Světové koktejly – Mai Tai

Tento koktejl na bázi rumu není tak známý a rozšířený jako jsou třeba jiné rumové koktejly Mojito nebo Cuba Libre. Rozhodně se ale nedá říct, že by byl chuťově horší. Mai Tai voní po tropickém ovoci, po slunci, po plážích a jsou z něj cítit exotické dálky tropické Polynésie.

Náročnost přípravy koktejlu Mai Tai

Příprava není tak úplně rychlá a snadná, koktejl je trochu náročnější na dostupnost surovin. Ale pokud je máme, pak už nám v přípravě koktejlu nic nebrání a dá se zvládnout i bez zkušeností.

Recept na přípravu koktejlu Mai Tai

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Tmavý rum (0,3 dl)
  • Bílý rum (0,3 dl)
  • Curacao likér (0,15 dl) – lze nahradit pomerančovým likérem Cointreau
  • Mandlový sirup (0,15 dl)
  • Limetková šťáva (0,1 dl)
  • Kostky ledu
  • plátek ananasu, snítku máty a kůru limety na zdobení a slámku
 2. Sklenici na log drink (high ball glass) naplníme ledem a necháme chladit
 3. Do šejkru dáme kostky ledu, přidáme všechny tekuté ingredience a protřepeme
 4. Ze sklenice vyndáme 1/2 ledu a nalijeme do ní obsah šejkru přes strainer, tedy bez ledu
 5. Zdobíme plátkem ananasu, snítkou máty a kůrou limetky, vložíme slámku
 6. Drink je hotov
Příprava koktejlu Mai Tai

Historie koktejlu Mai Tai

Stejně jako u jiných koktejlů, i u Mai Tai probíhají spory o to, kdo ho namíchal jako první. Oficiální verze nicméně hovoří o tom, že první Mai Tai vzniklo v kalifornském baru Trader Vic´s v roce 1944 – prý během jednoho příjemného večera, který jeho majitel trávil se svými přáteli z Polynésie.

Jakmile se ale po kalifornském městě Oakland rozšířila pověst o skvělém koktejlu, přišla konkurence s tvrzením, že Trader Vic´s rozhodně první není, že jeho barman jen okopíroval jejich recepty. Svá tvrzení ale doložit nemohla.

Ale jako u většiny koktejlů je původ a historie opředena barovými legendami.

Ač se tento koktejl tváří, že vznikl na některém z polynéských ostrovů v Tichém oceánu, pravda je poněkud jiná. Během 30. let minulého století se Spojenými státy šiří tzv. Tiki kultura, inspirovaná kulturou domorodých Polynésanů. Po celých Spojených státech tak vznikají restaurace, bary a kluby vyzdobené v polynéském stylu. V takovém podniku byl ratanový nábytek, hořely pochodně, rostly palmy, dekorace tvořily květinové věnce i podprsenky vyrobené z kokosových ořechů.

Závěr

Je několik verzí koktejlu, kde se mění poměr rumů a to od 1:2, až do 2:1.

Mai Tai je označované za nápoj v polynéském stylu. V jeho chuti dominují hlavně tropické tóny. Název Mai Tai vychází z polynéského výrazu, který označuje „něco dobrého“. Té největší slávy Mai Tai dosáhl v 50. a 60. letech, kdy ho v několika svých filmech ho popíjel herec a zpěvák Elvis Presley, např. Blue Hawaii.