Brazilský národní koktejl – Caipirinha

Caipirinha je brazilský národní koktejl složený z Cachacy, třtinového cukru a limety. Původně vznikl z léku na Španělskou chřipku.

Ač se donedávna jednalo o po světě celkem málo rozšířený drink dnes už si pomalu nachází cestu i k srdcím odlišným od těch brazilských a koktejl tak patří mez deset nejprodávanějších koktejlů na americkém kontinentu.

Náročnost přípravy koktejlu Caipirinha

Je velmi jednoduchá, jednotlivé suroviny se dají přímo do sklenice a postupně promíchají.

Recept na přípravu koktejlu Caipirinha

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Cachacu (0,5 dl)
  • Limetku (1/2 rozkrojíme na 4/8)
  • Třtinový cukr (2 lžičky) – lze nahradit barmanským cukrovým sirupem
  • Led
 2. Do sklenice na whisky – Old Fashioned glass, vložíme nakrájenou limetku a cukr
 3. Muddlerem pomačkáme, aby limetka pustila šťávu a spojila se s rozpuštěným cukrem
 4. Naplníme sklenici po okraj ledem a zalijeme Cachacou
 5. Můžeme vložit krátkou slámku, kterou lze používat i k míchání koktejlu
 6. Drink je hotov

Původ a historie koktejlu Caipirinha

O historii tohoto nápoje je známo jen málo. Nejpravděpodobněji vznikl v Sao Paulu a byl považován za mocný lék proti chřipce.

Jméno Caipirinha vychází ze slova Caipira, kterým se odkazuje na někoho z venkova, doslova venkovan nebo křupan. Tento výraz má původ v domorodém slově kaapira, které v jazyce Tupi znamená „ten, kdo seká křoví“. Samotné slovo “Caipirinha” je zdrobnělinou v Brazílii používaného slova caipira.

Může to tak skutečně být, nebo to jsou jen barové legendy, kdo ví jak to tenkrát bylo.

Závěr

Legenda vypráví, že Caipirinha vznikla z brazilského léku na Španělskou chřipku – směs citronu, medu, česneku a pro zesílení účinku trocha alkoholu. Jaký jiný alkohol se mohl používat v Brazílii než národní cachaca, destilát z nezralé cukrové třtiny. 

První Caipirinha byla prý umíchaná v 16. století a to chudými vesničany, jelikož mohli kupovat pouze levnější cachacu. Proto název Caipirinha – „malá vesnická dívka“. A není divu, že v zemi fotbalu, samby a karnevalů, se tento drink hned stal rovnou národním pokladem.