Bananas Foster – Klasický dezert s rumem

Banány spousta lidí prostě miluje a jedná se tak o velmi oblíbenou záležitost i pro výrobu dezertů.

Ti z vás, co se více orientují v gastronomii pak také jistě znají klasický recept na banánový dezert – Bananas Foster, který v sobě spojuje chutě a vůně všech ingrediencí v jeden dokonalý a lahodný celek, který vás doslova ohromí.

V tomto článku si ukážeme recepturu na tento banánový rafinovaný dezert, který v sobě dokáže spojit chuť banánů, vanilkové zmrzliny, karamelizovaného cukru, … a v neposlední řadě také rumu. Podle tohoto receptu si dezert snadno mohou připravit i ti, co ho doposud vůbec neznali a ani nikdy neochutnali. A poté můžete jeho chuť srovnat s dezertem, která vám připraví mistr cukrář v restauraci.

Bananas Foster je dezert vyrobený z banánů a vanilkové zmrzliny s omáčkou z másla, hnědého cukru, skořice, tmavého rumu a banánového likéru. Máslo, cukr a banány se povaří a poté se přidá alkohol a zapálí se. Banány a omáčka se pak podávají se zmrzlinou. Mezi oblíbené alternativy také patří šlehačka a různé druhy ořechů, zejména pekanové, vlašské, atd.. V restauracích se tento pokrm často připravuje přímo u stolu jako flambovaný dezert a hosté si tak užijí i ohnivou show plnou intenzivních vůní.

Krátce z historie dezertu

Bananas Foster je dnes již klasický americký dezert, který pochází z New Orleans ve státě Lousiana.

Vyrábí se z vařených banánů podávaných v másle, hnědém třtinovém cukru a rumové omáčce. Karamelizovaná omáčka na bázi banánového likéru se často připravuje flambováním. Tento dezert se nejčastěji podává s vanilkovou zmrzlinou, ale tu lze i vynechat a jíst ho samotný. Jako koření lze přidat skořici a muškátový oříšek.

Ačkoli panuje mezi laiky všeobecné přesvědčení, že tento dezert byl vytvořen v restauraci Brennan’s v New Orleans v Louisianě, ve skutečnosti se jeho historie začala psát již o pár let dříve v restauraci Vieux Carré Owena Brennana. V roce 1951 Ella Brennanová a šéfkuchař restaurace Paul Blangé spolupracovali na úpravě pokrmu vyrobeného Ellinou matkou v rodinném domě Brennanových. V této době byl New Orleans hlavním centrem pro dovoz banánů z Jižní Ameriky.

Banánový dezert byl pojmenován po Richardu Fosterovi, předsedovi kriminální komise v New Orleans a příteli majitele restaurace Owena Brennana. Pro svou dokonalou chuť se tento dezert stal naprostou klasikou a je dodnes zastoupen na jídelních lístcích většiny francouzských restaurací. Pokud si jej tedy objednáte, nemlže se vám stát, že byste sáhli vedle.

Příprava dezertu Bananas Foster

Suroviny potřebné pro přípravu Bananas Foster

Rozpis je na dvě porce dezertu.

  • 4 ks – Banán
  • 300 ml – Vanilková zmrzlina (kvalitní ze smetany s pravou vanilkou)
  • 100 g – Máslo
  • 150 g – Třtinový cukr
  • 0,5 dl – Rum třtinový (nejlépe overproof)
  • 0,5 dl – Banánový likér (lze nahradit i banánovým sirupem)
  • čajová lžička – Skořice
  • špetka – Muškátový oříšek strouhaný (alternativně)
  • 20 g – Pekanové ořechy (alternativně)
  • 2 lžíce – Šlehaná smetana (alternativně)

Postup práce při přípravě Bananas Foster

  1. Banány oloupeme a podélně rozpůlíme.
  2. V hlubší pánvi necháme rozpustit máslo.
  3. Přidáme cukr a skořici, případně muškátový oříšek.
  4. Necháme povařit a lehce mícháme na mírném ohni, dokud se cukr nerozpustí.
  5. Poté přidáme do omáčky banánový likér a vložíme banány do pánve.
  6. Rum nalijeme do sklenice a krátce ohřejeme v mikrovlnné troubě, cca 30 vteřin.
  7. Když začnou banány hnědnout a měknout, opatrně je přilijeme lehce zahřátým rumem.
  8. Omáčku krátce prohřejeme a poté pánev nakloníme směrem od sebe tak, aby alkoholové páry začaly od plamene hořet. Toto platí pouze pro plynový sporák, pokud máte elektrický, použijte zápalky či zapalovač.
  9. Na talíře si připravíme kopečky zmrzliny.
  10. Poté, co alkohol dohoří, vyjmeme banány a vždy dvě půlky banánů umístíme na talíř přes sebe do tvaru kříže na kopečky zmrzliny.
  11. Zdobíme pekanovými ořechy (alternativně, lze vynechat).
  12. Na závěr přelijeme banány teplou sladkou karamelizovanou máslovou omáčkou.
  13. Přidáme šlehačku (alternativně).
  14. Ihned podáváme.

Poznámka

Pro přípravu dezertu potřebujete banány ve výborné kondici, nepoužívejte přezrálé, ty se úplně rozvaří a rozpadnou. Dezert tak nebude působit příliš esteticky.

Postup při přípravě dezertu můžete shlédnout na videu výše.