Alkoholová encyklopedie – T

Alkoholová encyklopedie obsahuje slovník pojmů a výklad rozličných nápisů a zkratek.

Tyto bývají nejčastěji uvedeny přímo na etiketách a vinětách rozličných lahví s destiláty, likéry, víny a vůbec lihovinami všeobecně. Setkat se s nimi také můžete v nápojových lístcích barů a restaurací. Některé z nich pak označují geografické určení, zemi původu, technologii výroby a specifický způsob zpracování produktů.

Jejich znalost vám usnadní výběr alkoholu tak, abyste při jeho nákupu a objednávání vždy věděli, co přesně si kupujete a vyhnuli se tak případnému překvapení, či snad dokonce zklamání.

  • Taoscán 

Je to irský ekvivalent skotského dramu.

  • Tawny

Tawny je označení pro typ portského vína. Portské víno tawny je vyráběno z červených hroznů a zraje v dřevěných sudech, kde je vystaveno oxidaci a postupnému odpařování. Portská vína tawny jsou sladká nebo polosuchá, vhodné jako dezertní vína.

  • Tennessee whiskey 

Musí obsahovat 51% kukuřice podobně jako bourbon. Ale před lahvováním se musí filtrovat přes lože dřevěného uhlí z javoru cukrového.

Tennessee whiskey – je vyrobena ve státě Tennessee a před stařením musí projít speciální filtrací známou jako Lincoln County Process (jde o filtraci přes vrstvu dřevěného uhlí z cukrového javoru). Typickým zástupcem je Jack Daniel’s.

  • Tequila

Tequila se vyrábí z fermentované a destilované šťávy získávané z „piňas“ z modré agáve. Druhů agáve je přes 300, ale pravá tequila se vyrábí jenom z Weberovy modré agáve. Ta je chudá na chlorofyl a výsledný produkt je proto méně hořký. 

  • Terroir 

Je to slovo francouzského původu jehož nejbližší význam je půda. Často se s tímto označením setkáváme ve vinohradnictví, kdy odkazuje na souhrn pěstitelských podmínek ve vinici – svrchní vrstva půdy a její chemické složení, podloží, nadmořská výška, poloha, klimatické podmínky a další faktory, které by mohly ovlivnit růst a kvalitu plodiny. Budeme-li respektovat francouzskou a vinohradnickou terminologii i v rumové sféře, o terroiru se můžeme pak bavit jen u zemědělských rhumů vyrobených ze třtinové šťávy a nejlépe v jejich “single cane” verzích. To jsou typy rhumů, které dokáží zachovat vliv vnějších faktorů na cukrovou třtinu přes výrobu až do samotného produktu v lahvi.

Avšak u rumů asi nemůžeme být tak striktní, tímto “sítem” by prošlo jen minimum výrobců. U melasových rumů bychom se spíše měli bavit o terroiru cukrovaru nebo melasy a ne vstupní plodiny – cukrové třtiny.
V rumovém světě k tomuto pojmu osobně přistupuji z druhého konce – faktory a vlivy působící na finální produkt (druh a délka kvašení, typ použitých kvasinek, typ destilace, druhy sudů apod.). Můžeme se tedy bavit spíše o terroiru výroby jednotlivých ostrovů například Jamajka vs. Kuba, porovnávat v čem se chuťově odlišují a zkoumat co ty rozdíly způsobuje. Výjimečně se objevují i samostatné terroiry v rámci jednoho ostrova.

  • Textura

Textura je jedna z důležitých vlastností půdy. 4 základní typy textury jsou: písčitá, hlinitá, jílovitá či silt (jejich směs). Rozdělení je dle zrnitosti minerálních částic. Aromatickou a chuťovou stránku vína ovlivňují zejména vlastnosti půdy. Fyzikální půdní parametry ovlivňují dostupnost živin. Mezi nejdůležitější fyzické vlastnosti půdy patří její textura a struktura.

  • Těžký rum (heavy rum)

Rumy s velkým obsahem kongenerů. Rum s takzvaným plným tělem výraznějšího charakteru. Obsahuje výraznější množství chutí, vůní a dlouhou dochuť.

  • The Main Rum Company

Společnost sídlící v anglickém Liverpoolu. V historickém přístavním skladu uchovává tisíce sudů s rumem z celého světa. Jedná se o velkoobchodníka s rumem, nemá vlastní značku. Rum prodává nezávislým stáčírnám anebo firmám, co vlastní private label.

  • Tirážní likér

Tirážní likér (liquer de tirage) je směs vína, vinného destilátu a kvasinek, který se přidává do šumivého vína po prvotním kvašení. Po jeho přidání se nastartuje druhotné kvašení, při kterém se cukr mění na alkohol a oxid uhličitý. Během druhotného kvašení se láhve vkládají do speciálních stojanů, tzv. pupitrů. 

  • Toasting

Jeden ze způsobů vypalování sudů. Sud je vystaven teplu několik minut. Struktura dřeva se naruší a do whisky se pak uvolní žádoucí chutě.

Je to podobný termín jako “charring” tedy vypalování vnitřní strany sudu ohněm. Jedná se však o jemnější “opékání”, dřevo není spáleno na uhel.

  • Traditional rum (tradiční rum)

Označení rumu v Gargano klasifikaci pro rum vyrobený tradiční destilací v jedné, maximálně ve dvou kolonách. Pro rum vyrobený ve větší soustavě kolon (multi-kolonová destilace) používá prostý název – rum.

  • Triple Wood

Nevo také Triple Cask, je zrání whisky ve třech různých typech sudů. Při triple wood či double wood finish se ve většině případů vždy použije k jednomu zrání klasický dubový sud. Poté je možné kombinovat sudy Butt (sudy po sherry), Port Pippe (sudy po portském) či sudy barrique (sudy po víně). 

  • Tropické zrání

Pojem, který se používá většinou ve spojitosti s Karibikem, ale taktéž Střední a Jižní Amerikou, ostrovy v Indickém oceánu. Označujeme tak rum, který zraje v sudech umístěných v těchto oblastech a jeho průměrná roční andělská daň dosahuje zhruba 7-10%.

  • TTB (Alcohol and Tobacco Tax and Trade Bureau)

Je to americký úřad pro kontrolu legislativy alkoholu a tabáku. A taktéž výběrčí daní. Jedná se v podstatě o obdobu celního úřadu v ČR.

  • Twist

Obměna nejčastěji již známého koktejlu, která se odlišuje například pouze změnou v jedné ale i více ingrediencích.

Všechny díly