Světové koktejly – Rusty Nail

Koktejl Rusty Nail (v překladu rezavý hřebík) patří k dalším z koktejlů, které dokážou znalci rozeznat na první pohled (pokud je připraven správně). Zásluhu na tom má zejména jedna velká kostka ledu, která je pro tento koktejl typická.

Jedná se o polozapomenutý koktejl, který patří k opravdu starým koktejlům mající původ ve Velké Británii a rozšířený do New Orleans a New Yorku. V koktejlu je jako základ, tedy alkoholická báze použita skotská whisky, doplněná o likér Drambuie, což je kombinace skotské whisky, medu, bylinek a koření. Zdobí se svitkem citrónové kůry.

Rusty Nail je tedy koktejl, ve kterém si vychutnáte zajímavé spojení chutí. Koktejl se výborně hodí po večeři. Jako digestiv

Koktejl Rusty Nail patří mezi oficiální koktejly Mezinárodní barmanské asociace (IBA) a je zařazen mezi koktejly The unforgettables (tradiční klasika).

Náročnost přípravy koktejlu Rusty Nail

Příprava patří k těm opravdu jednoduchým – připravuje se přímo ve sklenici na velké kostce ledu, na který se dávkují obě suroviny. Lehce se promíchá barmanskou lžičkou a ozdobí kouskem citrónové kůry.

Pro koktejl je předepsána sklenice na whisky – old-fashioned glass.

Recept na přípravu koktejlu Rusty Nail

  1. Připravíme si potřebné ingredience
    • Skotskou whisky (0,45 dl)
    • Drambuie (0,25 dl) – Silný skotský likér (cca 50% alc.) ze skotské whisky, medu, bylin a koření
    • Velká kostka ledu
    • Kousek citrónové kůry na zdobení
  2. Do old-fashioned glass (whiskovky) dáme velkou kostku ledu
  3. Přidáme obě tekuté suroviny
  4. Lehce promícháme barmanskou lžičkou
  5. Nad koktejlem rozlomíme kousek citrónové kůry aby ho ovoněly esenciální oleje a poté ho ozdobíme
  6. Drink je hotov

Video přípravy koktejlu je ke shlédnutí je níže.

Postup přípravy koktejlu Rusty Nail

Název a původ koktejlu Rusty Nail

Po celá desetiletí byl jedním z nejžhavějších koktejlů Rusty Nail. Ale po dlouhém období jednoduchá kombinace skotské a skotského likéru Drambuie, což je slovo odvozené z galštiny a znamená „nápoj, který zasytí“, vypadla z většiny barových menu a zákazníci si jej objednávají jen zřídka.

Stejně mystifikující jako jeho zmizení byl v první řadě jeho vzhled. Rodová linie silné úlitby po večeři je sporná a mnozí věří, že byla vynalezena v roce 1937 pro veletrh British Industries Fair. Objevuje se ve vydání z roku 1967 „Old Mister Boston Official Bartender’s Guide“, koktejlové knize rekordů v období po prohibici 20. století. (Podobný nápoj, nazvaný Little Club #1, je součástí Ted Saucier’s z roku 1951 „Bottoms Up“.)

Koncem 60. let 20. století bary v New Orleans a New Yorku podávaly tuto směs a „Zkoušeli jste rezavý hřebík?“ byl společný refrén. Rusty Nail je často připisován chytrým barmanům v klubu 21 na Manhattanu někdy na začátku 60. let. Dává to smysl, protože toto zařízení vytvořilo také slavný B & B – napůl benediktinský a napůl koňak. Je snadné si představit, že talentovaná posádka použila stejný vzorec na další likér a likér, ale toto tvrzení se mi nepodařilo doložit.

Lore tvrdí, že Rat Pack byl do nápoje zamilovaný, což mohlo být zodpovědné za širokou přitažlivost v těch letech. V 70. letech jsem míchal mnoho rezavých hřebíků v kloubech, kde jsem pracoval v New Yorku. Byli také hitem v PJ Clarke’s, oblíbeném nočním místě Franka Sinatry.

Stejně jako u spousty klasik, recept se velmi liší. Ted Haigh, autor knihy „ Vintage Spirits and Forgotten Cocktails “, má rád dvě části skotské k jedné části Drambuie; „Old Mister Boston“ požaduje poměr jedna ku jedné; a mnoho moderních verzí je mnohem sušších, přičemž některé navrhují čtyři díly whisky na jeden díl likéru. Můžete také nahradit skotskou bourbonem a získat Rusty Spike. Ale Rusty Nail je z nějakého důvodu klasika a poměr dva ku jedné bude vždy dobrým příkladem nápoje.