Světové koktejly – Lemon Drop Martini

Koktejl Lemon Drop Martini se může zdát jako další z variací na klasický koktejl Martini, ale nic nemůže být vzdálenější, koktejl neobsahuje ani gin, ani vermut, tedy ingredience tolik typické pro koktejl Martini.

Z Martini obsahuje pouze sklenici, které dal koktejl Martini jméno – tedy Martini glass a ani ta není závazná, i když v ní koktejle vypadá nejlépe. Zapomeňte také na olivu, pro koktejl není v originální receptuře předepsané žádné zdobení, v praxi se však často používá plátek citrónu.

Jako báze, tedy alkoholický základ koktejlu je zde použita citrónová vodka, sladkost koktejlu dodává pomerančový likér triple sec a také cukrová krusta na okraji sklenice (stejná jako u Margarity, ovšem místo soli je použit krystalový cukr) a kyselost dodává koktejlu čerstvě vymačkaná citrónová šťáva.

Lemon Drop Martini je tedy koktejl, ve kterém si vychutnáte zajímavé a osvěžující spojení chutí. Chuťový profil tady vypadá už podle receptury velmi zajímavě. Koktejl se výborně hodí k takovému tomu celodennímu popíjení.

Koktejl Lemon Drop Martini patří mezi oficiální koktejly Mezinárodní barmanské asociace (IBA) a je zařazen mezi koktejly New era drink (moderní koktejly).

Náročnost přípravy koktejlu Lemon Drop Martini

Příprava patří k těm opravdu velmi jednoduchým – připravuje se v šejkru a poté se scedí přes strainer nejlépe do sklenice na Martini na které předem vytvoříme pomocí kousku citrónu a krystalového cukru sladkou krustu.

Recept na přípravu koktejlu Lemon Drop Martini

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Citrónovou vodku (0,30 dl) – dle originální receptury
  • Triple sec (0,20 dl) – pomerančový likér
  • Čerstvou citrónovou šťávu (0,15 dl)
  • Kostky ledu
  • Krystalový cukr
  • Plátek citrónu na zdobení – není uveden v originální receptuře
 2. Sklenici na Martini (Martini glass) potřeme po okraji kouskem citrónu
 3. Poté jí obrátíme dnem vzhůru a položíme na talířek s cukrem, aby se po jejím obvodu vytvořila sladká krusta
 4. Do šeru dáme několik kostek ledu a přidáme všechny tekuté suroviny
 5. Krátce a intenzivně protřepeme
 6. Obsah šejkru scedíme přes strainer opatrně do sklenice, abychom nepoškodili cukrovou krustu
 7. Koktejl se zdobí plátkem citrónu (volitelně)
 8. Drink je hotov

Video přípravy koktejlu je ke shlédnutí je níže.

Postup přípravy koktejlu Lemon Drop Martini

Název a původ koktejlu Lemon Drop Martini

Koktejl Lemon Drop Martini vznikl v San Franciscu někdy během 70. let 20. století. Jeho vynálezce, Norman Jay Hobday, nezaměstnaný vietnamský veterinář, který se stal majitelem salónu, se také zasloužil o otevření prvního kapradinového baru v zemi, konceptu, který míchal pokojové rostliny a lampy Tiffany s davy vzestupně pohyblivých městských obyvatel.

Oba byli okamžitým hitem. A po více než dvě desetiletí Lemon Drop dominoval koktejlovým menu od Severní pláže po Bangkok a přitahoval generaci barových patronů na svou opojnou, dortově-sladkou směs vodky, citrusů a cukru. V roce 2006 Oprah skvěle naservírovala jednu Rachael Ray ve své show, což je jako konečný souhlas širokého přijetí a dále upevnilo místo nápoje v populární kultuře.

Lemon Drop Martini se vyznačuje svým pocukrovaným okrajem. Může být lákavé ušetřit čas vynecháním tohoto důležitého kroku, ale věnujte minutu navíc a potřete ráfek cukrem. Stojí to za námahu a první sacharinový kartáček na rty, než vám ústa naplní příval vodky, citronu a pomeranče, je vizitkou nápoje.

Zatímco Lemon Drop se obvykle podává v koktejlové sklenici, lze ji také nalít jako panák – běžný jev ve vysokoškolských barech a nočních klubech. Ať už se rozhodnete podávat jakkoli, nejlepších výsledků dosáhnete použitím čerstvé citronové šťávy a jednoduchého sirupu. Sladkokyselé lahvové mohou zabrat, pokud je to vaše jediná možnost, a to je často případ barů. Ale čerstvý citron s cukrem je to, co dává koktejlu jeho charakteristickou chuť. Kromě toho, pokud si hodláte dopřát, můžete si také vychutnat nejlepší verzi nápoje. Nejen, že bude chutnat lépe, ale čerstvé suroviny také s menší pravděpodobností způsobí další ráno neblahé účinky.

Vzhledem ke sladkému citrónovému charakteru nápoje je zralý k experimentům. Některé bary a domácí barmani upravují Lemon Drops vodkami s příchutí citrusů nebo bobulí, zatímco jiné do koktejlu přimíchají čerstvé ovoce. Než ale začnete riffovat, zkuste klasiku. Vydrželo to tak dlouho z nějakého důvodu a zaslouží si být popíjeno ve své původní podobě.