Alkoholová encyklopedie – G

Alkoholová encyklopedie obsahuje slovník pojmů a výklad rozličných nápisů a zkratek.

Tyto bývají nejčastěji uvedeny přímo na etiketách a vinětách rozličných lahví s destiláty, likéry, víny a vůbec lihovinami všeobecně. Setkat se s nimi také můžete v nápojových lístcích barů a restaurací. Některé z nich pak označují geografické určení, zemi původu, technologii výroby a specifický způsob zpracování produktů.

Jejich znalost vám usnadní výběr alkoholu tak, abyste při jeho nákupu a objednávání vždy věděli, co přesně si kupujete a vyhnuli se tak případnému překvapení, či snad dokonce zklamání.

  • Galega

Odrůda Galega je nejtradičnější olivovou odrůdou pěstovanou v Portugalsku. V současnosti tvoří přibližně 80% produkce všech oliv v Portugalsku. Galega má drobné podlouhlé plody, výraznou chuť a pevnou strukturu. Využívá se zejména pro produkci extra panenského olivového oleje například: Herdade dos Veros Galega . Tento extra panenský olivový olej od společnosti Morais Rocha, který se řadí mezi pomyslnou špičku portugalské produkce.

  • Gamay

Gamay je fialová odrůda hroznů, která se používá k výrobě červených vín, nejvíce se pěstuje v Beaujolais a v údolí Loiry kolem Tours. Jeho celé jméno je Gamay Noir à Jus Blanc. Je to velmi starý kultivar, zmiňovaný již v 15. století. Z odrůdy Gamay se vyrábí snad nejznámější víno světa Beaujolais.

  • Garnacha

Garnacha neboli Grenache patří mezi nejrozšířenější odrůdy červeného vína. Dozrává později, tudíž má ideální podmínky ve Španělsku, na Sardinii, na jihu Francie nebo například v Kalifornii. Je však dominantní odrůdou v jižní Rhône, a to zejména v Châteauneuf-du-Pape, kde je zastoupena cca 80 %.

  • Geist

Geist je zahraniční označení takzvaných průtahových destilátů. Jedná se v podstatě o destilát z macerátu, jelikož vstupní surovina (například jalovec), nemá přirozený obsah cukru a tak se nejprve louhuje v neutrálním alkoholu a poté destiluje. Klasickým příkladem geistu je gin a absint.

  • Gin

Kvalitní gin je běžně vyráběný destilací obilí a jalovce. Poprvé ho vydestilovali v Nizozemsku v roce 1650. O to se zasloužil Dr. Fanciscus de La Boie, který je častěji znám pod jménem Dr. Sylvius. Ten se snažil nalézt levné diuretikum, které mělo sloužit jako lék na ledvinové potíže. Smíchal obilný destilát a olej z jalovcových bobulí, tedy dvě močopudné suroviny. Směs nazval genever (fr. genévrier = jalovec). Později směs vojáci Anglie nazvali „holandská kuráž“ a přivezli jej do Anglie. Tam jim nápoj natolik zachutnal, že začal být považován za národní drink.

  • Glycerol 

Je to vedlejší produkt alkoholového kvašení. Tekutina bez barvy, zápachu, sladké chutí. Externím přídavkem do výsledného rumu je možné zjemnit jeho drsnou chuť.

  • Grain

Grain – je označení pro whisky, která se vyrábí převážně z nesladovaného obilí, tedy z ječmene, žita, pšenice nebo kukuřice, a je destilována ve sloupcovitém patentním destilačním aparátu, tzv. kontinuálně pracujícím destilačním přístroji, jenž umožňuje méně náročný, a tím i levnější destilační proces.

  • Grand Cru

Grand Cru je termín pro označování vynikající, vlastně té nejlepší v oblasti ve Francii, kde najdete jedny z nejlepších francouzských vín. V žebříčku cru classé se používá jako nejvyšší označení. 

  • Grand Champagne

Oblast Grand Champagne je zdrojem té nejjemnější „eaux-de-vie“- živé vody – koňaku.  Drolivá křídová půda této oblasti zajišťuje pravidelnou dodávku vody pro půdní podloží a révu. Grande Champagne se srdcem koňaku, má rozlohu přibližně 13 250 ha a v jeho severní části leží město Cognac. Koňaky vyrobené výhradně z hroznů z této oblasti se těší nejvyšší kvalitě. 

  • Grappa

Grappa – tento italský destilát je pojmenován podle místa svého původu – městečka Grappa. Základní surovinou pro výrobu této speciality jsou vylisované slupky a jadérka z hroznů (matoliny). V Itálii tyto takřka do sucha vylisované hrozny vykupují od vinařů ve velkém palírny grappy, protože produkce z vlastních vinných sklepů jim zdaleka nestačí.

  • Grenache

Grenache neboli Garnacha patří mezi nejrozšířenější odrůdy červeného vína. Dozrává později, tudíž má ideální podmínky ve Španělsku, na Sardinii, na jihu Francie nebo například v Kalifornii. Je však dominantní odrůdou v jižní Rhône, a to zejména v Châteauneuf-du-Pape, kde je zastoupena cca 80 %.

  • GSM

GSM – je zkratka pro cuvée odrůd červeného vína: Grenache, Syrah a Mourvèdre.

Všechny díly