Světové koktejly – Espresso Martini

Espresso Martini je nefalšovaný kávový koktejl. Skládá se zejména z vodky a kávy a měl by vás zároveň povzbudit i uvolnit. Tento koktejl se podává výhradně v ikonické koktejlové sklenici martini glass, už jen proto, že je podle této sklenice pojmenovaný. Ze samotného koktejlu Martini ale neobsahuje žádné ingredience.

Koktejl je zařazen do oficiálního seznamu koktejlů barmanské asociace (IBA).

Náročnost přípravy koktejlu Espresso Martini

Příprava je tak rychlá a snadná, že ji zvládne naprosto každý. Koktejl se připravuje v šejkru.

Recept na přípravu koktejlu Espresso Martini

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Vodku (0,5 dl)
  • Kávový likér (0,1 dl) např. Kahlúa
  • Espresso
  • Cukrový sirup (pro příznivce sladších chutí)
  • Kávová zrnka na zdobení
 2. Do sklenice martini glass dáme led a necháme jí chladit
 3. Do šejkru dáme kostky ledu, všechny suroviny a vše důkladně protřepeme
 4. Ze sklenice vyjmeme led a nalijeme do ní přes strainer obsah šejkru, tedy bez ledu.
 5. Na hladině by měla být ze šekrování nadýchaná pěna, do které vložíme jako ozdobu několik zrnek kávy
 6. Drink je hotov

Historie koktejlu Espresso Martini

Koktejl, který byl namíchán roku 1980 barmanem Dickem Bradsellem v Londýnském SOHO. Není to klasické martini, ale název je odvozen od sklenice ve které se podává. A jak už bývá v mixologii spíše pravidlem koktejl byl vynalezen vlastně omylem.

Dick Bradsell uvedl, že za ním jednou přišla do podniku slečna, která si objednala namíchat něco, co by ji probudilo a následně opilo.  Doslovně uvedla : „I want something that would wake me up, and then fuck me up“.

Dick Bradsell dál popsal, že tehdy měli v restauraci bar hned vedle kávovaru a byl tehdy hned vedle místa, kde míchal drinky. Káva tak mnohdy byla úplně všude. Když pak přijal shora uvedenou objednávku, káva bylo to první, co ho napadlo. K další důležité přísadě, vodce, uvedl: „Tehdy se vše točilo kolem vodky. Bylo to jediné, co lidi tehdy pili“. A zde je názorně vidět, jaká náhoda mnohdy rozhoduje o vzniku světového koktejlu.

Závěr

Tento koktejl je celosvětově oblíbený jak mezi muži, tak ženami, má výraznou kávovou chuť nejen z espressa, ale i kávového likéru. A jak už bylo uvedeno výše patří výhradně do sklenice na Martini. Bez této sklenici nelze vůbec hovořit o Espresso Martini.

Espresso Martini koktejl