Hořící koktejl – B-52

B-52 je koktejl, který se nemíchá a který zaujme a upoutá pozornost už jen svým vzhledem. Skládá se totiž ze tří barevně odlišných vrstev alkoholu a navíc se podává zapálený, což ještě umocní vizuální dojem. Jedná se o módní stylovou záležitost, která nejlépe vynikne v potemnělém baru. Je považován zejména za dámský drink.

Náročnost přípravy

V tomto případě je pojem koktejl poněkud nepřesný a vhodnější název pro tento drink je vrstvený panák. Drink se připravuje přímo ve sklenici, postupně přidáváme ingredience dle receptu níže. Tyto mají rozdílnou hustotou a pokud je nalejeme správným způsobem, tak se nepromísí. Na dno sklenice nalijeme nejhustší ingredienci a postupně přiléváme další, vždy s menší hustotou.

Recept na přípravu koktejlu

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Kávový likér – např. Kahlúa (0,2 dl)
  • Krémový likér – např. Baileys, nebo Irish Cream (0,2 dl)
  • Pomerančový likér – např. Grand Marnier (0,2 dl)
  • Pár kapek vysoce procentního alkoholu (např. Vodka, Rum Stroh nebo Absinth).
  • Slámku
 2. Do sklenice na panáky Shot glass nalejeme všechny ingredience, nejlépe nálevkami a přes lžičku. Začneme kávovým likérem, pokračujeme krémovým likérem a pomerančovým likérem a na závěr zakápneme vysokoprocentním alkoholem.
 3. Před konzumací drink zapálíme
 4. Drink je hotov
 5. Drink se pije slámkou (pokud je plastová, je potřeba jednat rychle, dříve než se začne tavit a odkapávat do drinku).

Původ a historie

Jmenuje se drink B-52 podle tohoto legendárního amerického bombardéru?

Ano i ne.

B52 je název americké kapely, která se při výběru jména nechala inspirovat dálkovým bombardérem (B-52 Stratofortress), který byl nasazen mj. i ve válce ve Vietnamu. Tento bombardér sloužil k shazování zápalných bomb s napalmem a právě ohněm z těchto bomb je inspirován název tohoto hořícího drinku. Kapela B-52 si svůj název vybrala podle zvláštního účesu, který nosily její zpěvačky. Šlo o podobný účes, jaký má Marge ze seriálu Simpsonovi, kterému se někdy přezdívá B-52, protože údajně připomíná “čumák” bombardéru B-52.

Tento drink jako první připravil Peter Finch, barman v Banff Springs Hotelu v Albertském městě Banff v USA. Ten měl zvyk pojmenovávat všechny své nově namíchané nápoje po svých oblíbených albech, kapelách či písních. Stejně tak tomu bylo i v případě B-52.

Drink je tedy pojmenován po hudební skupině, která je pojmenována po legendárním bombardéru.

Závěr

Drink slavil velký úspěch, první zákazníci byli chutí nadšeni a tak byl B-52 tak zařazen do amerických barových nápojových lístků a rázem se rozšířil i do dalších koutů světa a díky tomu se dodnes koktejl B-52 těší velké popularitě.

Drink se pije na ex.

Zapálený drink se nazývá „B52 na misi“.

Tento drink má několik variant s různými ingrediencemi, např. verze s vodkou se původně nazývala B-53 a absintová verze byla známá jako B-55, odlišné složení je tak vyjádřeno odlišnou číslicí v názvu.

Kompletní přehled všech variant drinku B-5x najdete v samostatném článku zde

Přehled koktejlů B5x, B-5x – ALKOHOL DRINK

Příprava koktejlu B-52