Alkoholová encyklopedie – U

Alkoholová encyklopedie obsahuje slovník pojmů a výklad rozličných nápisů a zkratek.

Tyto bývají nejčastěji uvedeny přímo na etiketách a vinětách rozličných lahví s destiláty, likéry, víny a vůbec lihovinami všeobecně. Setkat se s nimi také můžete v nápojových lístcích barů a restaurací. Některé z nich pak označují geografické určení, zemi původu, technologii výroby a specifický způsob zpracování produktů.

Jejich znalost vám usnadní výběr alkoholu tak, abyste při jeho nákupu a objednávání vždy věděli, co přesně si kupujete a vyhnuli se tak případnému překvapení, či snad dokonce zklamání.

  • Uisge Beatha

Předchůdce dnešního slova whisky. Toto slovní spojení znamená v gaelštině – voda života. Během staletí zůstalo z původního názvu uisge, jež se postupně změnilo na usky a pak už to byl jenom krůček k nynějšímu anglickému whisky.

  • Úkap (hlava, heads, foreshots)

Jedná se o první část (frakce) tekutiny, která vytéká z kotlíku při druhé destilaci. V případě kontinuální destilace jsou akumulovány ve vrchní části rektifikační kolony. Obsahují vysokou koncentraci velmi volatilních sloučenin, které by negativně ovlivnily chuť výsledného destilátu. V další destilaci jsou recyklovány.

  • Umami

Umami je pátou lidskou chutí. První čtyři chutě jsou: sladká, hořká, slaná a kyselá. Název je odvozený z japonštiny a znamená chutný a delikátní. Specifický chuťový receptor pro umami chuť byl objeven v roce 2000. Tento receptor vnímá v jídle obsaženou kyselinu glutamovou a její soli.

Chuť umami je běžně obsažena v potravinách, v mase, sýrech, zralých rajčatech a pod. Poprvé se člověk setká s chutí umami díky mateřskému mléku. Dokonalé v chuti umami je napíklad investiční sherry: TORO ALBALÁ CONVENTO DON P.X. 1946 1,5 L 

  • Ušlechtilé kvasinky

Jedná se o kulturu kvasinek vypěstovanou v laboratoři s co nejmenší kontaminací jiných mikroorganismů. Zajišťují čistý průběh fermentace. Jako nejvhodnější druh kvasinek k alkoholovému kvašení se používá Saccharomyces cerevisiae.

Všechny díly