Vinařská encyklopedie – I

Ve vinařské encyklopedii najdete slovník vína – výklad definic, pojmů a odborných termínů spojených s vínem, pěstováním odrůd vinné révy, vinařskými oblastmi, vinařstvím a vinohradnictvím.

  • Impregnované víno – Označení pro perlivé víno, sycené kysličníkem uhličitým.
  • Index sladkosti – Je to číslo vyjadřující senzorickou sladivost cukru, kdy sacharózu představuje číslo 1. Pentózy mají tento index na hranici 0,4, fruktóza 1,73 a glukóza 0,74.
  • Inkoustové víno – Označení pro víno s nežádoucí kovovou pachutí po červeném inkoustu, která vzniká reakcí tříslovin a železa.
  • Intenzita – Parametr hodnocení vín. Představuje soubor chuťových a aromatických vjemů daného vína (souvisí také s množstvím alkoholu a obsahem extraktivních látek ve víně). Vyšší intenzita neznamená automaticky elegantnější a kvalitnější víno, vyjadřuje spíše styl vína. Sedm stupňů hodnocení intenzity: 1.neintenzivní víno, velmi lehký projev 2. jemná intenzita 3. střední intenzita 4. vyšší střední intenzita 5. vysoká intenzita 6. velmi vysoká intenzita 7. extrémní intenzita .
  • Internodium – Je to synonymum pro stavec, tedy část révi mezi dvěma sousedními očky.
  • Interspecifické odrůdy – Jedná se o odrůdy, které jsou do značné míry odolné proti houbovým chorobám, škůdcům a mrazu. V okrajových oblastech se chemicky ošetřují a stačí 1-2 postřiky. Dobře vyzrávají a mohou poskytovat surovinu pro výrobu révových vín s přívlastkem /kabinet, pozdní sběr, výběr/ – to znamená bez doslazení. Pěstují se pro velkou úsporu peněz za chemickou ochranu a umožní produkci ekologicky čistých vín – tzv. biovín. Výsledkem jsou vysoce kvalitní přírodní vína bez chemické konzervace.
  • Isoamyl acetát – Jedná se o fermentační ester, který nalezneme ve víně ve středních hodnotách a zapříčiňuje vznik aroma banánu či jablka. Společně s fenylethyl acetátem mohou aromatem zakrýt odrůdovost. Vzniká především při pomalém a obtížném kvašení, nízkých teplotách a příliš odkaleném moštu.

Všechny díly