Koktejly Bílý medvěd a Hnědý medvěd

Kolem těchto dvou opravdu jednoduchých koktejlů panuje až neuvěřitelné množství zmatků, omylů a mýtů. Přitom je vše jednoduché až triviální.

Zmatených informací je bohužel plný internet a já osobně jsem našel minimálně deset rozdílných receptur a ke každé ještě několik variací. Pojďme si to to tedy osvětlit jednou provždy a v závěru článku také uvádíme odlišné nápoje, se kterými si lidé tyto koktejly pletou.

Medvědi a jejich variace

Vedle noblesních koktejlů servírovaných v ohvězdičkovaných barech mistry míchaných nápojů, kteří dokáží žonglovat s lahvemi s virtuozitou cirkusových umělců, se dá míchat i pití zrádné.

Třeba takový Lední medvěd.

Zdánlivě jde o zcela nevinnou sklenku šampaňského či sektu. Ovšem zkušená ruka svůdce ho vylepšila pěknou dávkou vodky. Je bezbarvá, bez chuti, ale díky zaručeným 40% alkoholu dá neškodnému šampaňskému netušené grády.

Nebo Hnědý medvěd.

Hnědý medvěd už jde díky barvě a chuti koňaku lépe odhalit. Výsledek je však stejně opojný, neboť bublinky sektu přispívají k rychlejšímu vstřebání alkoholu.

Suroviny pro přípravu koktejlů Bílý medvěd a Hnědý medvěd

 • Potřebujeme sklenku na šampaňské – nejlépe misku
 • Vychlazené šampaňské, sekt či jiné šumivé víno – slangově bublinky
 • Led – nemusí být, ale pokud je v nápoji upozorníme tak, že jde o koktejl, nikoliv pouze šumivé víno
 • Vychlazený destilát vodku/koňak dle zvolené variace medvěda

Postup přípravy koktejlů Bílý medvěd a Hnědý medvěd

 1. Do misky na šampaňské vložíme 1-2 kostky ledu
 2. Přidáme vodku/koňak dle zvolené variace medvěda (0,5 dl)
 3. Zalijeme šumivým vínem
 4. Koktejl se nijak nezdobí
 5. Drink je hotov

Poznámka

Lze zvolit i ochucenou vodku – není to tedy úplně typické, ale lze to. V takovém případě je zdobení koktejlu vhodné zvolit s ohledem na chuť vodky.

Omyly a záměny

Těch je opravdu hodně, částečně je to způsobeno tzv. ztracením překladu, a to i ve filmech, koknkrétně úspěšném a známém filmu Big Lebowski, kde název koktejlu White Russian překládají jako Bílý medvěd. Odtud už je jen krůček k dalšímu omylu – překladu koktejlu Black Russian jako Hnědý medvěd.

Posuďte sami, že složení koktejlů je naprosto odlišné, ani neobsahují bublinky.

White Russian – Koktejl z filmu Big Lebowski – ALKOHOL DRINK

Světové koktejly – Black Russian – ALKOHOL DRINK

Yorsh

A pak je zde ještě koktejl Yosh, který má také dvě varianty a názvy jistě uhádnete – Bílý medvěd a Hnědý medvěd. To by bylo aby se to pak nepletlo:

Yorsh, jorš (z ruského ëрш, pojmenování ryby „ježdík“), jiným názvem bílý medvěd, je alkoholický koktejl vzniklý smícháním vodky a piva. Díky přítomnosti oxidu uhličitého v pivě dochází k rychlejšímu vstřebávání alkoholu než při konzumaci vodky či piva samostatně a tím i k zrychlení jeho působení. Další variací je Hnědý medvěd, který je kombinací s Coca-Colou.

Příběh koktejlu Lední medvěd

O historii vzniku tohoto koktejlu je známo jen málo. Většina z těchto informací se může ukázat pouze jako fikce nebo krásná pohádka.

Podle legendy koktejl Lední medvěd (tedy ten s vodkou) vynalezli zlatokopové, kteří pracovali na Sibiři v poměrně obtížných a nepříznivých podmínkách někdy kolem roku 1970. Předpokládá se, že podnětem k jeho vzniku byl dovoz alkoholu do místních vesnic.

Jejich cílem bylo samozřejmě dosáhnout těžké intoxikace v krátkém čase, aby se zbavila únavy a zapomněla po náročném dni..

Směs vodky a šampaňského dostala název „Polar Bear“ a šampaňské s koňakem „Brown Bear“. Přesnější informace nejsou, ale obecně přijímanému příběhu lze docela věřit. Těžba zlata, zvláště v těch letech, nebyla nikterak snadný úkol. Není divu, že hledači zlata, vyčerpaní po náročném pracovním dni, viděli alkohol jako příležitost k relaxaci.

Hnědý medvěd lze pak považovat za snahu dodat tomuto nápoji luxusnější nádech a místní vodku nahradit francouzským importovaným destilátem.

Mimochodem, jako potvrzení pravdivosti této domněnky o náročném pracovním dni lze k popisu koktejlu Medvěda s vodkou dodat jediné slovo – zabiják. Díky bublinkám oxidu uhličitého dochází téměř okamžitě k intoxikaci.

Je na vás, zda takovou vlastnost budete považovat za nevýhodu nebo ne, ale z toho plyne banální důsledek: divoká kocovina z Medvěda s vodkou. Nedoporučuje se, abyste často konzumovali koktejly jako tento, jinak je alkoholismus za pár měsíců jasnou věcí.

Klíčové výhody koktejlů Bílý medvěd a Hnědý medvěd

 1. Hlavní předností koktejlu Vodka/Koňak Bear je snadná příprava. Zapomeňte na barmanské vybavení, speciální sklenice a složité procesy. Budou stačit jen 2 přísady a sklenice.
 2. Brali byste rychlé opíjení se jako výhodu? Účinek Medvěda s vodkou přichází téměř okamžitě, což vám umožní uniknout světským problémům a na chvíli zapomenout. Hlavní je nenechat se unést.
 3. K výhodám patří dostupnost surovin. Nyní je vše, co potřebujete, v každém obchodě. Žádný nedostatek tak nehrozí.

Doporučení ohledně alkoholu

 1. Nejdůležitější rada, kterou můžete dostat se netýká zrovna přípravy koktejlu: nenechte se unést alkoholem. Zejména Medvědí koktejl s vodkou. Šampaňské zjemní pocit síly vodky a ani si nevšimnete, jak během večera vyprázdníte několik sklenic, když se probudíte uprostřed ulice.
 2. Berte pouze kvalitní alkohol. U koňaku to nebude žádný problém, ale nějaká levná vodka, nedejbože samohonka vám určitě neudělá dobře. Volte kvalitně destilovanou, bez nežádoucích příměsí.
 3. Pijte ihned po přípravě. Rozpuštěný led a „uniklé“ bublinky zkazí chuť nápoje.

Závěr

Vždy mě udivovala všestrannost vodky. Zdálo by se, že alkohol je to svým složením neuvěřitelně jednoduchý a kolik zajímavých nápojů lze na jeho základě připravit, stačí jen jeden základ a pár přísad aby to vydalo na celou knihu.

Koktejl Bílý medvěd je snadné vyrobit vlastníma rukama, patří k těm nejjednodušším. Tady je ale vše trochu složitější, tento nápoj se nedá pít jen tak – chce to mít opravdu pádný důvod. Pomůže vám uniknout z reality, dá vám možnost přemýšlet o důležitých věcech a rozhodnout se, co a jak, kam dál.

Pokud se náhle nacházíte v těžké životní fázi, pak byste měli vynechat sklenku čistě pro relaxaci – opití tady rozhodně nepomůžete. S tímto koktejlem je potřeba postupovat opravdu opatrně.

U koktejlu Hnědý medvěd je to prakticky stejné – je nutné si především uvědomit skutečnost, že je stejně chutný jako zákeřný. Zvládne zadaný úkol – opít vás, téměř, téměř okamžitě, i když takový fakt lze jen stěží nazvat pozitivním..

Podle mnoha je téměř zaručeno, že vám pošle „knockout“, a příští ráno budete mít silnou, nepříjemnou kocovinu. Pokud však věříte ve své schopnosti, můžete si bezpečně vychutnat zajímavou a mimořádnou chuť tohoto energického mixu.

Praktické použití těchto koktejlů spočívá především v tom, když přijdete pozdě na celkem slušně rozjetou party nebo večírek. Stačí jeden, případně dva medvědi a je lhostejno, zda budou bílí, nebo hnědí a srovnáte s ostatními účastníky krok. Když dáte 3-4 budete o dost napřed. Pokud dáte 5 a více, je to stejné jako dostat kladivem do hlavy. Moc si z večírku pamatovat už nebudete.