Světové koktejly – Ve.n.to

Koktejl Ve.n.to patří ke zvláštním koktejlům, už jen pro svůj bizarní název se dvěma tečkami ve jméně a také proto, že jako báze, tedy alkoholický základ koktejlu je použita italská pálenka grappa. Ani další suroviny, ze kterých se koktejl skládá nepatří zrovna k tradičním. Jedná se o medovou směs s heřmánkem a pak také likér Cordial, v tomto případě heřmánkový. Hustá pěna je pat tvořena našlehaným vaječným bílkem. Ve.n.to je koktejl, ve kterém si vychutnáte zajímavé spojení chutí a opravdu netradiční chuťovou kombinaci. Chuťový profil tedy vypadá už podle receptury velmi zajímavě. A už jen pro své komplikovanější složení nebude patřit k těm, které si budete připravovat sami, nebo snad popíjet denně.

Koktejl Ve.n.to patří mezi oficiální koktejly Mezinárodní barmanské asociace (IBA) a je zařazen mezi koktejly new era drinks (moderní koktejly).

Náročnost přípravy koktejlu Ve.n.to

Příprava patří k těm složitějším, už jen s ohledem na suroviny, koktejl se připravuje v šejkru, suroviny se dávkují na kostky ledu a vše se pak scedí do nachlazené koktejlové sklenice přes strainer. Volitelně (tedy pokud chceme hustou pěnu na povrchu) se přidává vaječný bílek. Poté je potřeba šejkrovat déle, aly se pěna stihla vytvořit. Pro koktejl je určena tradiční koktejlová sklenice.

Recept na přípravu koktejlu Ve.n.to

  1. Připravíme si potřebné ingredience
    • Grappu (0,45 dl) – dle originální receptury světlá
    • Čerstvě vymačkanou citrónovou šťávu (0,225 dl)
    • Medový sirup s heřmánkem (0,15 dl) – směs medu ředěného heřmánkovým rozvarem
    • Likér Cordial – heřmánkový (0,15 ml) – Směs heřmánku lipového květu a bílého vína
    • Vaječný bílek (0,10 dl) – volitelně, pokud vyžadujeme pěnu
    • Kostky ledu
    • Svitek citrusové kůry a kuličky bílých hroznů na jehle na zdobení, dle originální receptury
  2. Do klasické koktejlové sklenice vložíme kostky ledu a necháme jí chladit
  3. Do šejkru dáme kostky ledu a přidáme postupně všechny tekuté ingredience
  4. Důkladně vyšejkrujeme, zejména pokud použijeme vaječný bílek je potřeba delší čas
  5. Scedíme přes strainer (bez ledu) do koktejlové sklenice, ze které předtím odstraníme led
  6. Zdobí se jehlou se svitkem citrusové kůry a kuličkami vinných hroznů na koktejlové jehle
  7. Drink je hotov

Video přípravy koktejlu je ke shlédnutí je níže.

Postup přípravy koktejlu Ve.n.to

Název a původ koktejlu Ve.n.to

Koktejl Ve.n.to je nový koktejl na bázi Grappy z Itálie. Tradiční duch se mísí s tóny medu a heřmánku a je oslavou italského dědictví.

Ve.n.to je jedním z nových přírůstků na seznamu koktejlů IBA (International Bartender Association). A je to opravdu neobvyklé, protože jde o vůbec první koktejl z Grappy, který se dostal na jeden ze seznamů IBA.

V případě, že Grappu neznáte, je to čirý destilát z Itálie vyrobený z hroznů. Produkt, na který jsou Italové nesmírně hrdí. Není tedy překvapením, že milovníci Grappy po celé zemi jsou z tohoto koktejlu velmi nadšení.

Koktejl Vento je poctou Grappě a její domovské zemi Itálii. Je to krásná směs lihu, medu a heřmánku. Jeho základem je tradiční způsob vylepšování Grappy, který je znovu přiveden k životu pomocí některých moderních metod.

Vzhledem k tomu, že koktejl je zbrusu nový, není zde žádná dlouhá historie, do které byste se mohli podívat. Neexistují žádná stará tajemství, zmatky nebo vtipné příběhy, které by bylo možné vyprávět. Ale i to má své výhody. Víme přesně, kdo ho vymyslel, jak přišel ke svému názvu a co si o něm tvůrci myslí.

Koktejl Ve.n.to pod dohledem současného prezidenta IBA Giovanni Faddy vytvořili  Samuele Ambrosi, vedoucí oddělení mixologie v GrappaRevolution, a  Leondardo Varesi , zakladatel a barman v Riva Baru. 

Záměrem dvou mixologů při vytváření koktejlu Ve.n.to nebylo vytvořit ten nejlepší způsob, jak si užít Grappu. Cílem bylo předvést všestrannost tohoto italského destilátu.

A ve skutečnosti je to pálenka ze zbytků při výrobě vína. Možná se divíte, jak to může být. O Grappě se ostatně neví, že by patřila mezi levnější lihoviny. Pojďme se na to tedy podívat blíže a zjistit.

Při výrobě vína se hrozny důkladně lisují, aby se z nich dostalo co nejvíce tekutiny. A to, co pak zbyde v tisku, se nazývá výlisky (matolina). Výlisky je název pro pevné zbytky hroznů a nelze je použít k výrobě vína. Zahrnuje stonky, semena a stonky. Tento tradiční proces je dokonalým příkladem toho, jak neplýtvat ingrediencemi. – vzor pro hnutí zero-waste.

Účelem Grappy je zachytit podstatu těchto zbylých kousků hroznů. A výsledkem toho je krásný a intenzivní duch. Grappa je také silnější destilát, obvykle se pohybuje mezi 36% až 60% ABV.

Grappa není jedinou neobvyklou přísadou koktejlu Ve.n.to. Kromě toho zde najdete heřmánkový likér a medovou směs s heřmánkovým základem. Problém s těmito dvěma ingrediencemi je, že pro mnohé z nás je těžké je sehnat ve vašich místních obchodech. Pokud tedy chcete koktejl připravit, s největší pravděpodobností si budete muset alespoň jednu z ingrediencí vyrobit sami.

Medovou  směs  s heřmánkem si snadno vyrobíte doma. Jak možná víte z nalití do horkého čaje, med smíchaný s heřmánkem je opravdová dobrota. A stejně tak i medový sirup na bázi heřmánku. 

Je to tak jednoduchý recept na přípravu. K vytvoření tohoto ochuceného medového sirupu stačí stejné množství heřmánkového čaje a medu.

Jedna věc, kterou byste si měli zapamatovat, je, že musí vychladnout, než jej budete moci skutečně použít. Má tedy smysl připravit si ho den předtím, než jej budete chtít použít pro Ve.n.to. koktejl.

Heřmánkový likér je složitější a sehnat ho jen o něco málo. Možná budete mít štěstí a najdete to online. 

Co je však na této přísadě ještě zajímavější, je to, že recept IBA ji překládá jako “ heřmánkový srdečný „. 

Po kontrole u Samuela Ambrosiho tento ujistil, že to opravdu není srdečný, ale likér. Nedorozumění pochází z následujícího:

V původním italském receptu na nápoj Grappa je tento likér označován jako „Cordiale alla camomilla“. Asi vidíte, kde má nedorozumění kořeny.