Boj s alkoholismem v SSSR a Rusku

Nejen v dobách komunistického Sovětského svazu, ale i před ním a po jeho rozpadu bojovala největší země světa s nadměrným požíváním alkoholu. Ruský mužik a vodka jsou zkrátka typickým obrázkem, který je s touto zemí spojen. Za dob SSSR se sice strana a vláda snažily s tímto nešvarem bojovat propagandou, ale ta dle všeho příliš úspěšná nebyla.

SSSR

Alkoholismus a nadměrné pití se v Sovětském svazu stalo natolik velkým problémem, že i v této zemi, kde platilo úsloví „nas mnoga“ a kde vládnoucí komunistické straně na jednom člověku až tolik nezáleželo, bylo nutné začít se tímto celospolečenským problémem zabývat. A tak se umělci napříč Sovětským svazem spojili a dali dohromady pestré propagandistické plakáty, které varovaly před zrádnými dopady pití na společnost.

Na plakátech, které vláda začala vydávat, se objevovala různá varování. Vše samozřejmě s náležitou okázalostí, tolik typickou pro totalitní propagandy. „Divoká party končí těžkou kocovinou,“ hlásal například jeden z plakátů, další varoval před pitím v práci a vyobrazoval dělníka, který zcela nekompromisně rozbíjí láhev vodky – více v přiloženém videu.

Alkohol je problém i v současném Rusku

Podle oficiálních údajů jsou v Rusku jen asi něco přes dva miliony alkoholiků, k realitě má ale podle odhadů toto číslo hodně daleko, protože drtivá většina těch co pijí za hranicí alkoholismu nejsou jako alkoholici nikde evidovaní.

Téměř v každé zemi se okolo dvou procent obyvatelstva potýká se závislostí na alkoholu. Tito lidé ale dříve či později skončí v rukou lékařů. Za znepokojivější se proto pokládá situaci „tichých alkoholiků“.

Tito tzv. tišší alkoholici nevyhledali nikdy odbornou pomoc ani nepodstoupili žádnou odvykací léčbu. Ti jen pijí alkohol prakticky na denní či obdenní bázi opíjejí se do bezvědomí zpravidla levným alkoholem nevalné kvality, pokud na něj tedy zrovna mají peníze. Tento pochází zejména v chudších regionech Ruska z nelegálního domácího pálení. Jedná se o tzv. samohonku.

Ruská federace má přibližně 140.000.000 obyvatel. Pokud bychom tedy zvažovali ona údajná 2%, jednalo by se o 2.800.000 evidovaných alkoholiků. Pokud bychom se chtěli dostat k realističtějším číslům, museli bychom vzít v úvahu neoficiální statistiky a odborníci uvádějí, že problémy s neřízenou konzumací alkoholu má přibližně jedna třetina Rusů (počítáno z počtu všech obyvatel včetně abstinentů a dětí), to by znamenalo 42 milionů alkoholiků -“ nu vot, eto Rossija.“