Světové koktejly – Kentucky Mule

Kentucky mule je twister (varianta) mnohem známějšího koktejlu nazvaného Moscow mule, což je u nás dosti podivný koktejl z vodky a zázvorového piva doplněný o štiplavou chuť zázvoru s limetkou. Tako zdánlivě nesourodá kombinace má až překvapivě osvěžující a vyváženou chuť. Koktejl se tradičně připravuje v měděném plecháčku. Předpokládám, tedy pokud nejste zarytými příznivci tohoto drinku, že doma měděný plecháček nemáte. Kdo by měl také doma každý krám že. Sklenice tedy postačí.

V případě Kentucky Mule je však vodka nahrazena bourbonem, odtud pak název Kentucky Mule.

Náročnost přípravy koktejlu Kentucky Mule

Příprava je tak rychlá a snadná, že ji zvládne naprosto každý. Koktejl se skládá pouze ze tří hlavních surovin a připravuje se přímo v plecháčku, případně sklenici

Recept na přípravu koktejlu Kentucky Mule

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Bourbon (0,5 dl)
  • Limetku (šťávu z 1/2)
  • Zázvorové pivo na dolití
  • Plátek limetky na zdobení
  • Plátek závoru na zdobení, snítku máty, nebo kolečko limetky
  • Led
  • Slámku
 2. Do měděného plecháčku (pokud nemáme použijeme sklenici velký tumbler) vymačkáme šťávu z poloviny limetky
 3. přidáme bourbon
 4. doplníme ledem až po okraj
 5. Zalijeme zázvorovým pivem a lehce promícháme barmanskou lžičkou
 6. Zdobíme plátkem limety, případně plátkem zázvoru
 7. vložíme slámku
 8. Drink je hotov
Příprava koktejlu Kentucky Mule

Historie koktejlu Kentucky Mule

Moscow Mule je jedním z nejoblíbenějších koktejlů ve Spojených státech. Osvěžující, šumivá kombinace vodky, limetky a zázvorového piva dokáže uhasit i ty největší žízně. „Moskevský mezek“  je jistě nejznámějším koktejlem svého druhu, ale mezek sám je ve skutečnosti kategorií nápojů charakteristických použitím zázvorového piva. Takže existuje více než jeden způsob, jak „mulovat“.

Kentucky Mule to dokazuje. Jednoduše nahrazuje bourbon za vodku, proto přezdívka „Kentucky“. Bourbon prořízne zázvor agresivněji než vodka, což má za následek chutnější nápoj než originál. Nejlepších výsledků dosáhnete, když použijete kvalitní kořeněné zázvorové pivo, které chuťově nepřebije whisky. Nebo, pokud chcete experimentovat, můžete si zkusit vyrobit svůj vlastní zázvorový sirup. V tom případě použijte jako bublinkový topper klubovou sodu.

Kentucky Mule je mimořádně snadné vyrobit. Jednoduše zkombinujte své ingredience se spoustou ledu v měděném hrnku, pokud nějaký máte. V opačném případě postačí sklenice highball. Ozdobte mátou a máte americký twist na klasiku, kterou budete chtít pít celý rok.

Závěr

Koktejl známý pod jménem Mule se rychle rozšířil a v současnosti se těší oblibě po celém světě.

Tento koktejl má také mnoho variací, kdy je vodka nahrazena úplně jinými destiláty. U Mexican mule je to tequila a u Bohemian mule pak absinth.