Brněnský fenomén – Turbomošt

Fenomén, který se objevuje o vánočních trzích v Brně, to je Turbomošt.

Není to nic jiného, než horký koktejl pikantní chuti, který se skládá z jablečného moštu fortifikovaného jablečnou pálenkou a vše je ještě dochuceno rozvarem z koření.

Turbomošt je koktejl a jako takový má být namíchán přímo před konzumentem. Je to příjemná změna a stoprocentně přírodní alternativa, která neobsahuje žádné další chemické látky, aditiva ani barviva. Je to také příjemné obohacení nabídky k mnohem rozšířenějším horkým koktejlům, tedy svařenému vínu, punči či grogu.

Náročnost přípravy koktejlu Turbomošt

Příprava tohoto horkého koktejlu je docela jednoduchá a rychlá, pokud máme k dispozici již předem připravený rozvar z koření. Mošt ohříváme klasicky v hrnci, případně v menším množství lze použít mikrovlnnou troubu.

Tento horký koktejl je vhodné servírovat do keramického hrnku, případně skleněného poháru z varného skla.

Recept na přípravu koktejlu Turbomošt

  1. Připravíme si potřebné ingredience
    • Jablečný mošt 2 dl
    • Jablečnou pálenku 0,2 dl
    • Rozvar z koření 0,1 dl (skořice, hřebíček a badyán) – viz níže
  2. Do skleněného poháru nalijeme kořeněný rozvar.
  3. Přidáme jablečnou pálenku.
  4. A na závěr vše zalijeme horkým jablečným moštem o teplotě max. 75 stupňů Celsia tak, aby se obsah poháru rovnou promíchal a neodpařil se nám alkohol.
  5. Koktejl není nutné nijak zdobit.
  6. Pokud na zdobení trváte, je vhodné použít například segment jablka či svitek skořice.
  7. Drink je hotov.
  8. Konzumujeme horké.

Suroviny pro přípravu koktejlu koktejlu Turbomošt

Jablečný mošt – tento horký koktejl se připravuje z jablečného moštu – tedy jablečné šťávy vylisované z jablek, která je ohřáta na cca 75 stupňů Celsia. Jablečný most může také projít předem pasterizací, aby měl delší trvanlivost.

Do tohoto koktejlu v žádném případě nepatří jablečný džus, neboť se jedná o odlišný produkt, který má jinou chuť, neobsahuje žádnou dužinu, mnohdy obsahuje i nějakou chemii a vyrábí se přidáním vody do jablečného koncentrátu.

Koření – v malém množství vody svaříme koření – skořici, hřebíček a badyán. Aby koření pustilo silice, tedy všechnu svojí chuť a vůni, musí projít projít varem. Čím se bude koření déle vařit, tím bude rozvar obsahovat více chuti, chce to cca dvě hodiny. Je to úplně stejné jako když budete dělat třeba hovězí vývar. Nemusí se vařit nijak zprudka, jen lehce probublávat. Pokud Turbomošt připravujete jen v malém množství, lze použít více koření a vařit ho pak kratší dobu – jen pár minut. Dávkování koření je stejné jako například u svařeného vína.

Do Turbomoštu v žádném případě nepatří jakékoliv instantní kořenící přípravky, nebo chemické náhražky koření.

Pálenka – do Turbomoštu patří pouze jablečná pálenka (kalvádos – brandy z jablek, jablkovice, apod.). Nepatří do něj tuzemák, rum, vodka, nebo snad potravinářský líh. Jablečná pálenka ještě podtrhne a zesílí chuť jablek v moštu a také dodá nápoji potřebnou sílu.

Slazení koktejlu zpravidla není nutné, protože mošt je již sám o sobě dostatečně sladký, pokud na něm trváte, nebo máte kyselejší mošt, lze použít běžná sladidla (cukr, cukrový sirup, med).

Historie koktejlu Turbomošt

Zajít si s přáteli na punč, svařák či jiný horký zlepšovák adventní nálady? Pro spoustu lidí neodmyslitelná součást zimního období. Předvánoční trhy v mnoha městech České republiky jsou doslova zaplaveny stánky s ohřátými alkoholickými drinky.

Jen na jednom místě se však zrodil fenomén, který masově vešel ve známost. Tím místem je Brno, jeho slavným nápojem pak Turbomošt.

Turbomošt byl poprvé představen na vánočních trzích na brněnském zelném trhu v roce 2009.

Do té doby zde bylo běžné míchat nejlevnější víno s granulovaným kořenícím přípravkem a říkat tomu svařák. Oproti tomuto je Turbomošt 100% přírodní záležitost bez chemie a barviv.

Za tímto přírodním horkým koktejlem stojí trojice studentů Andrej Vališ, Jan Vlachynský a Adam Vodička, kteří ho vlastně vytvořili omylem. Jako studenti měli nulové zkušenostmi s byznysem a tak ve své naivitě namíchali skutečně něco poctivého.

Celé to vzniklo samotným projektem moštárny v Hostětíně, která vznikla v roce 2000. Myšlenka byla podpořit lokální zemědělce v tom, aby se starali a pečovali o krásu kolem sebe a mohli ji nějak zužitkovat

Hluboko do noci zkoušeli párovat mošt s nejrůznějšími destiláty, až jako poslední zkusili jablkovici. A tak někdy nad ránem přišli na to, že jablko (v moštu) a jablko (v pálence) funguje dost dobře a chutná jim nejvíc.

Použili tradiční technologie, bez chemie a tak, jako to dělaly generace našich předků. Svařili skořici, hřebíček a badyán, přidali stoprocentní jablečný mošt z Bílých Karpat a doplnili pravou jablkovicí.

Ohlasy konzumentů byly úžasné a bylo jasné, že spotřebitelé okamžitě poznali kvalitu a tvůrci udeřili hřebíček na hlavičku. Nutné dodat, že od té doby se na trzích zvýšila kvalita i ostatních horkých koktejlů.

Turbomošt se dnes již kopíruje a tvůrci nemají námitek, pokud je dodržena jeho vysoká kvalita, což někdy bývá problém. V naprosté většině případů jsou tyto kopie tvořené surovinami nevalné kvality – a to je něco, co na výsledné chuti opravdu poznáte.

Svařený 100% jablečný mošt z Bílých Karpat se skořicí, hřebíčkem, badyánem a pravou jablkovicí od první chvíle okouzlil a zahřál srdce Brňáků i přespolních. Od roku 2009 je tak Turbomošt neodmyslitelnou součástí brněnských vánočních trhů.