Alkoholismus u žen je na vzestupu

V posledních letech roste počet žen závislých na alkoholu.

Emancipace, vyrovnávání mezi pohlavími a to i co se týká životního stylu znamená, že ženy zabředávají do problémů, které byly dříve dominantní pro mužskou populaci. Typicky se týká alkoholismu. Jedná se o mezigenerační změnu, protože dříve byla žena alkoholička velkou výjimkou a na jednu takovou ženu připadalo až deset mužů alkoholiků. Dnes už je poměr 2 : 3, tedy na dvě ženy alkoholičky připadají tři muži alkoholici a trendem je vyrovnání.

Emancipace tedy vede u žen mimo jiné také k alkoholismu.

Opilým mužům se občas dostane pochopení i politování, ale opilé ženy veřejnost vnímá jednoznačně negativně. Je to stále bráno jako společenské stigma. Jedním z posledních společenských tabu je téma pijících žen v roli matek. To je téma, které u nás ještě není dostatečně pojmenované. Přitom je to docela běžná věc.

Nutno podotknout, že tento trend postihuje zejména mladší ženy a to mezi 25 až 35 let, ale ani ženy alkoholičky vyššího věku nejsou žádnou výjimkou.

Dvě příčiny vzniku problému alkoholové závislosti

Emancipace

Emancipace a z ní plynoucí společenské změny mají za následek, že postupně roste počet žen v léčbě alkoholismu. To odráží otevření tématu, větší společenskou diskusi a reflexi. Jedná se trend vyrovnávání mezi pohlavími, tedy emancipaci žen, srovnávání mezd nebo životního stylu. Tento trend nejvíce zasáhl nastupující generaci třicátnic.

Tyto dámy teď přecházejí do středního věku, začínají mít děti a nyní jsou na nich vidět i negativní důsledky. Vyrovnávání mezi pohlavími a hlavně životního stylu znamená, že se jich týkají témata, která byly dříve doménou pro mužskou populaci. Typicky se do toho propisuje zacházení s návykovými látkami. To generace jejich matek a babiček před tím nezažily.

Dříve se alkoholismus žen týkal tajného domácího pití, kdy ženy pily alkohol v ústraní a často tak řešily deprese a domácí neshody. Alkoholismus byl typický pro muže. Postupně se ale situace vyrovnává. Je to dlouhodobý trend již od 90. let, který je součástí přirozeného vývoje naší společnosti.

Změny životního stavu a stylu

Změny životního stylu, které ženy emocionálně nezvládají. Může se jednat o krátkodobé i dlouhodobé záležitosti.

Nejčastěji se jedná o:

  • Stěhování do příměstských satelitů a syndrom tzv. zelených vdov
  • Rozchody s partnery, otci jejich dětí
  • Rozvody
  • Emocionálně vypjaté situace v rodině
  • Ztráta bydlení
  • Ztráta práce
  • Tlak po narození dítěte a snaha být dokonalou matkou i manželkou/partnerkou.
  • Nedostatek financí v rodině
  • Nadbytek financí a s ním spojená nuda
  • Socioekonomické problémy

Ostatní faktory spojené s alkoholismem u žen

Impulzem k vzestupu alkoholismu byla také epidemie Covidu a týkalo se to úplně všech sociálních vrstev. Když byly zavřené bary a hospody, pilo se doma a ve velkém. Tomu také nahrávala práce na tzv. home office, kdy nebylo úplně nutné mnohdy ráno vstávat do práce.

Dalším faktorem pro vznik alkoholismu u žen je zakládání rodin až ve vyšším věku. Ženy mají mnoho jiných zájmů a také si chtějí déle užívat zábavy a večírků. To je spojeno s častější konzumací alkoholu, kterou některé z nich nezvládají.

Alkoholismus u žen se týká všech společenských vrstev

Alkoholismus nezná společenské vrstvy. Jediné v čem se liší je maximálně druh alkoholu, který ženy konzumují. Každá žena má své individuální důvody proč začne pít.

Ovšem co se liší, to je způsob, jakým ženy z různých společenských vrstev svůj alkoholismus a jeho léčbu řeší.

  • Ženy z vyšších společenských kruhů často využívají soukromé léčebny a sanatoria a to i v zahraničí. Je pro ně důležitá anonymita a zachování společenského statusu po léčbě. V neposlední řadě si také mohou dovolit celou léčbu si samy, případně za přispění partnera financovat.
  • Ženy ze střední společenské třídy jsou zvyklé své problémy aktivně řešit. A tak vyhledávají specializované léčebny, ordinace adiktologů a využívají léčebné programy hrazené zdravotními pojišťovnami.
  • Ženy z nižších společenských tříd své problémy zpravidla příliš neřeší. Situaci za ně řeší azylové služby, sociální pracovníci, různé sociální služby, pokud hrozí umístění dětí do ústavní péče,

Úspěšnost léčby alkoholismu u žen

Nejprve je potřeba říci, že každý rok umírá cca 5.000 osob ročně na alkoholismus. Pokud bereme v úvahu zastoupení pohlaví u alkoholismu, kde na 3 muže připadají dvě ženy, jedná se o 2.000 žen které každý rok na následky „své vášně“ umírají.

Do této skupiny patří v menší míře úmrtí spojená s předávkování alkoholem, ve větší míře se však jedná o diagnózy a choroby související s nadměrnou konzumací alkoholu – nejčastěji to bývají problémy s játry – asi nejznámější z nich je cirhóza a pak také onkologická onemocnění. Nezanedbatelný není ani počet smrtelných úrazů pod vlivem alkoholu.

Úspěšnost léčby

  • U mladších žen ve věku 25 až 40 let, kterým se konzumace alkoholu vymkne z ruky a netrvá příliš dlouho (cca 1-5 let) bývá úspěšnost léčby poměrně vysoká – až 80%. Ale je to velice individuální a záleží hodně na motivaci, která je u těchto žen zpravidla mnohem vyšší, chtějí často založit rodinu, věnovat se dětem a ještě tzv. neztratily naději.
  • U žen ve vyšším věku – přes 40 let, které pijí již opravdu dlouho (10 – 30 let) bývá úspěšnost léčby zhruba poloviční. Zde záleží na motivaci dvojnásob, protože tyto ženy již mají narušené dlouholetým pitím své sociální zázemí i rodinné vztahy, často mají za sebou rozvody a další životní kotrmelce. A také mají za sebou již mnoho lapsů a neúspěšných léčeb alkoholismu a odvykacích kůr.

Recidiva je u alkoholismu vysoká

Napoprvé se z alkoholismu nedostane téměř nikdo.

U těch úspěšných pacientek jsou úplně normální, dva, tři nebo čtyři cykly, než se z toho dostanou. Je to proces na několik let.

Recidiva bohužel patří k léčbě. To se ale týká těžkých pacientek. U těch mladších tou bývá naopak, těmto ženám mnohdy stačí několik měsíců nebo rok ambulantní terapie.

Pro trvalé vyléčení z alkoholismu (pokud lze o něčem takovém vůbec hovořit) má zásadní význam trvalá změna životního stylu. Tedy vyvarovat se situacím, které vedly ke konzumaci alkoholu. To jsou změny, které mnoho žen není připraveno a ani ochotno udělat. Neudělají je, a netrvá dlouho a jedou ve starých kolejích. Toto se týká drtivé většiny žen alkoholiček.