Světové koktejly – Daiquiri

Daiquiri je další výborný koktejl jehož základem je třtinový rum, nejlépe kubánský bílý rum. Vyniká sladkou chutí a štiplavostí limetky. Daiquiri je jeden z nejznámějších a nejoblíbenějších míchaných nápojů. koktejl je poměrně silný.

Náročnost přípravy

Příprava je tak rychlá a snadná, že ji zvládne naprosto každý. Koktejl se připravuje nejlépe v šejkru.

Recept na přípravu koktejlu

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Bílý rum (0,45 dl)
  • Limetkovou šťávu (0,2 dl)
  • Cukrový sirup (0,05 dl)
  • Kostky ledu
  • Plátek limetky na zdobení
 2. Do koktejlové sklenice dáme led a necháme jí chladit
 3. Do šejkru dáme pár kostek ledu, přidáme všechny tekuté ingredience a protřepeme
 4. Ze sklenice vyndáme led a nalijeme do ní obsah šejkru přes strainer, tedy bez ledu
 5. Zdobíme plátkem limetky
 6. Drink je hotov

Postup přípravy koktejlu můžete shlédnout na videu níže.

Historie

Byl vymyšlen kolem roku 1896 ve městě Santiago de Cuba americkým důlním inženýrem Jenningem Coxem ve chvíli nedostatku ginu. Název dostal podle místního dolu na železnou rudu a přilehlé pláže. Základem mu byl grog, který pili britští námořníci během svých plaveb. Zajímavější je však původ jeho názvu. Daiquiri je totiž také název kubánské pláže poblíž města Santiaga. Tam Coxe zavála Španělsko-americká válka. Své popularity však Daiquiri dosáhlo až ve 40. letech minulého století.

Zahraniční politika prezidenta Roosvelta tlačila nahoru ceny whisky a vodky, ze které se vyráběla většina ostatních drinků. Naopak byl kladen důraz na dobré vztahy s nejbližšími sousedy v Latinské Americe. Cena karibského rumu šla tedy zákonitě prudce dolů.

Ale jako u většiny koktejlů je původ a historie opředena barovými legendami.

Závěr

Velký díl na úspěchu Daiquiri má také americký spisovatel Ernest Hemingway, který byl jeho velkým propagátorem a pijanem zároveň. Nutno poznamenat, že Daiquiri si rád nedopřával pouze Hemingway, ale i další osobnosti. Třeba americký prezident John F. Kennedy.

Příprava koktejlu Daiquiri