Agent Orange koktejl

Koktejl Agent Orange je velmi jednoduchý a chutný koktejl, který se skládá pouze ze dvou ingrediencí. Koktejl obsahuje jako alkoholickou složku, tedy bázi pouze vodku a nealkoholickou složku tvoří pouze mrkvový džus.

Přesto, pokud budete hledat o tomto koktejlu informace na internetu, najdete až neuvěřitelné bludy a nepřesnosti. A to i na stránkách v angličtině, kde se nejde vymlouvat na chyby v překladu.

Důvodem je matoucí název koktejlu, kde orange je mnohými považován za pomeranč a tak tito patlalové tento chutný a relativně zdravý koktejl připravují z pomerančového džusu, v tom lepším případě čerstvě vymačkané pomerančové šťávy, čímž tito neumětelové nepřipraví nic jiného, než vodku s pomerančovým džusem, tedy koktejl s oficiálním pojmenováním Screwsdriver (v překladu šroubovák).

Náročnost přípravy koktejlu Agent Orange

Agent Orange je koktejl složený pouze ze dvou ingrediencí – vodky a mrkvového džusu.

Příprava patří k těm opravdu velmi jednoduchým. Koktejl se připravuje přímo ve sklenici a obě suroviny se dávkují na kostky ledu. Originální poměr dle receptury je 1:3, a dá se podle chuti upravit na obě strany ať už ve prospěch vodky, nebo mrkvového džusu. Případně naředit roztátým ledem.

Originální sklence pro tento koktejl je whiskovka.

Recept na přípravu koktejlu Agent Orange

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Vodku (0,50 dl)
  • Čerstvý mrkvový džus (1,50 dl)
  • Kostky ledu
 2. Do sklenice na whisky old-fashioned glass vložíme kostky ledu a necháme jí chladit
 3. Přidáme vodku
 4. Přidáme mrkvový džus
 5. Koktejl se zpravidla nezdobí, někdo volí svitek citrusové kůry, která by se nad koktejlem měla rozlomit, aby ho ovoněly esenciální oleje, případně plátek pomeranče, kousek mrkve.
 6. Drink je hotov

Název a původ koktejlu Agent Orange

Agent Orange byl poprvé namíchán v roce 2007 na soutěži, která se konala v San Mateu ve státě Kalifornie. Vyhrál cenu za nejlepší nový koktejl.

Pro pochopení názvu koktejlu je potřeba se podívat do historie – konkrétně do války ve Vietnamu, kde název Agent Orange bylo kódové označení herbicidů používaných během vietnamské války americkou armádou k ničení porostu, protože pod tímto porostem se schovával Viet kong.

Že to nebyl úplně nejlepší nápad bylo zjištěno až později. V celé oblasti bylo mezi populací zaznamenáno navýšení obsahu dioxinů a s nimi spojené genetické deformace u novorozenců. Není asi třeba dodávat, že se intoxikovali při manipulaci s touto látkou i američtí vojáci a také spousta civilního obyvatelstva, vesničanů a místních zemědělců.

Koktejl tak dostal své jméno podle oranžové barvy tohoto herbicidu, která je totožná s barvou mrkvového džusu. Tedy opravdu to vůbec nesouvisí s pomeranči.

Stačí si prostě pamatovat

 • Screwdriver – vodka s pomerančovým džusem
 • Agent Orange – vodka s mrkvovým džusem