Alkoholová encyklopedie – F

Alkoholová encyklopedie obsahuje slovník pojmů a výklad rozličných nápisů a zkratek.

Tyto bývají nejčastěji uvedeny přímo na etiketách a vinětách rozličných lahví s destiláty, likéry, víny a vůbec lihovinami všeobecně. Setkat se s nimi také můžete v nápojových lístcích barů a restaurací. Některé z nich pak označují geografické určení, zemi původu, technologii výroby a specifický způsob zpracování produktů.

Jejich znalost vám usnadní výběr alkoholu tak, abyste při jeho nákupu a objednávání vždy věděli, co přesně si kupujete a vyhnuli se tak případnému překvapení, či snad dokonce zklamání.

  • Falernum 

Je vyrobeno mícháním rumu s limetkovou šťávou, cukrovým sirupem a určitého koření. Jeho původem je Barbados, kde vznik někdy v průběhu 19. století. Je také známý pro používání v barbadoském cocktailu Corn ’n‘ Oil.

  • Feinherb

Označení pro vína s vyšším zbytkovým cukrem, používané v některých německých vinařských regionech, nejčastěji pak v regionu Mosel. Neexistuje přesně dané rozmezí kolik gramů zbytkového cukru mohou vína s tímto označením mít, nejblíže jsou asi našim polosuchým až polosladkým vínům, avšak relativně vysoká sladkost je zde více vyrovnaná důraznější kyselinou, typickou pro tento region i pro místní dominantní odrůdu ryzlink rýnský.

  • Fenol

S fenoly se můžeme setkat u whisky. Jsou to chemické částice obsažené v kouři z rašeliny, které výslednému destilátu dodávají kouřový a rašelinový nádech. K označení množství fenolů u whisky se používá označení PPM (parts per million). Whisky této chuti nalezneme především v palírnách z oblasti Islay.

  • Fermentace 

Je alternativní název pro kvašení.

Fermentace – neboli kvašení vína, je jednou z nejdůležitějších fází při výrobě vína. Fermentace probíhá pomocí vinných kvasinek, které přeměňují cukr obsažený v moštu na etanol.    

  • Filtrace

Filtrace zbavuje alkoholické produkty viditelných částic a zajišťuje čistý vzhled alkoholu. Z alkoholického produktu se odstraňují jen složky, které způsobují zákal. Filtrace se využívá například u vodek, ovocných destilátu, whisky, rumů či brandy.

  • Fins Bois

Fins Bois – je oblast vinic, ze kterých se vytváří eaux-de-vie, živá voda pro výrobu koňaku. Fins Bois je největší ze všech šesti oblastí pro výrobu koňaku. 

  • First-Fill

First-Fill, neboli první plnění – je označení u whisky při použití nového sudu, do kterého se prvně plní whisky. Jestliže je sud použit poprvé, whisky nese označení first-fill. Minimální délka zrání u skotské whisky je dána zákonem a musí zrát minimálně 3 roky.

  • Fizz

Fizz znamená šumět, kypět, apod. Ve světě koktejlů se jedná o long drink, který obsahuje sodovku. Patří k velmi oblíbeným díky své svěžesti a vynikající chuti. Stručně řečeno, obsahuje lihovinu, kyselou šťávu a vodu sycenou oxidem uhličitým. Fizz drink se připravuje většinou z jednoho dílu cukrového sirupu, dvou dílů citrónové šťávy a čtyř dílů lihoviny. Podáváme je ve vyšších sklenicích. Doléváme je sodovou vodou nebo jinými sycenými nápoji.

  • Fortifikace

Jedná se o dolihování vína. Historicky se přidával koncentrovaný alkohol do vína ke zvýšení jeho trvanlivosti. Mezi fortifikovaná vína patří portské, madeira, sherry. V rumovém průmyslu jsou sudy po fortifikovaných vínech často používány ke “cask finish”.

Přidání alkoholu zcela zastaví kvašení, neboť vinné kvasinky již v tomto prostředí nedokáží dále přežít. Zbytkový, neprokvašený cukr zde však zůstává a díky němu je pak výsledný produkt přirozeně sladký.

  • Frakční destilace

Používá se pro rozdělení kapalin o blízké teplotě varu (méně než 25 °C). Destilát z druhé destilace rozdělujeme na frakce (části) -úkap, srdce, dokap. Jednotlivé frakce opět samostatně destilujeme a každou rozdělujeme na 3 respektive 2 části. Tato metoda dělení na jednotlivé chemické složky je velmi pracná. Rychlejší a účinnější je využití rektifikace.

  • Francouzský bílý dub (evropský)

Sudy z evropského, neboli francouzského bílého dubu se používají při procesu zrání destilátu a mají zjemňují účinky. Destiláty pak mají jemný a příjemný nasládlý podtón.

  • Frankovka

Frankovka je velmi stará odrůda. U nás je nejrozšířenější na Velkopavlovicku a Slovácku, vynikající jsou ovšem také Frankovky z Mikulovska.

  • Frederic Bestel

Frederic Bestel je tvůrce a master blender rumů Gold of Mauritius. Narodil se na ostrově Mauricius a původně zde působil ve společnosti distribuující oblíbené rumy z Mauriciu a víno. Brzy mu začalo docházet jak žádanou komoditou rum je a založil vlastní značku Gold of Mauritius, pod kterou lahvuje rumy z místních palíren. Tyto blendy poté nechává dozrávat v sudech po svých oblíbených červených vínech z nedaleké Jihoafrické republiky.

  • Frizzante

Frizzante je jemně perlivé víno. Pochází z Itálie, kde se u vína lze setkat také s přívlastkem Prosecco. Perlení vína způsobuje oxid uhličitý, který se do vína přidává při lahvování. Víno Frizzante se vyrábí tzv. Charmantovou metodou, kdy se víno plní do lahví pod tlakem.

Všechny díly