Barmanské sirupy – Kávový

Kávový sirup je základní barmanská ingredience a součást mnoha koktejlů. Je to sirup vyrobený z cukru a kávy, respektive kávového vývaru. Má sytě tmavou barvu a výraznou silnou chuť i vůni kávy.

Kávový sirup lze zakoupit již jako hotový barmanský sirup, nebo si ho lze poměrně snadno doma vyrobit podobně jako běžný cukrový sirup.

Dva postupy výroby kávového likéru

Pokud máte doma automatický kávovar, nebo přístroj na přípravu espressa. Nastavíme na automatu co nejjemnější stupeň mletí kávy a pak co nejsilnější kávu s minimální množstvím vody. Poté stačí jen čekat, až nám přístroj připraví cca litr. Trvá to poměrně dlouho, protože běžné espresso má cca 30 ml, Potřebujeme jich tedy nejméně 34. U pákového poloautomatu je to docela očistec, ale já tento postup upřednostňuji.

Ve druhém případě použijeme kávu instantní, kterou rozpustíme ve vroucí vodě. Výhoda tohoto postupu je, že je možné docílit mnohem silnějšího roztoku pouhým přidáním více instantní kávy. Maximem by však mělo být 200 g. Tento způsob nelze aplikovat na běžnou mletou kávu, protože pouhým vařením nejsme schopni dosáhnout potřebných tlaků k tomu, aby se z mleté kávy uvolnily do roztoku všechny potřebné látky tak jako to umí přístroj na espresso.

V obou případech bychom měli dosáhnout stejného výsledku – 1 litru silné kávy.

Postup výroby kávového likéru

 1. Připravíme si základní suroviny
  • 2 kg cukru
  • 1 litr kávy
 2. Vše vložíme do hrnce a pomalu zahříváme.
 3. Nádobu za občasného míchání přivedeme do varu.
 4. Rozvar povaříme 5-6 minut, pokud bude hustý, můžeme naředit šálkem espressa, pokud řídký, déle povaříme.
 5. Případnou pěnu na hladině sbíráme lžící.
 6. Sirup stočíme do skleněné láhve a necháme vychladnout.
 7. Láhev opatříme nálevkou pro snadnější dávkování.
 8. Sirup je hotov.

Poznámka

Kávový sirup by měl být čirý při pohledu proti světlu, bez zákalu a měl by mít sytou tmavou barvu, silnou koncentrovanou chuť i výraznou vůni. Jen pár kapek sirupu by tak mělo stačit k dostatečnému ochucení.

Kávový sirup připravený podle receptu výše se nekazí. Cukr působí jako konzervant a můžeme v zásadě použít jakýkoliv, řepný i třtinový, tmavý i světlý. Sirup lze skladovat při pokojové teplotě třeba v domácím baru a používat i jako běžný sirup například na výrobu nápojů, nebo zdobení zmrzlinových pohárů a dezertů.

Cukr je v sirupu velmi důležitá složka a neměli bychom snižovat jeho podíl, bylo by to na úkor kvality výsledného produktu.