Alkohol jako lék i zabiják

Z pohledu užitné hodnoty má alkohol (etanol) celou řadu kladných vlastností.

Jedná se o vynikající dezinfekční činidlo. Ve směsi s přírodními látkami léčivého charakteru podporuje jejich vstřebávání organismem a tím zvýšení léčivého účinku těchto látek. To platí jak pro vnitřní, tak pro vnější použití. Alkohol je také výborné rozpouštědlo, a tím také i dobré extrakční a konzervační činidlo.

Konzervační účinky etanolu se projevují zhruba od 10% etanolu v roztoku. Se vzrůstající koncentrací jeho účinek stoupá a po dosažení zhruba 20% etanolu jsou příslušné roztoky velmi stabilní. Naopak se snižující se koncentrací alkoholu (pod 10%) se konzervační účinek etanolu prudce snižuje.

V přiměřených dávkách působí alkohol jako lék (např. zvýšení krevního tlaku, roztahování cév, zmenšení srážlivosti krve – toho bylo využíváno po operačních zákrocích).

Alkohol se používá např. v kapkách proti kašli, v medicinálních sirupech a k desinfekci.

Alkohol se objevuje například v kapkách na kašel Bromhexin, po jejichž požití nadýcháte i přes 1,5 promile alkoholu, Jedná se však jen o přechodný stav, který po pár minutách odezní. Stejně se chová například i ústní deodorant, kde po aplikaci můžete nadýchat i přes 5 promile alkoholu v dechu, I v tomto případě se však jedná jen o dočasný stav, který po pár minutách odezní.

I z tohoto důvodu máte při orientační dechové zkoušce na alkohol prováděné například policií, nebo zaměstnavatelem na pracovišti právo požadovat její opakování v případě kladného výsledku po cca 15-ti minutách.

Alkoholové kvašení

Alkohol se řadí mezi přírodní látky, které v přírodě vznikají jako tzv. přirozené metabolity, a to zejména působením mikroorganismů. Výchozími látkami, které se na alkohol přeměňují, jsou cukry. Při této přeměně hrají nejvýznamnější roli kvasinky. Jedná se o jednobuněčné houby, jejichž prostřednictvím kvasného procesu získávají potřebnou výživu a energii.

Fruktóza pomáhá odbourávání

Podle odborníků je fruktóza jediná běžně dostupná přírodní látka, která urychluje eliminaci alkoholu  z organismu. Ta je obsažena např. ve včelím medu. Fruktóza také současně vyživuje mozek a srdce a dodává organismu rychlou energii.

Léky a alkohol jsou někdy vražedná kombinace

Každý lék má jiné interakce, požití alkoholu může u někoho účinek zvýšit, zatímco u druhého naopak snížit. Jisté je ale to, že trpí ledviny i játra. Přitom lidí, kteří medikamenty zapíjejí alkoholem, podle lékařů přibývá.

Zrychlený dech, bušení srdce, vysoký tlak. Tak vám může dávat tělo najevo, že mu kombinace prášků a alkoholu nesedla. Interakce mezi alkoholem a léky je věc, která je nebezpečná a zcela nepředvídatelná. Je to sázka do loterie.

Právě kombinace alkoholu s léky na spaní je úplně to nejhorší, co můžete udělat. V krajním případě může jít i o život. Mohlo by dojít k velice nepříjemným reakcím, může to být velká excitace, ale na druhou stranu skoro až hypnóza či úplné koma.

Dlouhodobé zapíjení léků alkoholem pak znamená jediné – spánková apnoe a poškození srdce, ledvin nebo jater. Spánková apnoe se projevuje tím, že lidé mají v noci pauzy v dechu, někdy chrápou, někdy mají skutečně zástavu dechu na několik vteřin.

Lidé by podle odborníků měli věnovat pozornost i tomu, jakým množstvím tekutin lék zapijí. Úplně nejlepší je čistá voda a mělo by jí být cca 6 – 8 doušků, což je přibližně 1/4 litru. Jak správně zapíjet lék, neporadí někdy ani příbalový leták, proto je dobré vždy se poradit s lékařem nebo lékárníkem. Že se lék nemá zapíjet alkoholem, ale platí vždy.

Etanol pomáhá proti metanolu

Toto po metanolové aféře už asi každý zná.

Pokud požijete alkohol neznámého původu, případně z nějaké domácí výroby, může se stát, se nejedná o etanol, ale smrtelně jedovatý metanol. Rozeznat obě látky od sebe je bez laboratorních přístrojů prakticky nemožné. Po požití metanolu vám v malých dávkách hrozí závažné zdravotní komplikace, které se nejčastěji projevují poškozením vnitřních orgánů a oslepnutím a ve vyšších dávkách pak smrtí.

Prognóza: 4 ml methanolu může vyvolat slepotu, 30 ml smrt.

Etanolová léčba: etanol soutěží s metanolem v lidském těle o enzym, který oba metabolizuje (alkohol dehydrogenáza) tím snižuje tvorbu toxických produktů metabolizace metanolu tj. formaldehydu a kyseliny mravenčí.

Pokud tedy něco takového požijete, je první pomoc následující:

  • Neztrácejte čas a vyvolejte zvracení.
  • Pozřete alkohol (ethanol) z oficiálních zdrojů – klidně si dejte rychle za sebou 4 – 5 velkých panáků silného destilátu (40%).
  • Volejte vždy záchranku.

Závislost na alkoholu

Závislost na alkoholu se projevuje častěji, pokud průměrná denní dávka spotřeby alkoholu vzroste nad 30 g, což odpovídá asi 2,5 drinku. Celková úmrtnost je vyšší pokud celková denní spotřeba přesahuje 5 drinků. Při spotřebě nad 6 drinků denně vzrůstá úmrtnost právě na kardiovaskulární choroby. Účinky alkoholu ženy snášejí hůře než muži.

Pravidelná konzumace alkoholu ohrožuje zdraví alterujícím účinkem alkoholu na velké množství biochemických a fyziologických funkcí a je spojeno např. se zhoršením výživového stavu pijáka. Může vést až k celkové zchátralosti organismu.