České koktejly – Bavorák

Bavorák se řadí k tradičním koktejlům a patří k tomu nejlepšímu čím Češi obohatili světovou barovou scénu.

Tento míchaný nápoj v sobě spojujete hořkost bylinného bitteru Fernet a kyselou štiplavost citronu. Vše je ještě umocněno hořkým tonikem obsahujícím chinin.

Spojením všech těchto chutí vznikl osvěžující koktejl, který ocení zejména milovníci hořkých chutí.

Náročnost přípravy koktejlu Bavorák

Je velmi jednoduchá, jednotlivé suroviny se lijí přímo do sklenice na led a promíchají, nebo také nemíchají. Záleží, jakou z variant koktejlu osobně preferujete.

Recept na přípravu koktejlu Bavorák

  1. Připravíme si potřebné ingredience
    • Fernet (0,5 dl)
    • Tonik (2 dl)
    • Kostky ledu
    • Plátek citronu na zdobení, míchátko, slámku
  2. Do sklenice na longdrink – malý tumbler (cca 0,35 l) vložíme led až po okraj
  3. Přidáme fernet a dolijeme tonikem
  4. Lehce promícháme barovou lžičkou (potom má drink barvu jako pivo)
  5. Alternativní příprava tohoto koktejlu spočívá v opačném pořadí ingrediencí, kdy na led nejprve nalejeme tonik a až poté fernet ideálně přes lžičku, čímž docílíme barevného efektu, který je dobře vidět na spodním obrázku
  6. Na závěr ozdobíme plátkem citronu a můžeme přidat míchátko a slámku
  7. Drink je hotov

Video je ke shlédnutí níže.

Příprava koktejlu Bavorák

Původ a historie koktejlu Bavorák

Samotný Fernet se v Plzni vyrábí již od roku 1927 a někdy bývá v koktejlech také nahrazován podobnými bylinnými likéry vyráběnými v okolních zemích (např. bittery Jagermeister, nebo Underberg).

Původ tohoto koktejlu je datován do 60-tých let dvacátého století, kdy se začal míchat, k jeho největšímu rozšíření ale došlo až v devadesátých letech. Bližší informace však nejsou známy.

Je považován za osvěžující letní drink.

Závěr

Název Bavorák je odvozen od názvu „Bavorské pivo“ který byl pro tento nápoj dříve používán, protože namíchaný koktejl barvou a sklenicí malé pivo opravdu připomíná.

Fernet Stock se vyrábí ze směsi 14 bylin, ale známo je jen několik z nich (např. zeměžluč, římský heřmánek nebo hořcový kořen), zbytek je přísně tajen.

Byliny se dlouhé měsíce macerují a samotný nápoj pak ještě nějakou dobu zraje v dubových sudech po vzoru ušlechtilých nápojů, jako je whisky, koňak nebo pravý rum.

Fernet je velmi dobré pití i sám o sobě. Ideální jako digestiv na lepší trávení. Pro někoho ale může být jeho chuť až hořká a málo osvěžující. V kombinaci s tonikem dostává úplně jiný rozměr a vzniká slavný Bavorák.

Bavorák se řadí k tradičním českým koktejlům a má i několik modernějších alternativ.