Světové koktejly – Horse’s Neck

Koktejl Horse’s Neck (tedy v překladu koňský krk, koňská šíje) patří k tradičním americkým koktejlům, které poznáte už na první pohled a to podle spirály z kůry citrónu, která je pro něj typická.

Jako báze, tedy alkoholický základ koktejlu je zde použit koňak, což je u amerických koktejlů výjimkou, v některých recepturách bývá místo koňaku bází brandy. Další suroviny, ze kterých se koktejl skládá si zaslouží pozornost – zázvorové pivo (ginger ale) a Angostura bitters a to je vše.

Horse’s Neck je tedy koktejl, ve kterém si vychutnáte zajímavé spojení chutí a opravdu netradiční chuťovou kombinaci. Jedná se o long drink, highball Chuťový profil tady vypadá už podle receptury velmi zajímavě. Koktejl se výborně hodí k takovému tomu celodennímu popíjení.

Koktejl Horse’s Neck patří mezi oficiální koktejly Mezinárodní barmanské asociace (IBA) a je zařazen mezi koktejly Contemporary classics (současná klasika).

Náročnost přípravy koktejlu Horse’s Neck

Příprava patří k těm opravdu jednoduchým – připravuje se přímo ve sklenici s ledem a stačí vám pouze lžička na lehké promíchání. Složitější je pak pouze příprava ozdoby, která je pro koktejly typická. Potřebujete vytvořit spirálu z kůry citrónu a to chce trochu cvik a ostrý nůž.

Servíruje se ve sklenici highball – long drink.

Recept na přípravu koktejlu Horse’s Neck

  1. Připravíme si potřebné ingredience
    • Koňak (0,40 dl) – dle originální receptury, v jiných recepturách bývá nahrazováno brandy
    • Zázvorové pivo (1,20 dl)
    • Angostura bitters (2 střiky) – volitelně, pro větší komplexnost chutí
    • Kostky ledu
    • Spirálu z kůry z citrusu na zdobení
  2. Do sklenice highball vložíme kostky ledu
  3. Přidáme koňak (případně brandy) a zázvorové pivo
  4. Přidáme dva střiky Angostura bitters – volitelně
  5. Koktejl jen lehce promícháme barmanskou lžičkou
  6. Koktejl se zdobí spirálou z citrónové kůry – potřebujeme ostrý nůž a citrón bez chemického ošetření, případně důkladně omytý (vydrhnutý kartáčkem v teplé vodě), ze které nožem odřezáváme tence kůru ve spirále. Z kůry je pak potřeba odstranit bílou vnitřní dužinu, pokud říznete příliš do hloubky, která je hořká a také nezapomeneme kousek kůry na koktejlem rozlomit, aby koktejl ovoněly esenciální oleje. Kůra se pak opatrně vloží po obvodu sklenice přímo do koktejlu
  7. Drink je hotov

Video přípravy koktejlu je ke shlédnutí je níže.

Postup přípravy koktejlu Horse’s Neck

Název a původ koktejlu Horse’s Neck

Koktejl pochází z 90. let 19. století a byla to původně nealkoholická směs zázvorového piva, ledu a citronové kůry. V 1910 byl doplněn o brandy, nebo bourbon a nazýval se v překladu “koňský krk s kopem” nebo “tuhý koňský krk”. Nealkoholická verze se na konci 50. a začátku 60. let stále podávala v severní části státu New York , ale nakonec byla vyřazena.

Horse’s Neck z konce 19. století byla původně osvěžující sklenka nealkoholického zázvorového piva a někde v řadě byla přidána sklenka bourbonu, žitné whisky nebo brandy. Tento dvousložkový koktejl se snadno připravuje. Je vhodný zvláště pro ty, kteří mají rádi přehnanou oblohu. Protože Horse’s Neck dostal své jedinečné jméno podle své dlouhé stočené citronové kůry, která se hadí kolem vnitřku sklenice.

I když je Horse’s Neck často považován za nápoj na koňské dostihy – Derby day, je docela univerzální. Nicole Fas, ředitelka nápojů a manažerka baru v La Pícara v Santurce v Portoriku, doporučuje tento koktejl jako vzpruhu za teplého počasí, nejlépe na pláži. Občas se však rozhodne pro riff více inspirovaný ostrovy: „Místo whisky nebo brandy přecházím na stařený rum (nejlépe portorický) a místo citronové kůry do něj vymačkám limetku,“ říká. Fasova variace se blíží Lincoln Club Cooler od Simona Forda , lehčí a přístupnější verzi Dark ‚n Stormy , a je stejně jednoduchá na výrobu.

Zde názorně vidíte, že nejen originální koňak (dle receptury IBA), ale i brandy, bourbon, žitnou whisky, nebo dokonce rum lze použít…