Vaječný likér, vaječný koňak

Vaječný likér, také vaječný koňak, ajrkoňak (z německého Eiercognac) nebo eggnog je sladký alkoholický nápoj, který má žlutou barvu, vysokou viskozitu a obsah etanolu okolo dvaceti procent.

Historie vaječného likéru

Vaječný likér se připravoval v západní Evropě už ve středověku (podle legendy král Ludvík IX. Francouzský odmítl na smrtelné posteli tento nápoj, aby neporušil půst), ve Francii byl nazýván lait de poule (kuřecí mléko). 

Od 18. století získával velkou oblibu v Severní Americe, kde se do něj přidával bourbon nebo karibský rum, z původního názvu egg’n’grog vnikl zkrácením eggnog.

Způsob konzumace vaječného likéru

Nápoj se pije zpravidla při oslavách, tradičně je spojován s vánočním obdobím.

Podává se obvykle chlazený, může však být také součástí koktejlů nebo horkých nápojů, jako je Bombardino, přidává se do kávy (tzv. Alžírská káva), používají ho také cukráři jako náplň do koňakových špiček nebo polevu na zmrzlinové poháry.

Způsoby přípravy vaječného likéru

Většina konzumentů si nápoj připravuje podomácku podle vlastní receptury, v obchodech se ale také dá koupit již hotový likér.

Známým průmyslově vyráběným eggnogem je nizozemský Advocaat, pojmenovaný podle toho, že právníci musejí hodně mluvit a vajíčka působí blahodárně na hlasivky. 

Někde je zvykem připravit nápoj bez alkoholu, aby ho mohly pít i děti, a dospělí si do něj pak alkohol dolévají podle potřeby. Pro osoby trpící intolerancí laktózy se může vaječný likér připravovat z kokosového nebo sójového mléka.

Složení vaječného likéru

Připravuje se z mléka (obvykle se ho část nahrazuje smetanou nebo kondenzovaným mlékem) a vajec (někdo dává pouze žloutky), které se smíchají a opatrně zahřejí ve vodní lázni tak, aby se vejce nesrazila, pak se zředí podle požadované síly pálenkou (nejčastěji brandy, rum nebo vodka), dosladí cukrem a rozšlehají na stejnorodou hmotu, pro dochucení se také přidává muškátový oříšek, vanilka nebo skořice.

Za účelem dosažení hustší konzistence se může použít trocha pudinkového prášku nebo želatina. Zde však opatrně, protože nápoj by měl zůstat stále tekutý, aby šel konzumovat.

Klasický recept na výrobu vaječného likéru

Množství surovin na 2 litry likéru:

  • 10 vaječných žloutků
  • 1 vanilkový lusk (lze nahradit vanilkovým sirupem)
  • 1 l plnotučného mléka
  • 300 ml smetany ke šlehání
  • 1 ks slazeného kondenzovaného mléka
  • 0,5 l tuzemáku
  • koření muškátový oříšek, skořice (dle chuti – nemusí být)
  • cukr 200 g (dle chuti – nemusí být)

Pracovní postup při výrobě vaječného likéru

  • Žloutky našleháme šlehačem do pěny. Poté přilijeme slazené kondenzované mléko, mléko, koření, cukr a šlehačku a vařečkou vše vmícháme.
  • Pak směs přelijeme do hrnce se silným dnem, přidáme dřeň z vanilkového lusku a pomalu prohříváme na mírném ohni (pořád mícháme). Směs by neměla vřít, prohříváme tak dlouho, dokud nezačne houstnout a tvořit pěnu.
  • Poté hrnec přendáme do dřezu s chladnou vodou a za stálého míchání chladíme.
  • Když je směs studená, vmícháme rum. Stočíme do lahví a skladujeme v chladu, nejlépe v lednici.