Alkoholová encyklopedie – H

Alkoholová encyklopedie obsahuje slovník pojmů a výklad rozličných nápisů a zkratek.

Tyto bývají nejčastěji uvedeny přímo na etiketách a vinětách rozličných lahví s destiláty, likéry, víny a vůbec lihovinami všeobecně. Setkat se s nimi také můžete v nápojových lístcích barů a restaurací. Některé z nich pak označují geografické určení, zemi původu, technologii výroby a specifický způsob zpracování produktů.

Jejich znalost vám usnadní výběr alkoholu tak, abyste při jeho nákupu a objednávání vždy věděli, co přesně si kupujete a vyhnuli se tak případnému překvapení, či snad dokonce zklamání.

  • Hawthorne strainer

Barmanské náčiní, které má v sobě vyražené perforace, často také osazené pružinou. Tento speciální barmanský cedník slouží k oddělování pevných látek (typicky ledu a ovoce) od tekutých složek koktejlu.

  • Hedonické hodnocení 

Jedná se o subjektivní hodnocení (ne)příjemnosti požitku. Lidově řečeno chutná či nechutná. V průběhu objektivní senzorické analýzy by hodnotitel měl dokázat hedoniku potlačit a soustředit se na kritéria, dle kterých posuzuje.

Příkladem může být silný jamajský rum. Hodnotitel nemá rád jamajské rumy, avšak má jej senzoricky zanalyzovat. Hedonicky by hodnotitel řekl, že mu daný rum nechutná. Avšak pokud potlačí svoje hedonické hodnocení a tento rum porovná s ostatními jamajskými rumy. Zjistí, že takto daný rum chutná správně a chuťovým profilem odpovídá “terroiru” rumů z Jamajky.

  • Hibernal

Hibernal je středně pozdní až pozdní odrůda révy, určená k výrobě bílých vín. Jde o kříženec dvou odrůd: Seibel 7053 neboli Chancellor a Ryzlink rýnský.

  • High ester

Rumy, které jsou chuťově velmi bohaté a plné na přirozené aroma. Tohoto profilu se dosahuje pomocí dlouhé a pomalé fermentace. Historicky byl tento typ rumů určen především k blendování a ředění. Důvodem byla zvyšující se daň placená z objemu importovaného rumu. Vysoce esterový rum (v podstatě chuťový koncentrát) bylo možné importovat v menším objemu, tedy platit menší daň.

Po zaplacení daně podle importovaného objemu se rum ředil na nižší procento alkoholu se zachováním výrazného rumového profilu. Tím se opět navyšoval jeho celkový objem pro konečný prodej. Pro obchodníky bylo výhodné takový rum importovat i přes vyšší počáteční daň, která se po rozpočítání opět snížila.

  • High wines 

Předestilovaný lutr (low wines). Označení pro finální destilát z druhé či další destilace v kotlíku. Je připraven k ředění vodou nebo k dozrávání v sudech.

  • Hlava destilačního kotle (head, klobouk, helma)

Měděná kopule, která “sedí” na bázi destilačního kotle. Shromažďují se v ní alkoholové výpary. Její tvar a velikost ovlivňuje množství zpětného toku (refluxu).

  • Hogshead 

Dřevěný sud. Jeho objem se historicky pohybuje zhruba od 220 do 250 litrů. Může být sestaven ze sudu po americkém bourbonu přidáním jednoho prkna navíc a úpravou velikosti hlavy.

Druhý nejpoužívanější druh sudů po barrelu. Většinou se vyrábějí právě z rozebraných barrelů.

  • Hors d’Age 

Francouzské označení pro kategorii věkového stáří. Je používána především u cognaců a i proto ji v rumovém světě nalezneme spíše u rhumů pocházejících z francouzských departmentů. Francouzský národní úřad pro kontrolu výroby cognacu (BNIC) definuje Hors d’Age jako ekvivalentní k označení k XO. Hors d’Age je výrobci cognacu využíváno k prezentaci a označování velmi kvalitního produktu, který je “až za hranicí oficiálního věkového hodnocení”. Nejmladší složka musí být alespoň 10 let stará, běžně je však věkový průměr 30 let a více. Rumová pravidla bohužel nekorespondují s cognacem. Dle apelace AOC platné na Martiniku musí rum s označením Hors d’Age obsahovat nejmladší složku alespoň 6 let starou. Jiné státy, ostrovy mohou Hors d’Age používat k označení rumu dle svých vlastních pravidel (např. výjimečný produkt v rámci portfolia dané značky).

Všechny díly