháme na talířku se solí
  3. Sklenici na long drink – velký tumbler potřeme po okraji limetkou a poté položíme okrajem na talířek
  4. Výsledkem je solná krusta s chilli po obvodu sklenice
  5. Sklenici naplníme do 1/2 ledem
  6. Do džbánu dáme tomatový džus, limetkový džus, Worcester, Tabasco, sójovou omáčku, trochu chilli a soli, poté vše zamícháme
  7. Obsah džbánu nalijeme do sklenice cca do 1/2
  8. Sklenici dolijeme mexickým pivem a ozdobíme plátkem limety
  9. Drink je hotov

Přípravu koktejlu i konzumaci můžete shlédnout ve videu na konci článku.

Historie

Existují dvě populární verze původu koktejlu Michelada.

Jedna zahrnuje muže jménem Michel Ésper v Club Deportivo Potosino v San Luis Potosí v Mexiku. V 60. letech začal Ésper žádat o své pivo s limetkou, solí, ledem a brčkem v šálku zvaném „chabela“, jako by to byla pivní limonáda (limonáda).  Členové klubu začali žádat o pivo jako „Michelovu limonádu“, přičemž název se postupem času zkracoval na Michelada. Postupem času byly k původnímu receptu přidány další omáčky. Dnes obsahuje stejné přísady jako chelada, ale na okraji obsahuje led a chilský prášek.

Další verze říká, že michelada je portmanteau mi chela helada . Slovo chela je v Mexiku populární výraz pro pivo. Když požádáte o chela , žádáte o studené pivo; proto fráze mi chela helada znamená „moje ledové pivo“.

Poznámka

V Mexico City se nejběžnější forma připravuje s pivem, limetkou, solí a zvláštními pálivými omáčkami nebo plátky chilli. Existuje několik dalších volitelných přísad, jako je omáčka Maggi, sójová omáčka, Tajín, worcesterská omáčka, chamoy prášek, serrano papriky nebo clamato.

V roce 2010 začali hlavní výrobci piva v USA uvádět na trh cervezas preparadas, což ilustrovalo širokou škálu receptů v kategorii chelada/michelada a potvrdilo jeho popularitu mezi latinskoamerickou populací země spolu s rostoucí popularitou nápoje mimo latinskoamerickou populaci. .

V roce 2007 začala Miller Brewing Company vyrábět Miller Chill,„světlý ležák ve stylu Chelady s nádechem soli a limetky“. Anheuser-Busch vyrábí Budweiser Chelada a Bud Light Chelada, kombinaci ležáku, clamato, limetkové šťávy a soli. V roce 2012 začala společnost Tecate nabízet Micheladu s příchutí limetky a koření. V roce 2015 vydal Cervecería Centro Americana, guatemalský pivovar, Micheladu pod obchodním názvem Dorada Draft Michelada Chiltepe. Nápoj je kořeněný chipotle paprikou, nejpoužívanější paprikou v regionu.

Nezapomeňte vše ochutnat, nejlépe při návštěvě Mexika.

Varianta Michelady doplněná o krevety
Příprava koktejlu MIchelada