Boj s alkoholismem v SSSR

Nejen v dobách komunistického Sovětského svazu, ale i před ním a po jeho rozpadu bojovala největší země světa s nadměrným požíváním alkoholu. Ruský mužik a vodka jsou zkrátka typickým obrázkem, který je s touto zemí spojen. Za dob SSSR se sice strana a vláda snažily s tímto nešvarem bojovat propagandou, ale ta dle všeho příliš úspěšná nebyla.

Alkoholismus a nadměrné pití se v Sovětském svazu stalo natolik velkým problémem, že i v této zemi, kde platilo úsloví „nas mnoga“ a kde vládnoucí komunistické straně na jednom člověku až tolik nezáleželo, bylo nutné začít se tímto celospolečenským problémem zabývat. A tak se umělci napříč Sovětským svazem spojili a dali dohromady pestré propagandistické plakáty, které varovaly před zrádnými dopady pití na společnost.

Na plakátech, které vláda začala vydávat, se objevovala různá varování. Vše samozřejmě s náležitou okázalostí, tolik typickou pro totalitní propagandy. „Divoká party končí těžkou kocovinou,“ hlásal například jeden z plakátů, další varoval před pitím v práci a vyobrazoval dělníka, který zcela nekompromisně rozbíjí láhev vodky.

Sesbírané malby z let 1972 až1988 nyní máte možnost shlédnout i vy. Vydalo je britské vydatelství Fuel Publishing jako publikaci ALCOHOL: Soviet Anti-Alcohol Posters.

„Opilství nebude tolerováno!“ (1977)
Alkoholismus – porazíme ho!
„Sklenička za skleničkou a máte doma chuligána. Tolerance pití je nebezpečná. Od pití je jenom krůček ke zločinu.“ (cca 1986)
„Nepropíjejte si svůj život.“ (1977)
„Nikoliv mezi stromy, ani v trávě, had se zahřívá mezi námi. Nekrmte ho, savci, nebo se sami proměníte v plaz.“ (1972)
„Jeho vnitřní svět.“ (1987)
„Neurvalý večírek končí hořkou kocovinou.“ (1988)
„Ostudné spojení – flákač + vodka!“ (1980)
„Podchod na onen svět (1988)“