Exclusivo klub – Rum a překvapení na říjen 2022

Jamajská společnost Hampden Estate byla založena přibližně v roce 1753 v oblasti Trelawny. V polovině 19. století to bylo právě zde, kde se zrodila komplexní technika výroby aromatických rumů s neobyčejně vysokou hladinou esterů.

Dnes je Hampden Estate jednou z pouhých dvou palíren, které tuto tradici udržují. Roku 2009 se majitelem destilerie stala rodina Husseyů, která zavedla praxi staření rumu. V roce 2018, po 265 letech od zahájení provozu, se stařené rumy z této slavné palírny začaly prodávat.

Vyrábějí se za pomoci pramenité vody, přírodní divoké fermentace a výlučně za použití kotlíkových destilačních zařízení. Rumy se staří v tropických podmínkách a neobsahují žádný cukr ani jiné přísady.

Nyní i členové našeho Exclusivo klubu mají příležitost ochutnat tento výjimečný rum.

V tomto příspěvku se omezíme jen na chuť jednotlivých druhů zasílaných rumů a palírnu si představíme v samostatném článku zde: Hampden Estate – Rumy z Jamajky – ALKOHOL DRINK.

Hampden Estate 8 Years Old 46 %

 • Barva: Zlatá
 • Aroma: Zelené banány, jablka, lehce kvašený ananas a květinové tóny.
 • Chuť: Dominuje zde hlavně ananas a banán, který se objevuje ihned zpočátku, exotická sladkost se spojením kokosového ořechu a karamelu, známky kešu a nádech lékořice ukončují tuto aromatickou chuť.
 • Destilace: Jeden z dvojice rumů od Hampden Estate vytvořený ve spolupráci s legendární italskou palírnou Velier. Hampden je známý výrobou neuvěřitelně vysoce esterových rumů. Vyrábějí se za pomoci pramenité vody, přírodní divoké fermentace a výlučně za použití kotlíkových destilačních zařízení. Rumy se staří v tropických podmínkách a neobsahují žádný cukr ani jiné přísady.

8mi letý aromatický rum s dlouholetou tradicí.

Hampden Estate 2016 LROK 5 Years Old

 • Barva: Světle zlatá
 • Aroma: Čichové buňky naplní tóny manga, pepře, banánu a leštěného dubu.
 • Chuť: Tóny aroma doplňují čerstvé ananasové šťávy, pomerančová kůra, hřebíček a sladká šťáva z cukrové třtiny v celém patře.
 • Destilace: Hampden Estate vyrábí širokou škálu rumů, které se liší parametry jako je délka fermentace či přidání dunderu. Značka LROK je zkratkou pro Light Rum Owen Kelly a označuje rum s vysokou koncentrací esterů v rozsahu 200 až 400 g/hLPA. Tato značka byla vytvořena v roce 1952 a spadá do kategorie Wedderburn, tedy těžkých rumů. V případě této konkrétní edice je hladina esterů na úrovni 314,8 g/hLPA.
 • Zrání: Hampden Estate 2016 LROK zrál po dobu 5 let v jamajském klimatu, což odpovídá téměř 20 letům v evropských podmínkách. Výsledkem je intenzivní, vyvážený rum. 

Nálož tropického ovoce se sladkým kořením v hladině esterů 315 g/hLPA.

Hampden Estate 2010 LROK 11 Years Old

 • Barva: Zlatá
 • Aroma: Ovocné, s tóny sušených banánů, bonbonů a třtinového sirupu.
 • Chuť: Čerstvá, s tóny kafru, mentolu, exotického ovoce a vanilky, v dlouhém a hedvábném závěru nalezneme tóny rumového koláče, lékořice a pomerančové kůry.
 • Destilace: Hampden Estate vyrábí širokou škálu rumů, které se liší parametry jako je délka fermentace či přidání dunderu. Značka LROK je zkratkou pro Light Rum Owen Kelly a označuje rum s vysokou koncentrací esterů v rozsahu 200 až 400 g/hLPA. Tato značka byla vytvořena v roce 1952 a spadá do kategorie Wedderburn, tedy těžkých rumů. V případě této konkrétní edice je hladina esterů na úrovni 334,7 g/hLPA.
 • Zrání: Hampden Estate 2010 LROK zrál po dobu 11 let v jamajském klimatu, což odpovídá téměř 44 letům v evropských podmínkách. Výsledkem je intenzivní, vyvážený rum. 

Ovocný rum plný banánů, bonbonů, vanilky a rumového koláče.

Závěr

Náš klub pokračuje další měsíc a i nadále budeme pro vás vyhledávat destiláty rozmanitých chutí z celého světa, ať už budete mít zájem o rumy, whisky, nebo o překvapení, kdy druh destilátu necháte vybrat nás.

Přejeme neobyčejné chuťové zážitky.

Objednávka členství