Pivní encyklopedický slovník – E

V pivním encyklopedickém slovníku najdete slovník používaný při výrobě piva – výklad definic, pojmů a odborných termínů spojených s pivem, pěstováním chmele, vařením piva a pivovarnictvím všeobecně.

  • EBC

EBC – Evropská jednotka barvy piva

SMR (Standard Reference Method) – tato jednotka se k vyjádření barvy piva využívá v Americe

SRMPříkladEBC
2Pale lager, Witbier, Pilsener, Berliner Weisse4
3Maibock, Blonde Ale6
4Weissbier8
6American Pale Ale, India Pale Ale12
8Weissbier, Saison16
10English Bitter, ESB20
13Biere de Garde, Double IPA26
17Dark lager, Vienna lager, Märzen, Amber Ale33
20Brown Ale, Bock, Dunkel, Dunkelweizen39
24Irish Dry Stout, Doppelbock, Porter47
29Stout57
35Foreign Stout, Baltic Porter69
40+Imperial Stout79
Tabulka dělení piva dle barvy
  • EBU (European bitterness unit)

Jednotky hořkosti piva.

  • EPM

Extrakt původní mladiny. Mnoho spotřebitelů piva si v dnešní době nesprávně zaměňuje symbol stupňovitosti piva s obsahem alkoholu. Kvalitu piva z velké části určuje především podíl látek, které se během jeho vaření uvolní ze sladu a z chmelu. Čím je těchto látek více, tím je pivo chutnější, plnější čí hutnější, jak chcete. V desetistupňovém pivu bylo těchto látek 10%, ve dvanáctistupňovém 12%, ve čtrnáctistupňovém 14 %. Odborně řečeno, stupňovitost znamená koncentraci (obsah) všech extraktivních látek (rozpustných ve vodě) v mladině před zakvašením (přidáním pivovarských kvasnic), které přešly (rozpustily se ve varní vodě) z použitých surovin (slad, chmel) během výrobního postupu ve varně do roztoku (původně čisté varní vody). Jedná se o složky cukernaté (zkvasitelné a nezkvasitelné) a složky necukerné (minerály, vitamíny a jiné), které se z použitých surovin rozpustily během vaření ve varné vodě. Když si toto vysvětlení převedeme do čísel, znamená to, že například 12% pivo obsahovalo 12 kg rozpuštěných látek z použitých surovin (slad, chmel) ve 100 kg mladiny (meziprodukt) před zakvašením. Z tohoto taktéž vyplývá, že například 12% pivo obsahuje méně vody než 10% pivo, vzhledem k poměru vstupujících surovin (slad, chmel) k vodě v mladině vyrobené ve varně ještě před přidáním pivovarských kvasnic. Pojem stupňovitost lze také vysvětlit rozdílnou plností (hutností) mezi jednotlivými pivy. V současnosti je starší označení stupňovitost nahrazeno dle platné legislativy pojmem extrakt původní mladiny (EPM).

  • Estery

Důležité látky v buketu piva. Tvorba esterů je spojována s metabolismem lipidů pivovarských kvasinek a je závislá na použitém kmenu kvasinek, teplotě kvašení, složení mladiny, dávce zakvašovaných kvasnic, provzdušnění mladiny a technologické variantě kvašení.

  • Expirace

Pojem udává minimální trvanlivost produktu. Je povinností každého výrobce uvádět na obalu výrobku datum minimální trvanlivosti. Všeobecně platí, že čím je pivo v lahvi déle, tím se zhoršují jeho chuťové vlastnosti. Toto se ale samozřejmě netýká piv jako Vintage Ale, která jsou vyráběna tak, aby mohla v lahvi ještě dlouhá léta kvasit a pozitivně měnit svoji chuť.