Světové koktejly – Last Word

Koktejl Last Word (tedy v překladu poslední slovo) patří k opravdu starým klasickým koktejlům z éry prohibice, který už lehce upadl v zapomnění. Last Word je koktejl, ve kterém si vychutnáte zajímavé spojení chuti ginu a likérů. Sílu koktejlu tedy dodává gin, sladkost třešňový likér Maraschino luxardo a bylinky pak bylinný likér Green Chartreuse kyselost pak čerstvá limetková šťáva. Chuťový profil tedy vypadá už podle receptury velmi zajímavě. Koktejl patří také k těm silnějším, tedy s vyšším obsahem alkoholu, protože obsahuje z nealkoholických složek pouze šťávu z limetek.

Přestože má koktejl dobu své největší slávy již za sebou, může být vítaným zpestřením koktejlových večírků a ani se nemusí nutně jednat o večírky, koktejl je určen k celodennímu podávání a takovému tomu lehkému celodennímu popíjení.

Koktejl Last Word patří mezi oficiální koktejly Mezinárodní barmanské asociace (IBA) a je zařazen mezi koktejly The unforgettables (tradiční klasika).

Náročnost přípravy koktejlu Last Word

Příprava patří k těm jednodušším, koktejl se připravuje v šejkru a obsahuje pouze suroviny, které se dávkují ve stejném poměru na kostky ledu a vše se pak scedí do nachlazené koktejlové sklenice přes strainer. Vše probíhá velmi rychle. Pro koktejl je určena tradiční koktejlová sklenice.

Recept na přípravu koktejlu Last Word

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Gin (0,225 dl) – dle originální receptury
  • Green Chartreuse (0,225 dl) – francouzský bylinný likér, který se vyrábí ve dvou barvách (zelené a žluté) s rozdílnými chutěmi i obsahem alkoholu, dle originální receptury do koktejlu patří ten zelený
  • Maraschino Luxardo (0,225 dl) – třešňový likér
  • Limetkovou šťávu (0,225 dl) – čerstvě vymačkanou
  • Kostky ledu
  • Třešeň maraschino na jehle jako zdobení, ale není nutné dle originální receptury koktejl zdobení neobsahuje
 2. Do klasické koktejlové sklenice vložíme kostky ledu a necháme jí chladit
 3. Do šejkru dáme kostky ledu a přidáme postupně všechny ingredience
 4. Krátce a energicky protřepeme
 5. Scedíme přes strainer (bez ledu) do koktejlové sklenice, ze které předtím odstraníme led
 6. Zdobí se třešní maraschino na jehle, pokud na zdobení trváte
 7. Drink je hotov

Video přípravy koktejlu je ke shlédnutí je níže.

Postup přípravy koktejlu Last Word

Název a původ koktejlu Last Word

Koktejl Last Word byl poprvé podáván v Detroit Athletic Clubu, přibližně v roce 1915. Vytvořen byl těsně před začátkem prohibice, pravděpodobně barmanem jménem Frank Fogarty, je to jeden z nejúspěšnějších nápojů koktejlového boomu z éry prohibice.

Koktejl Last Word, složený z ginu, zeleného Chartreuse , likéru Maraschino a čerstvé limetkové šťávy, se ukázal jako úspěšný a v baru žádaný, objevil se v knize Teda Sauciera z roku 1951 „Bottoms Up“. Ale tou dobou už většinou upadl v nemilost a po druhé světové válce se stáhl do zaprášených koutů koktejlů minulosti.

Po desetiletích ztracených v historii byl Last Word jedním z prvních nápojů před prohibicí, které vedly k oživení koktejlů. Murray Stenson, který tehdy pracoval v Zig Zag Café v Seattlu, objevil klasiku s rovnými díly a našel ji v Saucierově knize. Namíchal drink pro své zákazníky a sláva koktejlu Last Word se poté odtud šířila. Netrvalo dlouho a Last Word se stal běžnou součástí koktejlových barů po celé zemi, uctívaných pro svou opojnou rovnováhu sladkých, kyselých a bylinných chutí.

Koktejl Last Word je asi tak blízko dokonalosti, jak jen mohou být koktejly. Ale stejně jako u mnoha klasiků, kreativní barmani – profesionální i domácí – našli způsoby, jak vytvořit variace na Poslední slovo. Koktejl the Paper Plane , vynalezený barmanem z New Yorku Samem Rossem v roce 2008, je liberálním pojetím originálu, který obsahuje bourbon. Jiné variace se více přibližují klasickému receptu, ale gin je nahrazen jinou základní lihovinu. Mezcal vyrábí zemitou, pikantní verzi, zatímco rhum agricole produkuje svěží a travnatý nápoj. Samozřejmě, že první verze byly údajně vyrobeny s ginem specifickým pro Detroit Athletic Club, takže i giny London Dry nebo Old Tom se technicky vymykají originálu.

Ať už se budete držet klasického receptu, nebo se vydáte na vlastní pěst, je jisté, že koktejl Last Word vás svojí dokonalostí a vyváženou chutí nechá beze slov.