Světové koktejly – Greyhound

Greyhound je opravdová koktejlová klasika sahající až do 30. let a éry prohibice. Lahodná kombinace řízného ginu doplněná o grapefruit, který dodává potřebnou kyselost a hořkost. Koktejl není určen pro příznivce sladkých chutí.

Náročnost přípravy

Je velmi jednoduchá, obě suroviny se dají přímo na led do sklenice, ta se ozdobí kouskem grapefruitu a máte hotovo.

Recept na přípravu koktejlu

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Gin (0,5 dl)
  • Grapefruitový džus (2,0 dl) na dolití
  • Kostky ledu
  • Plátek citrusu na zdobení
 2. Do sklenice na long drink – highball (cca 0,35 l) vložíme led až po okraj
 3. Přidáme gin
 4. Přidáme grapefruitový džus
 5. Ozdobíme plátkem grapefruitu, nebo jiného citrusu.
 6. Drink je hotov

Původ a historie

Nejstarší známá zmínka o koktejlu tohoto popisu je v knize barmana a autora Harryho Craddocka Savoy Cocktail Book z roku 1930. Craddock popisuje svůj recept jako „…variantu grapefruitového koktejlu“, což naznačuje, že takové koktejly byly běžně používány již dříve. byla napsána jeho kniha. Jeho recept se skládá z ničeho jiného než ginu, grapefruitové šťávy a ledu.

Recept na podobný koktejl s názvem „Greyhound“ se objevuje v Harper’s Magazine v roce 1945 (svazek 191, strana 461) takto: „Koktejly byly vyrobeny z vodky, cukru a konzervovaného grapefruitového džusu – chrta. Tento koktejl byl podáván v oblíbeném řetězci restaurací Greyhound’s, který se nacházel na autobusových terminálech, zvaný ‚Post House‘.“

Před rokem 1945 byla vodka neobvyklou lihovinou a většina nápojů, které dnes považujeme za „klasické koktejly“ a které vyžadují vodku, by původně obsahovala gin. Jak popularita vodky po válce rostla a popularita ginu slábla, mnoho oblíbených koktejlů přetrvalo, i když vodka nahradila gin. Nejnápadnější z nich je martini, které se před rokem 1945 vždy připravovalo s ginem.

Důvod, proč se většina koktejlů během prohibice a těsně po ní připravovala se slanými nebo pocukrovanými ráfky, je ten, že kvalita nápojů pro dospělé nebyla tak přitažlivá. V současnosti se také chrti i slaní psi častěji připravují s vodkou, nikoli ginem. Hlavní příčinou je chuťové preference a nabídka pro širší trh. 

Závěr

Je to koktejl velmi jednoduchý a to je u koktejlů velká výhoda, protože nenáročnost na suroviny a snadná a rychlá příprava znamenají ve světě mixologie opravdu velké plus a nezbytnou podmínku celosvětového úspěchu.

Pokud bychom na okraji sklenice vytvořili slanou krustu, koktejl by se jmenovat Salty dog.

Tento koktejl se také alternativně připravuje z vodky, ale originál je z ginu.

Příprava koktejlu Greyhound