Světové koktejly – Mojito

Osvěžující letní koktejl Mojito zná asi každá hokejka, kopačka i modelína. V českých klubech tento drink společně s Cuba Libre natolik zdomácněl, že se ho vypijí doslova hektolitry. Je to koktejl na bázi bílého rumu, který pobláznil celý svět. Je jen málo lidí, kteří by jej neochutnali a nebo o něm alespoň neslyšeli. Bez populárního Mojita se totiž žádná párty neobejde. Za svou nezaměnitelnou chuť tenhle míchaný nápoj vděčí kombinaci řízné máty, limetek a bílého rumu. 

Koktejl patří k oficiálním koktejlům IBA, contemporary classics (současná klasika).

Náročnost přípravy koktejlu Mojito

Příprava je tak rychlá a snadná, že ji zvládne naprosto každý. Koktejl se připravuje přímo ve sklenici.

Recept na přípravu koktejlu Mojito

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Karibský bílý rum (0,5 dl)
  • Limetka 1/2
  • Třtinový cukr – 2 lžičky
  • Máta – 8 lístků
  • Perlivou sodovku
  • Ledová tříšť
 2. Do vysoké sklenice na long drink vložíme půlku limety nakrájenou na čtvrtiny.
 3. Přidáme třtinový cukr a důkladně muddlerem vymačkáme šťávu z limet, dokud nevznikne z cukru a limetové šťávy homogenní směs
 4. Přidáme mátu a lehce promneme muddlerem
 5. Přidáme rum a zasypeme do poloviny ledovou tříští.
 6. Pomocí barmanské lžičky důkladně promícháme
 7. Dosypeme tříšť a dolijeme sodu a barmanskou lžící ještě lehce zamícháme
 8. Zdobíme plátkem limety, snítkou máty a vložíme 1-2 slámky
 9. Drink je hotov

Historie koktejlu Mojito

Počátky historie neoficiálního národního nápoje Kuby sahají až do konce druhé poloviny 16. století. Tehdy se začal rozšiřovat i do dalších latinskoamerických zemí.

Kubánský drink El Draque, pojmenovaný po anglickém mořeplavci a objeviteli Francisi Drakovi lze považovat za historického předchůdce Mojita. Ten přijel na Kubu za účelem vytvoření zázračné medicíny. Vytvořil kombinaci máty, limetové šťávy, šťávy z cukrové třtiny a „Aquardiente de cana“ (ohnivé vody z cukrové třtiny neboli rum z cukrové třtiny). Jednalo se o nerafinovaný nápoj. Věřil, že složení limetky a máty ochrání jeho muže před horečkou a jinými nemocemi. A nápoj skutečně fungoval. Tento tzv. „Draque“ byl původně vytvořen korzárem Richardem Drakem, který byl podřízeným právě Francise Drakea. Drink byl servírován na dřevěné lžíci s rukojetí s kohoutím ocasem. Základna Drakových korzárů byla na Kubě, proto byl drink zpočátku nejoblíbenější právě tam, postupně se však díky námořnickým výpravám rozšířil i do dalších latinskoamerických zemí.

Dnešní verze vznikla za prohibice v USA, kdy se tento drink servíroval do vysoké high ball sklenice se sodou a spoustou ledu.

První písemná receptura koktejlu Mojito byla zaznamenána v “Cuban Cookery“ od Blanche De Baralt, 1931.

Závěr

Tento koktejl je ideální pro ty, kteří nemají v oblibě příliš sladké chutě. Je osvěžující, příjemně se mísí kyselost limetky a mírná sladkost třtinového cukru. A to vše umocňuje skvělý rum a svěží vůně máty.

O proslavení Mojita zasloužil nejvíce spisovatel Ernest Hemmingway, kdy na něj chodil za svého pobytu na Kubě do baru Le Bodeguita del medio, který je dodnes díky tomu velice známý a můžete ho navštívit třeba i v Praze.

Mojito se objevilo i ve světové kinematografii, a to např. ve filmu o Jamesi Bondovi – Dnes neumírej.

Lze ho považovat za neoficiální národní nápoj Kuby.

Více informacích o tomto slavném koktejlu a jeho četných variantách najdete v samostatných článcích

Mojito koktejl