Světové koktejly – Jalisco Express

Pokud bychom si chtěli vychutnat autentické Mexiko v jediném koktejlu, tak ten koktejl by byl bezpochyby Jalisco Express. Představuje esenciální koncentrát unikátních chutí, které jsou pro Mexiko typické a jedinečné.

Náročnost přípravy

Příprava není úplně jednoduchá a koktejl je náročnější na originální mexické suroviny, které neseženete v běžném českém supermarketu. Jejich množství a složení trochu připomíná mexickou verzi Bloody Mary. K přípravě koktejlu se také používá mudler, podobně jako u koktejlu Mojito, koktejl se však nemíchá ve sklenici, ale v šejkru.

Recept na přípravu koktejlu

 1. Připravíme si potřebné ingredience
  • Tequilu (0,5 dl)
  • Sirup z agáve (0,2 dl)
  • Čerstvou limetkovou šťávu (0,2 dl)
  • Lístky bazalky (5-10 ks dle velikosti)
  • Plátky okurky (2-3 ks)
  • Jalapeňo pálivou zelenou papričku (cca 1/2)
  • Tajin (Mexické koření – sušená směs chilli papriček a limetky)
  • Led
 2. Okraj sklenice na whisky (old fashioned glass) potřeme limetkou a poté položíme na talířek s kořením Tajin Výsledkem je krusta z koření po obvodu celé sklenice
 3. Do šejkru vložíme bazalku, okurku a Jalapeňo papričku.
 4. Přidáme sirup z agáve a vše podrtíme mudlerem
 5. Přidáme limetkovou šťávu, tequilu a kostky ledu, vše důkladně vyšejkrujeme
 6. Do sklenice s krustou dáme čistý led a na něj přelijeme obsah šejkru, opatrně přes strainer
 7. Drink je hotov

Přípravu koktejlu můžete shlédnout na videu níže.

Původ a historie

Historie koktejlu není úplně jasná, avšak původ se dá odvodit od názvu koktejlu. Jalisco je jeden z mexických federálních států a nachází se v jihozápadní části Mexika. Je známý právě pro svou výbornou tequilu, která se v něm vyrábí.

Závěr

Nikdo jiný vám nenabídne koktejl, který je zároveň sladký i kyselý a hlavně pálivý tak, jak to umí a mají rádi právě Mexičané. Je to jedinečný koktejl s tequilou plný ohromujících chutí. Tento sladší nápoj funguje skvěle jako digestiv po večeři nebo doprovod k dezertům.

Do tohoto koktejlu se nejlépe hodí stříbrná mladá tequila – blanco, která má ze všech tequil nejvýraznější chuť po agáve.

Koktejl si asi nebudete (už jen kvůli náročnosti na množství surovin) připravovat denně, přesto s ním můžete při koktejlové zahradní párty překvapit své hosty, protože koktejl není mimo Mexiko až tak rozšířený a zůstává v pozadí mnohem rozšířenějšího koktejlu s tequilou – Margarity.

Jalisco Express koktejl