Sex ve městě – koktejl Cosmopolitan

Cosmopolitan zvaný též zkráceně Cosmo je narůžovělý osvěžující koktejl se štiplavou chutí, který je dnes známý především díky americkému seriálu Sex ve městě (1998 – 2003), kde se čtveřice stárnoucích newyorských zoufalek Carrie, Charlotta, Miranda a Samantha nad tímto koktejlem pravidelně schází při nekonečném hledání pana božského.

Koktejl takto získal obrovskou popularitu mezi mladými ženami a také v gay komunitě. Nakonec se sami tvůrci seriálu rozhodli, že hrdinky s pitím Cosmopolitanu přestanou (proč také někomu dělat reklamu gratis). V jednom z dílů se tak Miranda ptá Carrie, proč přestaly s jeho pitím. Dostane se jí odpovědi: „Protože začali všichni ostatní.“

Cosmopolitan patří mezi koktejly oficiálně uznávané Mezinárodní barmanskou asociací (IBA) a řadí se k Contemporary classics (současná klasika).

Náročnost přípravy koktejlu Cosmopolitan

Je velmi jednoduchá, jednotlivé suroviny se dají so šejkru a promíchají.

Recept na přípravu koktejlu Cosmopolitan

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Vodku (0,4 dl)
  • Pomerančový likér (0,15 dl)
  • Čerstvou limetkovou šťávu (0,15 dl)
  • Brusinkový džus (0,3 dl)
  • Led
  • Plátek limetky, popřípadě kousek pomerančové nebo citronové kůry na zdobení
 2. Velká koktejlová sklenice Martini glass musí být nachlazená. Lze předem v lednici, mrazícím boxu, nebo do ní umístíme led, který po nachlazení vyjmeme
 3. Všechny suroviny dáme společně s několika kostkami ledu do šejkru, protřepeme a přecedíme přímo do sklenice (bez ledu)
 4. Zdobíme plátkem limety, nebo kůrou citronu, případně pomeranče, kterou bychom nad drinkem měli zlomit, aby se do koktejlu dostaly éterické oleje a ovoněly ho.
 5. Drink je hotov

Přípravu koktejlu můžete shlédnout na videu níže.

Příprava koktejlu Cosmopolitan

Původ a historie koktejlu Cosmopolitan

Původ sahá do 70. let 20. století byl Cosmopolitan kdy prý umíchán hned několika barmany nezávisle na sobě. A to jak v Kalifornském San francisku (John Caine), tak i na Floridě (Cheryl Cook). Ta si všimla, že mnoho lidí si objednává v baru Martini jen proto, aby byli viděni s typickou sexy sklenkou v ruce, proto namíchala univerzální drink, který by mohl být podáván právě v této sklence.

Název koktejlu Cosmopolitan je však mnohem starší a sahá až někam do 30. let, tehdy se ovšem jednalo o koktejl vyráběný z ginu. Původ koktejlu s vodkou tak jak jej známe dnes je tedy mnohem mladší, postupně docházelo k experimentům ve složení a poměru jednotlivých surovin. Ustálené složení tak jak ho známe dnes pochází až z 80. let (Toby Cecchini), který ho údajně namíchal v baru Odeon na Manhattanu.

Ale kdo dnes ví, co je skutečnost a co barmanské legendy? Původ v USA je však nezpochybnitelný, což je typické, i když se jedná o koktejl na bázi vodky.

Zajímavosti

Na trh byla uvedena řada parfémů, které měly napodobovat specifickou vůni Cosmopolitanu.

V USA 7. 5. slaví Národní den Cosmopolitanu.

Tento koktejl se proslavil také díky Madonně, která ho pila při své návštěvě v Rainbow baru v New Yorku. Po její návštěvě barmanovi volalo spousta novinářů a ptali se, co to Madonna pila za sexy drink.