České koktejly – Semafor

Český koktejl Semafor je koktejl, který se nemíchá a který zaujme a upoutá pozornost už jen svým vzhledem. Skládá se totiž ze tří barevně odlišných vrstev alkoholu, čímž získává zajímavý vizuální dojem. Jednalo se o módní stylovou záležitost, která dokázala barvami rozzářit šeď socialistických náleven a výčepů. Je považován zejména za dámský drink.

Náročnost přípravy

V tomto případě je pojem koktejl poněkud nepřesný a vhodnější název pro tento drink je vrstvený panák. Drink se připravuje přímo ve sklenici, postupně přidáváme ingredience dle receptury níže. Tyto mají rozdílnou viskozitu (hustotou) a pokud je nalejeme správným způsobem, tak se navzájem nepromísí a vytvoří vizuální efekt jako na obrázku.

Recept na přípravu koktejlu

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Griotku – višňový likér (0,2 dl)
  • Krémový likér – vaječný likér, vaječný koňak (0,2 dl)
  • Peprmintový likér zvaný Zelená (0,2 dl)
 2. Do sklenice na panáky Shot glass nalejeme všechny ingredience, nejlépe nálevkami a přes lžičku.
 3. Začneme Griotkou, pokračujeme vaječným likérem a končíme peprmintovým likérem
 4. Drink je hotov
 5. Drink se pije jako panák, nejlépe na ex.

Postup přípravy je k vidění na videu níže.

Původ a historie

Proč se koktejl jmenuje Semafor asi není potřeba příliš zdůrazňovat, je to zřejmé už z jeho vzhledu. Při přípravě je potřeba dodržet dané pořadí jednotlivých vrstev, aby byly barvy ve stejném pořadí jako na semaforu.

Všeobecně se má za to, že tento koktejl vznikl v hluboké normalizaci, jako česká odpověď na západní koktejly a míchané nápoje, jejichž příprava byla v socialismu nemožná pro nedostupnost základních surovin.

Oproti tomu Griotku, peprmintový i vaječný likér socialistické likérky běžně vyráběly tak tyto likéry byly k dispozici v každé hospodě, baru i výčepu v dostatečném množství.

Závěr

Semafor je považován za dámský drink, někdy také bývá označován jako „tlamolep“, protože se skládal ze samých sladkých likérů s vysokou viskozitou. Nutno říci, že koktejl lépe vypadal, než chutnal, protože chuť jednotlivých ingrediencí se navzájem nedoplňovala jak je u koktejlů zvykem, ale tloukla. Jednalo se tak spíše o bizarní hospodskou zábavu a hec než o vytříbenou chuť.

Všechny složky koktejlu obsahují jen málo alkoholu, pokud tedy někdo zůstal u jednoho, popřípadě dvou, bylo vše v pořádku. Ovšem celovečerní popíjení tohoto sladkého koktejlu nemohlo zůstat bez následků.

Semafor koktejl