České opilecké celebrity 1/2
Vladimír Menšík
Známý český herec 9. 10. 1929 – 29. 05. 1988.
„Na rozdíl od jiných alkoholiků nepodléhal změnám nálad. Jen uvnitř si zoufal. Když točil filmy Ikarův pád a Tažní ptáci z protialkoholní léčebny, cítili jsme, že hrál sám sebe“, vzpomínala jedna z hereckých kolegyní.
„Láďa si prožil i delirium tremens, lezli po něm odporní brouci a nakonec se kvůli alkoholu stal v podstatě barvoslepým. Byl na kolenou a zabušil u docenta Skály v jeho slavné léčebně Tajemství u Apolináře. Vyléčil se a pak snad tři nebo dokonce čtyři roky vůbec nepil“, říkají pamětníci.
Recidiva přišla u Menšíka nezaviněně, kvůli léku na astma, který mu někdo přivezl ze zahraničí a který obsahoval alkohol. Celý kolotoč se tak roztočil znovu…
Oldřich Kaiser
Populární český herec Oldřich Kaiser (nar. 1955) má své alkoholové období již za sebou.
Alkoholu se více než často dotýkal také herec a komik Oldřich Kaiser. Alkoholové eskapády vedly až k situacím, kdy nebyl schopen na divadelních prknech hrát, nadával návštěvníkům představení a některá divadla s ním v minulosti přestala spolupracovat. Se závislostí se potýkal několik let.
Minulostí jsou tak jeho opilecké excesy, kdy urážel diváky, svlékal se na veřejnosti nebo skočil policistovi na záda s tvrzením, že je klíště. Manželka Naďa Konvalinková se s ním kvůli tomu rozvedla a dcera Karolina utekla z domova. Vše je ale zapomenuto.
Léčení v psychiatrické léčebně na Vysočině, kam na vlastní žádost nastoupil, bylo úspěšné. Zase tráví čas s rodinou a po úspěšné léčbě si zahrál i v dlouho očekávaném filmu Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále.
Iveta Bartošová
Populární zpěvačka narozená v r. 1966 v roce 2007 nastoupila k protialkoholní léčbě do Psychiatrické léčebny v Kroměříži. Pro mnohé to bylo překvapení, a lidé tomu ani nechtěli uvěřit.
Zpěvačka se v médiích objevovala v nejrůznějších „zajímavých“ situacích – např. pokus o sebevraždu, intenzivní pronásledování expřítelem, ad. Asi si vytrpěla v životě své. To však není omluvou, tím spíš, že měla syna, kterého vychovávala. Tento příběh měl však špatný konec, zpěvačka zcela propadla alkoholismu a spáchala sebevraždu skokem pod vlak.
Lenka Kořínková
Zpěvačka a herečka, r. 1956 v Opavě.
Podobně jako u Oldřicha Kaisera i u Lenky Kořínkové musela být zrušena její vystoupení (např. na dětském večírku) pro její opilost. Jednou dokonce byla nalezena ve škarpě s lahví a to že pije sváděla na své osobní problémy. Dle informací byla v době své největší slávy „načapána“ jak v jedné pražské hospůdce „saje“ jeden litr zlatavého moku za druhým a s chabou výmluvou, že i pivo je dietní. Lenka Kořínková byla tehdy známá propagací svých diet.
Bolek Polívka
Herec, ročník 1949, Vizovice.
Herec známý např. z filmů Dědictví aneb kurva hoši gutentag, Bathory, Skřítek, Černí baroni, Pupendo, Pelíšky, ad.
„Něco jiného je myslet si, že máte alkohol pod kontrolou, a opravdu ho pod kontrolou mít. Jak mě občas popisují, zdá se, že to už někdy nezvládám. Mým měřítkem je, když ráno nevím, co jsem večer dělal. To je pak hodně nebezpečné, “ přiznává svůj věčný boj Polívka, který si panáčka slivovice dopřeje rád už po ránu. Viděl jsem na chlast umírat kamarády a na druhé straně pod vlivem červeného vína básníky, jak jim to nádherně šlo. Byli to chlapi, kteří popíjeli každodenně dobré víno a byli v takové formě. To je asi ten ideál. Zpíjení se, kdy bolí duše a pijete kvůli otupění a zapomnění, to je zase ten druhý pól, “ říká Polívka, který sám také žal několikrát pořádně zapil.
Klára Jerneková
Herečka r. 1945, Praha, zemřela 2003.
Ztvárnila roli princezny Pampelišky ve stejnojmenném filmu, hrála manželku M. Donutila ve filmu Hotel Helbich a mnoho dalších rolí. Po odchodu manžela z jejího života se začala stále více přátelit se sklenkou alkoholu. Kdysi jedna z nejvytíženějších hereček trávila celé dny v nejbližší hospodě ve společnosti štamgastů. Tahali z ní peníze, ale herečce to bylo jedno. Aspoň s někým mohla promluvit, když už na ni kolegové z branže zapomněli. V terminálních stadiích měla halucinace (zřejmě delirium tremens), kdy viděla v bytě svou maminku, která byla již roky po smrti. Sví závislosti na alkoholu se nikdy nezbavila.
Jiří Wimmer
Herec, r. 1943, zemřel 2001.
Hrál např. ve filmech: Jáchyme, hoď ho do stroje; Jára Cimrman ležící spící. Jeho poslední film byl Nebát se a nekrást (1999). Vystupoval s Karlem Černochem v pořadu „Možná přijde i kouzelník“. Ačkoliv byl publikem milován, trpěl častými depresemi, které si zeslaboval pitím alkoholu. Byl to kvartální alkoholik, opakovaně léčen, několik měsíců abstinoval, ale pro potíže s partnerkou opět začal pít. Měl opakované neúspěšné pokusy o sebevraždu (otrava léky, průstřel hlavy) – ty vždy přežil. Zemřel paradoxně zcela opilý pod koly autobusu, kdy mu bylo naměřeno 2,5 promile alkoholu v krvi.
Miroslav Etzler
Herec, r. 1964 v Ostravě.
Znáte jej jako ředitele Krauze z rodinného seriálu Pojišťovna štěstí. Pan Etzler se léčil v pražských Bohnicích po 16letém pití alkoholu. Nyní abstinuje. Přiznává že s alkoholem byl i za volantem a dokonce že hrál v divadle. Jeho manželka na tom byla podobně – viz Vilma Cibulková.

Vilma Cibulková
Narozena 1963, Ostrov nad Ohří.
Herečka, který tvrdí, že nad alkoholem se vyhrát nedá, jen s ním bojovat, to si o alkoholu myslí Vilma Cibulková. Její závislost odstartovala studia na DAMU a s nimi spojený bohémský život. Pitím řešila vztahové i rodinné problémy, několikrát byla v léčebně, nyní abstinuje.
Jaromír Nohavica
Herec a zpěvák, r. 1953, Ostrava
Sebezničujícím pitím alkoholu si v 90. letech prošel i písničkář Jaromír Nohavica. Nad démonem alkoholu nakonec vyhrál a začal o sobě tvrdit, že je alkoholik, který nepije, a že svůj sud už dopil. Zpěvákově závislosti se věnuje i film Rok ďábla (2002).
Léčil se v roce 1991, v roce 2002 natočil film „Rok ďábla“ z prostředí protialkoholní léčebny.Během rozhovoru s novinářem vypil klidně flašku rumu; lil si ho do skleničky od hořčice, normálně konverzoval a pak odešel rovným krokem jako Rus.
Bylo i hůř. Při koncertech zapomínal texty, povídal nesmysly, občas upadl… Někdy se dokonce probudil pod širákem. Je zajímavé, jak mu kamarádi věřili – tušili jsme, že dokáže přestat, protože je hrozně silný, shodují se. „Takové osobnosti si většinou věří a mají se natolik rády, že závislost porazí, “ říká například Karel Plíhal. Ve dvaadevadesátém začal Nohavicovi nový život, a když napříště slavil narozeniny, tak s limonádou a kávou, ačkoliv hostům nakoupil whisky ve velkém, protože rozhodně nebyl a není lakomec.
Tomáš Hanák
Herec, r. 1957, Kremnica.
Hrál v desítkách filmů, např. Panic je na nic, Kletba bratří Grimů, Skřítek, ad. Tomáš Hanák v rádiu Frekvence 1, k popisoval svou závislost na alkoholu a léčbu. Informace je tedy potvrzena a je pravdivá. V nynější době Tomáš abstinuje a patří i nadále mezi oblíbené herce.
Eva Holubová
Herečka, r. 1959, Praha.
Také herečka Eva Holubová si v minulosti prošla nepříznivými následky alkoholu. Navzdory hereckému úspěchu nebyla šťastná a deprese zapíjela. V roce 2002 podstoupila léčbu a od té doby abstinuje.
Znáte ji např. z filmu Skřítek, Jak se krotí krokodýli, Requiem pro panenku, ad. asi dvaceti pěti filmů. Eva Holubová trpí endogenními depresemi (přesmyknutí do černoty, útlumu, vyčerpání, nechuti a všudypřítomné únavy) a alkohol byl po ni zpočátku antidepresivem.
Za kraťoučkou úlevu však platila příliš vysokou cenu. Alkohol začal ničit její vztahy s nejbližšími, narušoval její práci a v neposlední řadě ochroml její vůli. Díky podpoře svých blízkých se však Eva Holubová odhodlala podstoupit protialkoholní léčbu a za pomoci odborníků byla úspěšná. S depresivními stavy se potýká dodnes, ale dokáže jim již lépe čelit a neřeší je alkoholem.
Štěpánka Haničincová
Herečka a moderátorka, narozena 1931, zemřela 1999.
Dětmi milovaná průvodkyně pohádkovým světem Štěpánka Haničincová zemřela údajně pod vlivem alkoholu, kdy upadla na ústřední topení. Herečku, moderátorku, dramaturgyni a autorku televizního Dětského kabaretu dohnalo k pití to, že už nemohla vystupovat v televizi a pracovat pro děti, a pak prý i to, že se nedokázala vyrovnat se stárnutím. Zesnulou pohádkovou „babičku“ objevil její dospělý syn, když si k ní nesl vyprat špinavé prádlo.
Vladimír Dlouhý
Herec r. 1958, zemřel 2010 v Praze.
Vypadá to, že se zase pořádně rozpil,“ opatrně připouštěli hercovi kolegové z Divadla Kalich spekulaci, že herec znovu pije. „Tentokrát to ale nebylo tak hrozné jako kdysi. Bujaré pijatiky u něj dřív bývaly na denním pořádku.“
Vynikající herec a bývalý dětský objev z Kachyňova filmu Už zase skáču přes kaluže (Adam) měl problémy s alkoholem už před lety. Zarudlá tvář, kalný pohled, tak ještě před necelými pěti lety vypadal nenalíčený herec, který se do povědomí diváků zapsal jako dívčí idol Petr Majer ze seriálu Arabela.
„Vydatně popíjel lahváče i během představení a na jeho výkonu to bylo znát, “ potvrdila jeho kolegyně z Divadla na Vinohradech. Jeho kolegové o něm říkali: „Vysedával v laciných bufáčích, každého kolem urážel a vypadalo to, že se chce upít k smrti.“ Tento herec natočil asi 35 filmů a předčasně zemřel i na následky své vášně.
Karel Augusta
Herec, nar. 1935, zemřel 1998, Praha
Tento komik toho stihl hodně, a to ho ještě o dost času připravily hospody, v nichž rád sedával. Nakonec se mu právě alkohol stal osudným. Napřed vystudoval klavír, flétnu a harmonii na konzervatoři, pak herectví na DAMU, kde ho učili například Vítězslav Vejražka a Bohuš Záhorský. Talentovaný komik se dostal na první štaci do Uherského Hradiště a neštěstí bylo hotovo. Pilo se tady všechno, co teklo a šlo přepálit. Začaly první problémy s játry, ale tenkrát se ještě Karel dokázal vzepřít – narukoval na vojnu a dal organismu na dva roky odpočinout.
Jednou řekl v hospodě, že je Husák vůl a šel z jeviště. Nezoufal si, šel kamarádovi pomáhat do hospody, dokonce si udělal kuchařské zkoušky. Měl na tohle povolání buňky, vzpomeňte si, jak přesvědčivě hrál šéfkuchaře v seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka. Jeden čas herec Augusta dokonce griloval kuřata ve stánku na Černém Mostě. Zamiloval se do kolegyně Dagmar, opustil rodinu. Snažil se kvůli svému pokladu omládnout, přestal téměř pít pivo a dával si víc vína. Skutečně shodil bezmála třicet kilo, ale smutnou zásluhu na tom měla i těžká nemoc. Augustovi kolegové mají pocit, že se na sklonku života chtěl vrátit k manželce Aleně, ale už to nestihl.

Všechny díly