Vinařská encyklopedie – H

Ve vinařské encyklopedii najdete slovník vína – výklad definic, pojmů a odborných termínů spojených s vínem, pěstováním odrůd vinné révy, vinařskými oblastmi, vinařstvím a vinohradnictvím.

  • Harmonické víno – Víno, které obsahuje důležité složky, především kyseliny, třísloviny a cukry ve správném, harmonicky sladěném poměru.
  • Hebké víno – Víno, které se vyznačuje chutí zcela harmonickou, vyrovnanou, jemnou, poněkud lehčí a měkčí než víno, které nazýváme tělnatým nebo sametovým.
  • Heuriger – Mladé nanejvýš jednoleté víno, česky nazývané letošňák. Je velice oblíbené v Rakousku.
  • Hibernal – Bílá interspecifická moštová odrůda vzniklá mezidruhovým křížením odrůd Seibel 7053 x Ryzlink rýnský. Do Státní odrůdové knihy byla zapsaná v r. 2004. Vyšlechtěna v Geisenheimu (SRN) prof. Helmutem Beckerem. Sklizňové zralosti dosahuje cca. 1 – 2 týdny před Ryzlinkem rýnským v první polovině října. Hrozen je středně velký, středně dlouhá stopka, bobule menší až střední, kulaté. Víno je charakteru Ryzlinku rýnského, jemné sauvignonové tóny, nižší kyseliny. Charakterové chuťové vlastnosti – zralá broskev, kořenité tóny. Zkratka Hi.
  • Hnilobná příchuť – Vada vína způsobená lisováním moštu z nahnilých hroznů.
  • Hořčák – Je to ovocné nebo sladové víno s přídavkem vermutového koření s obsahem 15% alkoholu.
  • Hořknutí vína – Je bakteriální choroba vyskytující se u červeného vína. Ze začátku se mění barva vína – víno je světlejší a postupně získává hnědavý nádech. Poznáme to i na chuti, víno začne být fádní a později zhořkne. Víno se obvykle i zakalí.
  • Hořkost – Takto se může projevit víno neodborné výroby, nebo očekávaná charakteristika některé doposud plně nevyvinuté koncentrace chutí, které se však v průběhu zrání stanou bohatými a delikátními.
  • Hřebíček – Často je součástí komplexního buketu vín kvašených nebo zrajících v dubu. Vůně hřebíčku je ve skutečnosti zapříčiněna eugenovou kyselinou, která vzniká během vypalování dubových sudů.
  • Hroznová chuť – Víno se vyrábí z hroznů a musí být tedy 100 % hroznové chuti;nedosáhne však skutečnému hroznovému aroma, pokud použité hrozny nedosáhnou správné kombinace vyzrálosti a kyselosti.
  • Hroznový olej se lisuje z peciček (semen) hroznů, které se separovaly z matolin mechanickou cestou na sítu. Před lisováním se pecičky šrotují. Lisovat lze na různých druzích lisů, např. šroubovém (šnekovém), pístovém atd.. Olej se po lisování rafinuje z důvodů zbavení tříslovitých látek, jinak by zůstal trpkým a prakticky nepoužitelným v gastronomii. Po rafinaci (záleží na stupních rafinace) se získá vysoce kvalitní olej, téměř bez chuti a vůní, velmi vhodný jako nosič masážních aromatických olejů atd. Největší použití má ovšem v gastronomii pro neovlivňování chutí a vůní jednoduchých zeleninových salátů. Další výhodou hroznového oleje je vysoký bod přepalování, takže je téměř ideální pro teplou kuchyni. Jeho cena se pohybuje na úrovni lepších panenských olivových olejů. Hroznový olej má vynikající antioxidační účinky a působí preventivně proti řadě chorob. V hroznovém oleji je vysoký obsah sloučenin zvaných oligomerní proanthocyanidiny (OPC). OPC jsou chemicky známy jako flavonoidy či polyfenoly. Antioxidační účinky těchto látek snižují riziko aterosklerozy a rakoviny, zvýšují pevnost žil či podporují zdraví očí.
  • Humidor – Zařízení ke skladování doutníků ve správně vlhkém prostředí, ve kterém jsou simulovány vlhkostní poměry tropického ovzduší. Relativní vlhkost v humidoru se pohybuje mezi 70 – 75 %. Jde většinou o skříňku z ušlechtilého dřeva se zabudovaným zařízením pro udržování správné vlhkosti. Humidor ve spojení s vínem vznikl v řetězci firmy Makro, kdy místnost pro uložení vína jak v prodejnách, tak v ústředním skladu byla nazvána vinný humidor. S narážkou na udržování správného vlhkostního a teplotního režimu ve skladu vína.
  • Hybrid – Kříženec dvou nebo více odrůd révy více než jednoho druhu.

Všechny díly