Světové koktejly – French Martini

Koktejl French Martini patří k dalším z populárních koktejlů, které mají v názvu slovo Martini, ačkoliv s originálním Martini nemají mnoho společného, dokonce ani sklenici, ve které jsou servírovány.

Jedná o moderní koktejl, ve kterém hraje prim vodka, která je ochucena francouzským malinovým likérem a šťávou z čerstvého ananasu. French Martini je koktejl, který zachutná především příznivcům sladkých chutí. Jako báze, tedy alkoholický základ koktejlu je zde tedy použita vodka. koktejl se dle originální receptury nezdobí, pouze je jeho povrch ovoněn esenciálními oleji z kůry citrónu. V praxi bývá často zdoben čerstvými malinami na jehle (jako je to vidět na obrázku).

French Martini je tedy koktejl, ve kterém si vychutnáte zajímavé a sladké spojení chutí. Koktejl se výborně hodí k takovému tomu celodennímu popíjení.

Koktejl French Martini patří mezi oficiální koktejly Mezinárodní barmanské asociace (IBA) a je zařazen mezi koktejly New era drinks (moderní koktejly).

Náročnost přípravy koktejlu French Martini

Příprava patří k těm opravdu jednoduchým – připravuje se v šejkru společně s několika kostkami ledu, poté se scedí přes strainer do vychlazené koktejlové sklenky a ovoní esenciálními oleji z citrónové kůry.

Recept na přípravu koktejlu French Martini

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Vodku (0,45 dl) – dle originální receptury, v jiných recepturách bývá nahrazováno brandy
  • Malinový likér (0,15 dl) – nejlépe francouzský Chambord
  • Čerstvě vymačkanou ananasovou šťávu (0,015 dl)
  • Kostky ledu
  • Kůru z citrónu – dle originální receptury
  • Čerstvé maliny na jehle na zdobení – alternativně
 2. Do klasické koktejlové sklenice vložíme kostky ledu
 3. Do šejkru dáme kostky ledu
 4. Přidáme všechny tekuté ingredience
 5. Krátce a intenzivně protřepeme
 6. Obsah šejkru scedíme přes strainer (tedy bez ledu) do koktejlové sklenice, ze které předem odstraníme led
 7. Nad koktejlem rozlomíme kůru citrónu aby ho ovoněly esenciální oleje
 8. Koktejl můžeme ozdobit čerstvými malinami na jehle
 9. Drink je hotov

Video přípravy koktejlu je ke shlédnutí je níže.

Postup přípravy koktejlu French Martini

Název a původ koktejlu French Martini

French Martini pomohlo nastartovat ochucené Martini šílenství 90. let. Koktejl s vodkou, ananasovým džusem a Chambordem se poprvé dostal do popředí v NYC restauratér Keith McNally’s Balthazar poté, co tento nápoj debutoval v jiném z jeho podniků koncem 80. let. Koktejl je symbolem preferencí této éry pro ovocné a sladké nápoje, zejména ty s Martini v názvu nebo cokoli s příponou ‚Tini (koukám na tebe, Appletini).

Označení „francouzský“ má na svědomí koktejl obsahující černý malinový likér Chambord , který se ve Francii vyrábí od 17. století. Chambord spolu s ananasovou šťávou dodává nápoji bohatou ovocnou chuť. Po silném protřepání se spoustou ledu vytvoří ananasová šťáva – použijte tu nejčerstvější, jakou najdete – příjemně krémový pocit v ústech a napěněnou hlavu.

Existuje mnoho variant francouzského Martini. Někteří nahrazují vodku ginem, který koktejlu nabízí botanický šmrnc. Jiní pod jiným likérem pro Chambord. Ale původní recept zůstává z nějakého důvodu nedotčen: Je to snadné, chutná skvěle a vypadá dobře ve skle.

Tento recept vytvořil ctihodný barman a destilátor Allen Katz, který nabízí svou vlastní malou aktualizaci klasiky použitím creme de cassis místo Chamborda. Tato úprava dodává hlubší chuť, protože rybíz v creme de cassis je ostřejší než Chambordovy maliny. Výsledkem je koktejl, který se naklání trochu kupředu a komplexněji, ale stále je rozpoznatelný jako francouzské Martini.