Světové koktejly – Old Fashioned

Old Fashioned je považován za naprostou barovou klasiku, jeden z nejznámějších klasický koktejlů s použitím whisky. Koktejl figuruje na seznamu koktejlů Mezinárodní barmanské asociace (IBA).

Náročnost přípravy

Je velmi jednoduchá, jednotlivé suroviny se dají přímo do sklenice a postupně promíchají.

Recept na přípravu koktejlu

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Whisky (lze použít jakoukoliv, popřípadě nahradit burbonem (0,5 dl)
  • Pomerančový likér 3 střiky
  • Kostka cukru (1 ks)
  • Voda 1 střik
  • Led
  • Koktejlovou třešni, plátek pomeranče, pomerančovou kůru na zdobení
 2. Vložte kostku cukru do sklenice – Old Fashioned glass, saturujte cukr pomerančovým likérem a přidejte trochu vody. Rozmačkejte kostku a míchejte, dokud se cukr nerozpustí. Naplňte sklenici ledem a přidejte whisky.
 3. Ozdobte koktejlovou třešní a plátkem pomeranče, popřípadě pomerančovou kůrou, kterou nad koktejlem zlomíme, aby se uvolnily esenciální oleje a ovoněly ho.
 4. Drink je hotov

Původ a historie

O tomto nápoji se povídá, že poprvé byl připraven v Pendennis Clubu v Louisville, v jednom z největších měst státu Kentucky, ke konci 80. let 19.století. Byl připraven pro hosta, který údajně neměl rád chuť burbonu. Největší popularitu pak zažil v dobách prohibice v USA, která probíhala mezi lety 1920 až 1933.

Představuje možná nejstarší formu koktejlu známého jako „Bittered Sling“, který byl jako první koktejl vůbec popsán v novinách The Balance and Columbia Repository v Hudsonu v New Yorku ze dne 13. května 1806, kde se psalo, že koktejl je směsí lihoviny, vody, bitteru a cukru.

Může to tak skutečně být, nebo to jsou jen barové legendy, kdo ví jak to tenkrát bylo.

Závěr

Old Fashioned patří ke klasickým koktejlům z whisky a nemusíme zůstávat pouze u skotské, lze použít i americkou, irskou, japonskou, kanadskou, nebo i burbon.

Tento koktejl si pravidelně dopřával Don Draper v seriálu Mad Men.