České koktejly – Vodníkovo sperma

Český koktejl Vodníkovo sperma, nebo též Vodníkovo semeno je retro koktejl, který bychom mohli zařadit mezi typické české míchačky, kde převažuje vizuální efekt nad samotnou chutí. Koktejl tak upoutá pozornost už jen svým vzhledem,

Koktejl patřil a dodnes patří k nejlevnějším hospodským koktejlům, mnohdy stačilo objednat pouze rundu zelené a pokud se v okolí vyskytoval někdo, kdo pil kávu bez mléka, měli jste vyhráno a mohli začít s mícháním.

Náročnost přípravy

V tomto případě je pojem koktejl poněkud nepřesný a vhodnější název pro tento drink je vrstvený panák. Drink se připravuje přímo ve sklenici, postupně přidáváme ingredience dle receptury níže. Tyto mají rozdílnou viskozitu a pokud je nalejeme správným způsobem, tak se navzájem nepromísí a vytvoří žádaný vizuální efekt.

Tento koktejl nebyl připravován barmanem, nebo hostinským, ale připravovali si ho zpravidla konzumenti sami přidáním mléka určeného do kávy do rund zelené.

Recept na přípravu koktejlu

  1. Připravíme si potřebné ingredience
    • Peprmintový likér, zelená (0,4 dl)
    • Mléko, smetanu do kávy (0,1 dl)
  2. Do sklenice na panáky Shot glass nalejeme peprmintový likér
  3. Poté opatrně po skle, nebo přes lžičku pomalu lijeme mléko (nebo smetanu do kávy) tak, abychom docílili žádaného vizuální efekt, tedy částečné separace obou složek
  4. Drink je hotov
  5. Drink se pije jako panák, nejlépe na ex.

Postup přípravy je k vidění na videu níže.

Původ a historie

Proč se koktejl jmenuje Vodníkovo sperma asi není potřeba příliš zdůrazňovat, je to zřejmé už z jeho vzhledu. Při přípravě je potřeba dodržet dané pořadí jednotlivých vrstev a také opatrnost, aby se vrstvy nesmíchaly.

Všeobecně se má za to, že tento koktejl vznikl v hluboké normalizaci, jako česká odpověď na západní koktejly a míchané nápoje, jejichž příprava byla v socialismu nemožná pro nedostupnost základních surovin.

Oproti tomu rundy zelené byly běžně k dispozici v každém baru, pivnici a výčepu. Pivaři jimi často pro zpestření večera prokládali jednotlivá piva. Bylo pak už jen otázkou času, než nějaký opilec zkusí do zelené přidat mléko do kávy.

Závěr

Vodníkovo sperma je považován spíše za dámský drink, a upřímně nebylo moc o co stát. V tomto případě se tak jednalo spíše o bizarní hospodskou zábavu a hec než o vytříbenou chuť. Najdou se ale i opačné názory, které tvrdí, že mléko (smetana) zjemní ostrou chuť peprmintového likéru a koktejl je překvapivě lahodný. Zkuste sami, zda patříte mezi příznivce, či odpůrce tohoto drinku.

Tento koktejl obsahuje jen málo alkoholu, pokud tedy někdo zůstal u jednoho, popřípadě dvou, bylo vše v pořádku. Ovšem celovečerní popíjení tohoto sladkého koktejlu s mlékem nemohlo zůstat bez následků.

Pokud tedy ve vašem oblíbeném baru budete mít nudnou chvilku, můžete se pustit do míchání. A nenechte se odradit nepovedenými začátečnickými pokusy, jako na obrázcích níže. Teprve pravidelný trénink dělá mistry.

Vodníkovo sperma