Světové koktejly – Paper Plane

Koktejl Paper Plane (tedy v překladu papírové letadlo) patří k moderním koktejlům, které se často vyznačují netradičním moderním složením. Jako báze, tedy alkoholický základ koktejlu je použit bourbon (whisky). A i další suroviny, ze kterých se koktejl skládá si zaslouží pozornost – italský bylinný digestiv amaro, italský bitter Aperol a čerstvá citronová šťáva.

Paper Plane je tedy koktejl, ve kterém si vychutnáte zajímavé spojení chutí a opravdu netradiční chuťovou kombinaci. Chuťový profil tady vypadá už podle receptury velmi zajímavě.

Koktejl Paper Plane patří mezi oficiální koktejly Mezinárodní barmanské asociace (IBA) a je zařazen mezi koktejly new era drinks (moderní koktejly).

Náročnost přípravy koktejlu Paper Plane

Příprava patří k těm jednodušším a tradičním. Koktejl se připravuje v šejkru, suroviny se dávkují na kostky ledu a vše se pak scedí do nachlazené koktejlové sklenice přes strainer. Pro koktejl je se výborně hodí menší koktejlová sklenice na stopce.

Recept na přípravu koktejlu Paper Plane

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Bourbon whisky (0,30 dl) – dle originální receptury
  • Amaro (0,30 dl) – dle originální receptury italská značka Notino – italský bylinný digestiv
  • Aperol (0,30 dl) italský bitter
  • Čerstvě vymačkanou citrónovou šťávu (0,30 dl)
  • Kostky ledu
 2. Do malé koktejlové sklenice vložíme kostky ledu a necháme jí chladit
 3. Do šejkru dáme kostky ledu a přidáme postupně všechny tekuté ingredience
 4. Krátce a intenzivně protřepeme
 5. Scedíme přes strainer (bez ledu) do koktejlové sklenice, ze které předtím odstraníme led
 6. Koktejl se zpravidla nezdobí, někdo volí malou papírovou vlaštovku (letadlo)
 7. Drink je hotov

Video přípravy koktejlu je ke shlédnutí je níže.

Postup přípravy koktejlu Paper Plane

Název a původ koktejlu Paper Plane

Paper Plane je koktejl stejně jednoduchý jako dokonalý. Vysloužil si místo v nové knize receptů IBA 2020 tím, že byl součástí „Nápoje nové éry“.

Vynalezl ho v roce 2007 Sam Ross, tvůrce koktejlu Penicilin a spolumajitel Attaboy v New Yorku. Paper Plane pochází z písně britského rappera MIA, který ve stejném roce vystoupal na světové hudební žebříčky. 

Milovník hudby a zpěvák zpěváka Ross, inspirovaný stejnojmennou písní, vytvořil koktejl s neuvěřitelnou chutí jako whisky sour s nádechem ovocných tónů. Při tvorbě koktejlu píseň často slyšel v rádiu a nechal se tím při jho pojmenování inspirovat.

Byla tato píseň MIA inspirativní nebo ne, ale sláva koktejlu Sama Rosse má čas obletět všechny americké bary a stala se nejprodávanějším koktejlem v New Yorku a San Franciscu a také si získala slávu mimo Spojené státy.

V původní verzi koktejl obsahoval Campari, ale Ross je nahradil Aperolem a Amarem, což je nyní zaznamenáno v receptuře uznávané IBA.