Od dvou deci vína k doživotnímu absťáku

Alkohol, stejně jako všechny ostatní drogy nebo i káva, nám krátkodobě dokáže půjčit značné množství energie, štěstí nebo odvahy. Jenže vždy je to jenom půjčka, kterou je potřeba splatit.

Dlouhodobě tedy člověk energii spíše ztrácí a ještě se nad ním neustále vznáší Damoklův meč v podobě hrozící dluhové pasti, tedy závislosti, a s tím spojené ztráty svobody.

Nelze říci vůbec nic proti tomu si čas od času trochu půjčit a pobavit se. Jen je potřeba si hlídat svou přirozenou hladinu energie.

Moderní společnost klade vysoké nároky zejména na ženy a sklenice vína se pro ně stává únikem od reality. Ovšem to bývá jen počátek.

Jak to vše začíná

Počátky vypadají naprosto nenápadně – máte svojí práci a časem se cítíte unavena.

Dáte si nejprve sklenici vína, zejména večer po práci, když se chcete uvolnit a užít si trochu klidu. Alkohol v malých dávkách k usnutí pomáhá.

Později už už to není jedna sklenice vína, ale dvě a později se dávky zvyšují až na celou láhev. To už je dávka, která má na spánek negativní vliv, špatně usínáte a v noci se často probouzíte.

Sedmičku vína vyměníte za litrovku a později přejdete na tvrdý alkohol. Pokud to děláte šikovně, okolí většinou nic nepozoruje a vaše počínající závislot na alkoholu zůstane dlouho skryta.

Vodka není z dechu příliš cítit a pokud se věnujete svým soukromým věcem, bude vám to dlouho nepozorovaně procházet, tak dlouho, že si vytvoříte závislost na alkoholu a pak už to jde z kopce, ráz na ráz.

Jak to pak pokračuje

V této fázi je velmi těžké s pitím přestat a snadno se vám vše zkomplikuje a vymkne z rukou.

Okolí si vás už začne všímat a zařadí si vás jako tu, která má problémy s pitím, které nezvládá, jako alkoholičku a občas si vyslechnete i nepříjemné poznámky.

Přijdete o práci, přestanete o sebe dbát, doma budete mít nepořádek a vaše jediná starost bude, abyste měla vždy doma dostatek lahví s alkoholem.

Začnou se vám stávat podivné věci – okolí se vám začne vyhýbat, způsobíte si pod vlivem alkoholu nějaké zranění, nebo například při jízdě autem v opilosti sama někoho zraníte. Stane se vám, že se budete v opilosti válet na chodníku.

Není výjimkou, že skončíte na záchytce a nemusí jít jen o jednorázovou záležitost.

Průběh vaší závislosti se bude neustále zhoršovat a nadále to přestanete sama zvládat.

Nejvyšší čas s tím něco dělat – léčba

Rozhovor s manželem, nebo blízkými osobami bude sice nepříjemný, ale nastaví vám zrcadlo.

V této fázi byste měla pochopit, že takto to už dále nejde a okolí se vám snaží pomoci.

Je nutné zahájit protialkoholní léčbu.

U těžkých závislostí se absolvuje ústavní léčbou. Probíhá formou detoxu, psaní deníků a plnění úloh, rozhovorů s psychiatry a psychology.

Po návratu z léčebny domů nastává často remise. Týká seto většiny pacientek. Tak dlouho si alkohol odříkáte, až se ho jednou napijete. po jedné sklence následuje další, opijete se do němoty a možná skončíte i na záchytce.

A už v tom zase lítáte, jste tam, kde jste byla před několika měsíci.

Toto se stává i několikrát za sebou.

Jediné řešení je, že pochopíte, že už se nikdy alkoholu napít nemůžete.

Je to každodenní boj alkoholu s vaší vůli. A i když od poslední remise uplyne třeba rok, stále nemáte vyhráno. Vše záleží na tom, zda vaše odhodlání stále trvá.

Ne všichni se ale dokážou alkoholu lehce vzdát. Pokud cítí, že ještě nejsou zralí na ústavní léčbu, mohou se přidat do společenství anonymních alkoholiků, které bylo v České republice založeno již v roce 1989. 

Statistika na závěr

  • Závislost na alkoholu je doživotní porucha. I po úspěšně zakončené léčbě trvale abstinuje jen třetina pacientů. 
  • Závislost ničí nejen samotného alkoholika, ale i celou jeho rodinu.
  • Další dvě třetiny lidí vůbec neabstinují nebo abstinenci porušují. Závislý člověk potřebuje nezřídka prodělat několik léčeb, udává se průměrný počet sedm.
  • Závislých na alkoholu každoročně přibývá, a to i mezi ženami.
  • V Česku pije alkohol denně deset procent dospělých, třetina z toho jsou ženy.
  • Průměrný věk pacientů vstupujících do léčby závislosti je 45 let.
  • Alarmující je, že v těhotenství alespoň občas pijí dvě třetiny žen. Přitom i mírnější pití v těhotenství může způsobit trvalé poškození plodu.